Sztuczna inteligencja rozpoznaje raka skóry tak dobrze, jak lekarze

Sztuczna inteligencja może zidentyfikować raka skóry na fotografiach z taką samą dokładnością, jak wyszkoleni lekarze, twierdzą naukowcy. Zespół Stanford University powiedział, że wyniki były "niezwykle ekscytujące" i ta skuteczność będzie teraz potwierdzana w klinikach. Ostatecznie, diagnozowanie za pomocą AI może zrewolucjonizować opiekę zdrowotną, zamieniając każdy smartfon w skaner raka.

System rozpoznaje czerniaka

Charytatywna organizacja - Brytyjskie Towarzystwo Badań nad Nowotworami - w oświadczeniu zapowiedziała, że ten system może stać się użytecznym narzędziem pracy dla lekarzy. AI została nadbudowana na bazie oprogramowania opracowanego przez Google, które nauczyło się dostrzegać różnicę pomiędzy obrazami kotów i psów. Wskazano mu 129,450 fotografii, a program powiedział, jaki typ stanu skóry został uchwycony na każdym ze zdjęć.

Wtedy specjaliści nauczyli go, jak dostrzec znamiona najczęstszych rodzajów raka skóry, w tym najbardziej zabójczego czerniaka. Stanowi on tylko 1 na 20 przypadków raka skóry lecz czerniak jest powodem trzech czwartych wszystkich zgonów na raka skóry.

Eksperyment, opisano w czasopiśmie „Nature”, a następnie przetestowano AI przeciwko 21 przeszkolonym lekarzom – onkologom, zajmujących się diagnozowaniem raka skóry.

Jeden z badaczy, dr Andre Esteva, powiedziała - "Uważamy, że program, na ogół, jest na równi z dermatologami z certyfikatem". Jednak AI nie może dokonać pełnej diagnozy, ponieważ zwykle trzeba potwierdzić ją za pomocy biopsji tkanek.

AI będzie pomagać lekarzom

Dr Esteva powiedziała, że system potrzebny jest już teraz, aby przetestować go równolegle z pracą lekarzy w klinice. "Zastosowanie sztucznej inteligencji dla opieki zdrowotnej jest, jak sądzimy, niezwykle ekscytującym obszarem badań, które mogą być wykorzystane do osiągnięcia dużo dobra społecznego" - twierdzi.

"Szczególnie interesująca jest perspektywa wykorzystania tego systemu na urządzeniu mobilnym, ale żeby to osiągnąć, trzeba by zbudować aplikację i przetestować jej dokładność bezpośrednio z urządzenia przenośnego" - dodaje.

Niesamowite postępy w uczeniu się doprowadziły już do AI, który potrafią pokonać najleprzych ludzkich graczy w GO, czy w szachy. Ponadto zespół lekarzy przeszkolił sztuczną inteligencję do tego, by potrafiła przewidzieć, kiedy przestaną pracować serca osób z chorobami krążenia.

Dr. Jana Witt z Brytyjskiego Towarzystwa Badań nad Nowotworami mówi, że "wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu zdiagnozowania raka skóry jest bardzo interesującym pomysłem, ponieważ ten system może wspierać oceny lekarzy i dermatologów.

Jest mało prawdopodobne, że AI zastąpi wszystkie inne sposoby badania, które twój lekarz będzie musiał wziąć pod uwagę podczas stawiania diagnozy, ale AI może pomóc w kierowaniu pacjentów do odpowiednich specjalistów w przyszłości" – dodaje.

Rak skóry jest częściej diagnozowany po 20 roku życia, lecz najwięcej zachorowań notuje się w wieku ok. Częściej na ten typ nowotworu chorują kobiety niż mężczyźni.

Kinga Ludwik, 9 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Dermatologia

Gwiazdy, które też walczą z problemami skórnymi

Gwiazdy, które też walczą z problemami skórnymi

, ale w wielu przypadkach musimy radzić sobie z tym problemem w życiu dorosłym. Ewan McGregor Ewan McGregor miał raka skóry. Kilka lat temu usunięto (...) i dobrze dba o siebie. Victoria Beckham Ta jedna...

Leczenie raka piersi

Medycyna naturalna w leczeniu raka piersi (WIDEO)

Medycyna naturalna w leczeniu raka piersi (WIDEO) Odtwórz wideo

nie akceptuje, np. kręgarstwo. W momencie, obecności choroby bezpośrednio zagrażającej życiu, kiedy okazuje się, że lekarze są bezsilni bądź prognozy (...) nie są tak optymistyczne, jakbyśmy tego oczekiwali, część ludzi sięgnie po medycynę...

Niezbędnik pacjenta

Cechy osób z wysoką inteligencją emocjonalną

Cechy osób z wysoką inteligencją emocjonalną

Inteligencja emocjonalna - co to jest? Inteligencja emocjonalna to tarcza na problemy. Pozwala na trzeźwy ogląd rzeczywistości i dystans do życia (...) . W dobie, gdy 1,5 mln Polaków cierpi na choroby psychiczne ten rodzaj...

Stres

Zdenerwowanie u młodej dziewczyny

Zdenerwowanie u młodej dziewczyny

Tak naprawdę to jedynie od człowieka zależy, czy pozwoli przytłoczyć się stresom, które zazwyczaj wynikają z chorych ambicji i pragnień odniesienia sukcesów.

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność oraz napoje dietetyczne to najgorsi zabójcy. Niską kaloryczność zapewniają im sztuczne (...) Żywności (EFSA) potwierdzają, że najpopularniejsza, sztuczna...

Menopauza

Wzrost ryzyka raka piersi w HTZ (WIDEO)

Wzrost ryzyka raka piersi w HTZ (WIDEO) Odtwórz wideo

nieprzyjemnych objawów wypadowych, ale także m.in.: zmniejsza ryzyko pojawienia się osteoporozy, nie dopuszcza do ścieńczania skóry, poprawa jakość snu (...) kobiety. Mimo wielu zalet, hormonalna terapia zastępcza ma też swoje wady....

Choroby i dolegliwości

Przytyła prawie 50 kg w dwa lata. Okazało się, że ma guza mózgu

Przytyła prawie 50 kg w dwa lata. Okazało się, że ma guza mózgu

, ale nic nie pomagało. Lekarze nie wiedzieli, co jej dolega. Postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i udać się na badania do prywatnej kliniki. Wynik (...) lat. Na wadze zaczęła przybierać w listopadzie 2013 roku. Na początku kilka kilogramów...

Onkologia

Korzeń mniszka lekarskiego na raka

Korzeń mniszka lekarskiego na raka

i paznokci. Przeczytaj również: Skuteczny lek na raka skóry Naturalny detoks W liściach mniszka lekarskiego odnajdziemy witaminę A (retinol), witaminy (...) życia oraz nawyków żywieniowych, do 2025 roku liczba zachorowań...