Trwa ładowanie...

Sześć długoterminowych powikłań brytyjskiej mutacji koronawirusa

Dzięki lockdownowi, obostrzeniom i programowi szczepień, sytuacja w Wielkiej Brytanii ulega poprawie. Jednak długoterminowe skutki zakażenia koronawirusem pokazują, że bitwa nie została jeszcze wygrana. Eksperci wykazali najczęstsze powikłania po brytyjskiej mutacji.

Zobacz film: "Dr Paweł Grzesiowski: wariantu brytyjskiego koronawirusa będzie w Polsce coraz więcej"

spis treści

1. Powikłania po koronawirusie

Mimo że sytuacja na wyspach brytyjskich wydaje się coraz bardziej opanowana, wraz ze spadkiem przypadków i milionami szczepionek, pozostało jeszcze wiele do zrobienia, zwłaszcza w zrozumieniu długoterminowych skutków zakażenia koronawirusem.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) istnieją poważne, długoterminowe powikłania związane z brytyjską mutacją koronwirusa. Zaobserwowano, że wpływają one na różne układy narządów w organizmie: układ sercowo-naczyniowy (zapalenie mięśnia sercowego), układ oddechowy (zaburzenia czynności płuc), ostre uszkodzenie nerek, problemy dermatologiczne (wysypka i wypadanie włosów), neurologiczne (zaburzenia zmysłu smaku i węchu) i psychiatryczne (problemy ze snem, trudności z koncentracją, depresję, lęk i zmiany nastroju).

Niedawno na łamach magazynu JAMA Network Open opublikowano raport dotyczący badań nad objawami oddechowymi, funkcjonalnymi i psychologicznymi występujących u pacjentów cztery miesiące po wypisaniu ze szpitala.

W badaniach wykorzystano dane 219 pacjentów hospitalizowanych w szpitalu akademickim w północnych Włoszech. Naukowcy zmierzyli zaburzenia czynności płuc, zaburzenia czynnościowe i objawy stresu pourazowego.

"Okazało się, że znaczna część osób, które przeżyły COVID-19, doświadczyła upośledzenia oddechowego lub czynnościowego cztery miesiące po wypisaniu ze szpitala, co miało klinicznie istotne konsekwencje psychologiczne" - napisali autorzy badania.

2. Long COVID

U niektórych osób koronawirus może powodować objawy utrzymujące się przez tygodnie lub miesiące po ustąpieniu infekcji. Potocznie nazywa się to zespołem postcovidowym lub "long COVID". Czas powrotu do zdrowia po koronawirusie jest indywidualny. Badania naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu wykazały, że za predyspozycje do ciężkiego przebiegu infekcji odpowiedzialne mogą być geny.

Według danych NHS, objawy zakażenia mogą ustąpić w ciągu kilku dni lub tygodni. W większości przypadków osoby zakażone mogą wyzdrowieć w ciągu 12. tygodni.

Zauważając objawy infekcji takie jak kaszel, utrata węchu i smaku oraz wysoka temperatura, należy wykonać test pod kątem obecności koronawirusa jak najszybciej. Do uzyskania wyniku należy zostać w domu ipoinformować wszystkie osoby, z którymi miało się kontkat o możliwym zakażeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.