Trwa ładowanie...

Szczoteczki do zębów dla niemowląt

Avatar placeholder
04.07.2020 23:04
Szczoteczki do zębów dla niemowląt
Szczoteczki do zębów dla niemowląt (Shutterstock)

Zadaniem rodziców jest właściwa nauka dbania o zęby w pierwszych miesiącach życia dziecka. Według stomatologów, mycie zębów u niemowląt powinno być wykonane za pomocą pasty bez fluoru. Dzięki temu dziecko nauczy się tego obowiązku i można tym samym zapobiec chorobom jamy ustnej , m.in. pleśniawce . Szczoteczki do zębów przeznaczone dla niemowląt dostępne są we wszystkich dobrze zaopatrzonych aptekach. Szczoteczki te są najczęściej kolorowe, mają zabawne kształty, gumowe uchwyty i są miękkie. Zaprojektowane są z myślą o bezpieczeństwie i zdrowiu dziecka.

1. Higiena jamy ustnej dziecka Niezmiernie ważna w okresie niemowlęcym jest

higiena jamy ustnej . Niemowlak ciągle chwyta wiele przedmiotów, obraca je z zainteresowaniem i wkłada do buzi. W ten sposób zapoznaje się z otaczającym go światem. W związku z tym częstą dolegliwością u takich maluchów jest pleśniawka, która pojawia się w postaci białego nalotu na śluzówce jamy ustnej. Należy więc pamiętać, że dla zachowania higieny jamy ustnej dziecka trzeba dokładnie myć przedmioty, którymi bawi się niemowlę. Mleczne zęby dziecka można czyścić już od chwili, kiedy się pojawią. Na początku można raz dziennie przecierać zęby wacikiem na patyczku umoczonym w roztworze soli fizjologicznej albo samą przegotowaną wodą. Nie należy używać przy tym siły, ponieważ dziecko będzie stawiało opór, a higiena jamy ustnej będzie skojarzona z czymś bardzo nieprzyjemnym. Obecność mleka w jamie ustnej w wyniku karmienia piersią czy butelką może powodować wczesną próchnicę u dzieci. Dlatego niezbędna jest także pielęgnacja dziąseł niemowlęcia.

2. Szczoteczki dla niemowląt Kolejnym etapem w pielęgnowaniu uzębienia maluszka jest specjalna gumowa szczoteczka. Wstępem do rozpoczęcia samodzielnego mycia zębów może być wspólna nauka z mamą lub tatą, którzy pokażą dziecku, jak należy trzymać szczoteczkę i jak nią poruszać w buzi, żeby omiotła ząbki maluszka. Częstotliwość mycia zębów proponowana przez stomatologów to 2-3 razy dziennie przez około 3 minuty. Szczoteczki dla dzieci powinny być średnio twarde, zaś dla niemowląt miękkie. Jeżeli

szczoteczka do zębów nie podoba się twojemu maluchowi, to mało prawdopodobne jest, aby udało ci się je zachęcić do systematycznego mycia zębów.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"
  • Szczoteczka do zębów dla niemowląt powinna być gumowa i figurować w wyprawce dla noworodka jako pierwsza szczoteczka.
  • Poza myciem ząbków przydatne jest wprowadzenie masażu dziąseł podczas wyrzynania się zębów mlecznych.
  • Gumowe szczoteczki do zębów są skuteczne w pędzlowaniu jamy ustnej. Szczoteczka do samodzielnego mycia zębów to rodzaj szczoteczki, która dostosowuje kształt do możliwości chwytnych rączki małego dziecka. W ten sposób niemowlę uczy się, jak trzymać szczoteczkę. Nie należy zostawiać malca samego podczas pierwszych prób samodzielnego szczotkowania zębów, ze względu na ryzyko wsunięcia szczoteczki zbyt głęboko do gardła i zadławienia się nią.

3. Szczoteczki miękkie

Te szczoteczki dla dzieci mają małą główkę, są następnym etapem do mycia zębów. Mogą mieć różną długość włosia, co umożliwia dokładniejsze dotarcie do mniej dostępnych miejsc. Czasami są dodatkowo zaopatrzone w grzechotkę, więc stają się dobrą zabawą. Szczoteczka wydaje dźwięki przy prawidłowym prowadzeniu od góry na dół. Natomiast przy nieprawidłowym szczotkowaniu nie wydaje odgłosów. Na rynku istnieją też pasty do zębów dla niemowląt, oczywiście bez fluoru.

Szczoteczki do zębów dla niemowląt powinny zachęcać wyglądem i kształtem. Są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Jeśli maluch ma już pierwsze mleczne ząbki, zadbaj o higienę jego jamy ustnej. Szczotkowanie zębów może być nie tylko obowiązkiem, ale też dobrą zabawą. Pokaż to swojemu dziecku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze