Trwa ładowanie...

Osoby szczupłe są szczególnie podatne na depresję

Avatar placeholder
28.09.2017 18:36
Osoby szczupłe są tak samo narażone na depresję, jak osoby z nadwagą
Osoby szczupłe są tak samo narażone na depresję, jak osoby z nadwagą (Shutterstock)

Najnowsze badania wskazują, że depresja może być jedną z konsekwencji walki o szczupłe ciało.

Powszechnie uważa się, że to osoby z nadwagą lub otyłe są narażone na depresję. Schorzenie często wiązane jest bowiem z niską samooceną czy przykrymi komentarzami ze strony bliskich i obcych osób. Jednak ostatnie badanie sugeruje, że szczupła sylwetka nie zawsze jest rozwiązaniem problemu złego samopoczucia osób z nadwagą.

W badaniu wykazano, że mężczyźni i kobiety z niedowagą są bardziej narażeni na zaburzenia psychiczne. Nie jest jasne, czy szczupłe ciało jest bezpośrednią przyczyną depresji, czy też ludzie cierpiący z powodu zaburzeń nastroju mają mniejszy apetyt, co wiąże się z utratą masy ciała.

Osoby szczupłe mogą być bardziej narażone na depresję
Osoby szczupłe mogą być bardziej narażone na depresję (Shutterstock)
Zobacz film: "Jak zdrowo przytyć?"

Wyniki ukazały również związek między otyłością a depresją, ale tylko u kobiet. Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Seulu przeanalizowali dane pochodzące z 183 badań. Okazało się, że otyłość proporcjonalnie zwiększa ryzyko depresji - im większe mamy problemy z wagą, tym większe prawdopodobieństwo choroby.

Naukowcy twierdzą, że lekarze powinni zwracać większą uwagę na zdrowie psychiczne osób z niedowagą. Podobnie kobiety, które mają nadwagę lub są otyłe, powinny być monitorowane pod kątem ewentualnego ryzyka depresji.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey

zobacz galerię

Dlaczego problem depresji dotyczy w większym stopniu otyłych kobiet niż mężczyzn? Wcześniejsze analizy wykazały, że panom dodatkowe kilogramy przeszkadzają mniej niż partnerkom. Wydaje się więc, że panujący obecnie ideał szczupłej sylwetki ma większy wpływ na kobiety niż na mężczyzn w tym samym wieku i powoduje większą presję psychiczną u płci pięknej.

Dr Agnes Ayton z organizacji zajmującej się problemami psychiatrycznymi, Royal College of Psychiatrists, potwierdza, że prawidłowo zbilansowana dieta ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zdaniem ekspert, ludzie z zaburzeniami odżywiania często zakładają, że utrata masy ciała uczyni ich szczęśliwymi. Jednak nowe badanie pokazuje, że nie jest to do końca prawdą, a niedożywienie ma szkodliwy wpływ na nastrój. Dr Ayton zaznacza, że utrzymanie prawidłowego BMI ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia psychicznego.

Dodatkowo depresja u osób szczupłych lub z niedowagą może być związana z zaburzeniami odżywiania. Dzieje się tak, gdy w walce o utratę kilogramów zapominamy o zdrowym rozsądku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze