Trwa ładowanie...

Sztuka na receptę. Nowatorska metoda terapii

Avatar placeholder
27.05.2019 08:14
Montreal Museum of Fine Arts przyjmuje pacjentów z receptami na oglądanie sztuki
Montreal Museum of Fine Arts przyjmuje pacjentów z receptami na oglądanie sztuki (123rf.com)

Leczenie śmiechem to znana już metoda. Dziś nowy kierunek terapii wyznacza kanadyjskie stowarzyszenie medyczne. Lekarze proponują, by przypisywać jako lekarstwo wizyty w muzeach i podziwianie dzieł sztuki.

1. Recepta do muzeum. Nowa metoda leczenia

Stowarzyszenie lekarzy z Kanady, Médecins Francophones du Canada, we współpracy z Muzeum Sztuk Pięknym w Montrealu, stawia na nowatorskie metody leczenia. Zdaniem specjalistów kontakt ze sztuką może mieć zbawienny wpływ zarówno na umysł, jak i na ciało pacjentów.

Jak podaje "Montreal Gazette", zgodnie z nowymi ustaleniami, bezpłatne wizyty w muzeum medycy będą mogli zaordynować na receptach, jako element terapii. Ten rodzaj leczenia może być pomocny dla osób cierpiących na depresję, cukrzycę, przewlekłe schorzenia.

Zdaniem Nathalie Bondil, dyrektor generalnej montrealskiego Muzeum Sztuk Pięknych, stworzone w placówce studio The Art Hive umożliwia terapię przez sztukę. Odwiedzający mogą kreować swoje wizje i zyskiwać dobre samopoczucie przez kontakt z innymi dziełami.

Zobacz film: "Osoby z brązowymi oczami bardziej narażone na SAD"

Hélène Boyer, wiceprezes Médecins Francophones du Canada, podkreśla, że taka terapia ma realny wpływ na zdrowie fizyczne, nie tylko emocjonalne. Mechanizm działania polega na wpływie na wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za samopoczucie – kortyzolu i serotoniny.

Nawyki, które uchronią cię przed depresją
Nawyki, które uchronią cię przed depresją [10 zdjęć]

Osoby borykające się z problemem zaburzeń nastroju często zgłaszają swoim lekarzom kłopoty z zaśnięciem,

zobacz galerię

Dr Hélène Boyer porównuje to z efektami aktywności fizycznej. Zwraca uwagę, że dawniej też lekceważono ten aspekt, ale od lat 80. ubiegłego stulecia nikt nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nastrój.

Jak zauważają lekarze, nie wszyscy pacjenci mają możliwość uprawiania nawet umiarkowanej aktywności, z powodu stanu zdrowia lub podeszłego wieku. Kontakt ze sztuką to dla takich osób idealne rozwiązanie, bez ryzyka kontuzji.

Sztuka może być też świetnym remedium na bolączki współczesnego świata – wypalenie i depresję. Zgodnie z ustaleniami między muzeum w Montrealu a lekarzami, placówka pozwala na maksymalnie 50 nieodpłatnych wizyt dla jednej osoby.

Na podstawie jednej recepty do muzeum mogą przyjść dwie osoby dorosłe z dwojgiem niepełnoletnich dzieci. Dla osób towarzyszących obcowanie ze sztuką będzie pełnić rolę profilaktyki.

Podobne działania podejmowane są w różnych miejscach świata. W National Endowment for the Arts od kilkunastu lat współpracuje z lekarzami, stosując terapię przez sztukę. Harlem Hospital w Nowym Jorku słynie z murali, które zdaniem specjalistów, mają doniosłe znaczenie dla przebywających tam pacjentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze