Szybka dostawa na Boże Narodzenie? Badanie wyjaśnia, dlaczego tak to lubimy

Ioannis Evangelidis i współautorzy, w trakcie pięciu eksperymentów laboratoryjnych, wykazali, że to, jak postrzegamy nasze cele w życiu codziennym, powoduje lęk i stres, co prowadzi do tego, że jesteśmy pod ciągłą presją czasu. A to z kolei, czyni nas niecierpliwymi i gotowymi zapłacić, aby zaoszczędzić czas.

Handlowcy szybko zareagowali na potrzeby swoich klientów. Na przykład Amazon na Boże Narodzenie zdecydował się wypuścić reklamę nie o zakupach online, ale o ich nowej szybkiej formie dostawy Amazon Prime.

Z kolei Carrefour, masowy sprzedawca detaliczny, kilka tygodni wcześniej rozwiesił na ścianach Mediolanu i Rzymu dziesiątki marionetek pozorujących wspinaczkę, aby jego klienci wiedzieli, że mogą zaoszczędzić czas, korzystając z usługi dostawy.

Ciągły brak czasu i chęć zapłacenia, aby ten czas zaoszczędzić to cechy naszych czasów, które Ioannis Evangelidis (z Wydziału Marketingu Uniwersytetu Bocconi), Jordania Etkin (ze Szkoły Biznesu Fuque na Uniwersytecie Duke) i Jennifer Aakera (z Uzupełniających Studiów Magisterskich Biznesu na Uniwersytecie Stanforda) prześledzili w artykule "Brakuje ci czasu? Nadmiar celów kształtuje to, jak postrzegamy, spędzamy i oceniamy wartość czasu" (ang. "Pressed for Time? Goal Conflict Shapes How Time is Perceived, Spent and Valued") opublikowanym w "Journal of Research Marketing".

"Pięć eksperymentów pokazuje, że uświadomienie sobie narastającego konfliktu między naszymi celami sprawia, że ludzie czują się ograniczeni czasowo, co napędza wzrost stresu i niepokoju. Efekty te [...] wpływają na to, jak konsumenci spędzają czas, jak również to ile są skłonni zapłacić, aby zaoszczędzić czas" - podsumowują uczeni.

Jeśli jest to intuicyjne, że konflikt między naszymi celami, sprawia, że zaczynają one konkurować o nasz czas (jak odnoszenie sukcesu w pracy i bycie dobrym rodzicem w domu), może prowadzić do tego, że czujemy, że czas zaczyna nas ograniczać, to Evangelidis i współautorzy wykazali, że tak samo jest w konflikcie celów, ale tych niezwiązanych z czasem.

10 zaskakujących mitów dotyczących zakupów spożywczych

Żywność ekologiczna może zawierać mniejsze ilości pestycydów w porównaniu do żywności tradycyjnie uprawianej. Jednak składniki odżywcze poszczególnych...

Również konflikt pomiędzy byciem zdrowym i jedzeniem smakołyków lub oszczędnością pieniędzy i zakupem pięknych rzeczy zwiększa nasze postrzeganie zawężenia czasu. Sprzeczne cele zwiększają nasz poziom stresu, a z kolei stres sprawia, że czujemy, że mamy coraz mniej czasu.

Wreszcie, widząc coraz więcej konfliktów celów i czując ograniczenia czasu, ludzie stają się coraz bardziej niecierpliwi (są gotowi czekać krócej na nowy samochód, który ma być dostarczony) i sprawia, że zaczynają rozważać, co jest cenniejsze, czas czy pieniądze (są gotowi zapłacić nawet do 30 proc. więcej za ekspresową wysyłką rzeczy zakupionych online).

Autorzy przypuszczają, że postrzeganie większej ilości konfliktów celów może mieć również inne konsekwencje behawioralne, a handlowcy powinni brać pod uwagę, że konsumenci mogą spędzać mniej czasu w sklepie, na wyjazdach na zakupy lub mogą korzystać z możliwości dokonywania zakupów online w większym stopniu.

Autorzy badania analizowali także to jak zmniejszyć stres, lęk i wrażenie braku czasu oraz to jak znaleźć proste i skuteczne sposoby, aby to zrobić, jak na przykład powolne, głębokie wdechy i wydechy, a następnie ponowna ocena przyczyn naszego niepokoju lub podniecenia. W razie potrzeby handlowcy mogą sugerować konsumentom takie techniki, poprzez zachęcanie ludzi, aby wziąć głęboki oddech, lub poprzez oznaczenie sytuacji, które mogłyby wywołać niepokój lub ekscytacje.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...