Trwa ładowanie...

Szwedka Charlotte Kalli przerwała treningi z powodu migotania przedsionków

W Kussamo Charlotte Kalla zajęła dopiero siedemdziesiąte piąte miejsce w biegu na 10 km stylem klasycznym. Okazało się, że powód tak słabego wyniku ma podłoże kardiologiczne i lekarze zdiagnozowali u szwedki migotanie przedsionków.

Charlotte Kalla jest uznaną 29-letnią biegaczką narciarską. Zdobyła 5 medali olimpijskich, 9 medali mistrzostw świata, 7 medali mistrzostw świata juniorów oraz zajęła pierwsze miejsce w Tour de Ski.

Początek nowego sezonu Kalla rozpoczęła z trudem. Pierwszy dystansowy start w Pucharze Świata sprawił jej dużo trudności.

Szwedka, opisując te wydarzenia, stwierdziła, że po zaledwie 2,5 km zaczęła odczuwać całkowity brak sił i ogromne zmęczenie. Dla niej jako sportowca było to strasznie frustrujące uczucie. Podkreślała, że nigdy czegoś takiego nie czuła i dosłownie nie rozumiała co się z nią dzieje.

Migotanie przedsionków nie zagraża zdrowiu Charlotte Kalii
Migotanie przedsionków nie zagraża zdrowiu Charlotte Kalii

Po tych wydarzeniach postanowiła się wycofać z kolejnych zawodów w Lillehammer. W kolejnych dniach przebywała w Sztokholmie, gdzie przeprowadzano badania.

Lekarze na ich podstawie stwierdzili, że te wszystkie objawy, które Kalla odczuwała podczas konkursu, były spowodowane migotaniem przedsionków. Według lekarzy nie jest to groźne dla zdrowia i życia szwedki i będzie mogła ona kontynuować swoją karierę sportową.

"Sytuacja jest bezpieczna. Charlotte może wrócić do treningów i startów w zawodach międzynarodowych. Dajemy jej teraz dzień wolny, a potem wznowi zajęcia. Migotanie przedsionków jest jednak czymś, co może wracać, więc będziemy na nią zwracać jeszcze większą uwagę" – podsumował Per Andersson, lekarz szwedzkiej reprezentacji.

ZOBACZ TAKŻE:

Sama Kalla potwierdziła, że czuję się już dobrze. Chce skupić się teraz na występach w zawodach, które są nadal przed nią i nie myśleć o tym, co było. Podkreśla jednak, że zdrowie serca jest dla niej najważniejsze i cieszy się, że została dokładnie przebadana i rozwiano wszelkie wątpliwości co do jej stanu zdrowia.

Migotanie przedsionków bardzo często zdarza się u sportowców. Z problemem tym spotkała się w ostatnich latach również Justyna Kowalczyk podczas Igrzysk Olimpijskich w Turynie, gdzie zdobyła brązowy medal.

Symptomy migotania przedsionków
Symptomy migotania przedsionków [7 zdjęć]

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą formą arytmii serca. Występuje u ponad sześciu milionów...

zobacz galerię

Choroba ta często przebiega bezobjawowo i jest wykrywana dopiero w czasie rutynowych badań. Czasami jej objawy są bardzo delikatne i dlatego wielu ludzi nie zwraca na nie uwagi jak np. na osłabienie, zawroty głowy, duszności i kołatania serca. A nie należy zapominać, że migotanie przedsionków może spowodować nawet śmierć.

Jest to bardzo popularna przypadłość, której ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Wśród czynników ryzyka można znaleźć choroby mięśnia sercowego i wady zastawek serca, ale na migotanie wpływa również nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca i niewydolność serca. Należy podkreślić, że alkohol i palenie papierosów również ma duży wpływ na wystąpienie migotania przedsionków, podobnie jak genetyka i operacje serca, przełyku i płuc.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.