Trwa ładowanie...

Sztuczna inteligencja rozpoznaje raka skóry tak dobrze, jak lekarze

Avatar placeholder
27.01.2017 12:07
Sztuczna inteligencja rozpoznaje raka skóry tak dobrze, jak lekarze
Sztuczna inteligencja rozpoznaje raka skóry tak dobrze, jak lekarze

Sztuczna inteligencja może zidentyfikować raka skóry na fotografiach z taką samą dokładnością, jak wyszkoleni lekarze, twierdzą naukowcy. Zespół Stanford University powiedział, że wyniki były "niezwykle ekscytujące" i ta skuteczność będzie teraz potwierdzana w klinikach. Ostatecznie, diagnozowanie za pomocą AI może zrewolucjonizować opiekę zdrowotną, zamieniając każdy smartfon w skaner raka.

1. System rozpoznaje czerniaka

Charytatywna organizacja - Brytyjskie Towarzystwo Badań nad Nowotworami - w oświadczeniu zapowiedziała, że ten system może stać się użytecznym narzędziem pracy dla lekarzy. AI została nadbudowana na bazie oprogramowania opracowanego przez Google, które nauczyło się dostrzegać różnicę pomiędzy obrazami kotów i psów. Wskazano mu 129,450 fotografii, a program powiedział, jaki typ stanu skóry został uchwycony na każdym ze zdjęć.

Wtedy specjaliści nauczyli go, jak dostrzec znamiona najczęstszych rodzajów raka skóry, w tym najbardziej zabójczego czerniaka. Stanowi on tylko 1 na 20 przypadków raka skóry lecz czerniak jest powodem trzech czwartych wszystkich zgonów na raka skóry.

Eksperyment, opisano w czasopiśmie „Nature”, a następnie przetestowano AI przeciwko 21 przeszkolonym lekarzom – onkologom, zajmujących się diagnozowaniem raka skóry.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Jeden z badaczy, dr Andre Esteva, powiedziała - "Uważamy, że program, na ogół, jest na równi z dermatologami z certyfikatem". Jednak AI nie może dokonać pełnej diagnozy, ponieważ zwykle trzeba potwierdzić ją za pomocy biopsji tkanek.

Sztuczna inteligencja będzie jednym z narzędzi, pomagających zdiagnozować raka skóry
Sztuczna inteligencja będzie jednym z narzędzi, pomagających zdiagnozować raka skóry (Shutterstock)

2. AI będzie pomagać lekarzom

Dr Esteva powiedziała, że system potrzebny jest już teraz, aby przetestować go równolegle z pracą lekarzy w klinice. "Zastosowanie sztucznej inteligencji dla opieki zdrowotnej jest, jak sądzimy, niezwykle ekscytującym obszarem badań, które mogą być wykorzystane do osiągnięcia dużo dobra społecznego" - twierdzi.

"Szczególnie interesująca jest perspektywa wykorzystania tego systemu na urządzeniu mobilnym, ale żeby to osiągnąć, trzeba by zbudować aplikację i przetestować jej dokładność bezpośrednio z urządzenia przenośnego" - dodaje.

Niesamowite postępy w uczeniu się doprowadziły już do AI, który potrafią pokonać najleprzych ludzkich graczy w GO, czy w szachy. Ponadto zespół lekarzy przeszkolił sztuczną inteligencję do tego, by potrafiła przewidzieć, kiedy przestaną pracować serca osób z chorobami krążenia.

Zobacz także

Dr. Jana Witt z Brytyjskiego Towarzystwa Badań nad Nowotworami mówi, że "wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu zdiagnozowania raka skóry jest bardzo interesującym pomysłem, ponieważ ten system może wspierać oceny lekarzy i dermatologów.

Jest mało prawdopodobne, że AI zastąpi wszystkie inne sposoby badania, które twój lekarz będzie musiał wziąć pod uwagę podczas stawiania diagnozy, ale AI może pomóc w kierowaniu pacjentów do odpowiednich specjalistów w przyszłości" – dodaje.

Rak skóry jest częściej diagnozowany po 20 roku życia, lecz najwięcej zachorowań notuje się w wieku ok. Częściej na ten typ nowotworu chorują kobiety niż mężczyźni.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze