Szybka nauka słówek

Szybka nauka języka obcego to marzenie wielu osób. Niestety, nie ma łatwego sposobu na to, by błyskawicznie i bez wysiłku przyswoić sobie język obcy. Nauka słówek, gramatyki i kluczowych umiejętności językowych zajmuje lata. Potrzeba trochę wysiłku i systematyczności, by móc nauczyć się swobodnie komunikować w innym języku. Jednak szybka nauka słówek angielskich, niemieckich lub francuskich jest możliwa. Konieczne jest natomiast zastosowanie różnych metod.

Nauka słówek z różnych języków obcych

Jaki jest sposób na naukę słówek? Warto zapomnieć o przestarzałych metodach, tradycyjnym „kuciu” i potraktować proces uczenia się jak zabawę. Szybka nauka języka obcego stanie się faktem, jeśli zastosujesz następujące sposoby:

Zobacz film

 • Wyszukuj w Internecie teksty ulubionych piosenek. Przy pomocy słownika możesz sprawdzić, o czym śpiewają twoi ulubieni wokaliści. Przy okazji, nie zaszkodzi poćwiczyć wymowę różnych słówek podczas śpiewania. Nawet nie zauważysz, kiedy twoje słownictwo ulegnie wzbogaceniu.
 • Zrób swoje własne fiszki, czyli małe karteczki z obcojęzycznymi słówkami, na których po drugiej stronie napisane jest polskie tłumaczenie. Fiszki możesz mieć zawsze przy sobie i powtarzać słownictwo w każdej wolnej chwili.
 • Ucząc się nazw przedmiotów codziennego użytku, spróbuj zastosować kinestetykę. Bierz do ręki różne przedmioty i wymawiaj ich obcojęzyczne nazwy. Dla wielu osób to bardzo skuteczny sposób zapamiętywania.
 • Twórz własne mapy słówek na zasadzie skojarzeń. Wyjdź od bardziej ogólnych pojęć i stopniowo wprowadzaj bardziej szczegółowe słówka.
 • Załóż notatnik do nauki słówek, ale zamiast długich list słówek, które działają nieco demotywująco, podejdź do zadania bardziej kreatywnie. Wymyślaj przykładowe zdania z nowymi słówkami, im dziwniejsze i bardziej śmieszne, tym łatwiej będzie je zapamiętać. Ponadto możesz wklejać do takiego notatnika różne ciekawostki, np. cytaty słynnych ludzi, ulotki w języku obcym, teksty piosenek itp.
 • Spróbuj zastosować metodę Tony'ego Buzana, która polega na kojarzeniu słówek z podobnymi do nich w wymowie. Z tych słówek tworzy się następnie zabawne opowiadania.
 • Skorzystaj z programów komputerowych do powtórek słownictwa.
 • Staraj się myśleć w języku, którego się uczysz. Na początku nie będzie łatwo, ale z biegiem czasu okaże się to nie tylko możliwe, ale i przyjemne.
 • Zrób wszystko, by język, którego się uczysz, był obecny w twoim codziennym życiu. Słuchaj piosenek obcojęzycznych, zmień menu w telefonie komórkowym, zaglądaj na strony obcojęzyczne.
 • W swoim notatniku do nauki słówek znajdź miejsce na zdania o sobie, do których będziesz musiał sprawdzić słownictwo. Jeśli będziesz identyfikował się z tymi zdaniami, łatwiej zapamiętasz słówka.

Szybka nauka słówek obcojęzycznych nie musi być nudna i monotonna. Zamiast wkuwać słownictwo, warto podejść do niego w kreatywny sposób. Nauka słówek może okazać się przyjemnością, wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek lub wymyślić własną metodę. Obecnie mnóstwo kursów językowych korzysta z powyższych propozycji nauki słówek i gramatyki, gdyż są one bardzo skuteczną metodą na przyswojenie obcego języka.

Komentarze (4)
~Trykotek
~Trykotek ponad rok temu

Pomysł z muzyką, piosenkami jest według mnie najfajniejszy. Przyjemne z pożytecznym;) No ale jak ktoś zauważył, nauka języka obcego wymaga systematyczności, samozaparcia... a większość ludzi jak ma coś robić samemu, to nie umie przezwyciężyć swojego lenistwa. Dlatego ja jednak jestem zwolennikiem szkół językowych. Sama chodziłam do Elsinore http://elsinore-angielski.katowice.pl i teraz nie mam już właściwie problemów.

Odpowiedz
~Otello
~Otello ponad rok temu

Zgadzam się w pełni, nauka języków obcych wymaga skupienia i systematyczności. Podstawy możemy jednak opanować szybciej. Korzystam teraz z metody Emila Krebsa i naprawdę bardzo szybko się uczę. Często powtarzam lekcje, jeśli coś jest dla mnie trudne, ale i tak sądzę, że nauka idzie bardzo szybko. Oczywiście założeniem jest osiągnięcie poziomu komunikatywnego, czyli odpowiedzi na pytania z życia, a nie pisania elaboratów naukowych.

Odpowiedz
~karolka
~karolka ponad rok temu

Zgadzam sie, nauka jezyka to długi proces i nie da sie tego zrobić szybko. Jesli chcemy znać jezyk perfekcyjnie to potrzeba troche czasu i wysiłku. Ja wlasnie szkole sie na kursach z niemieckiego w http://www.warszawa.oei.org.pl/ :) Po trzech latach dosć intensywnej nauki jest naprawde super!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Szybka nauka
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Szybka nauka
Szybka nauka

10 sposobów na zmotywowanie dziecka do nauki

10 sposobów na zmotywowanie dziecka do nauki

w nauce, rodzic ma obowiązek zrobić rozpoznanie i wprowadzić zasady oraz zmiany, które nie godząc w dziecko, pozwolą mu na podniesienie wyników (...) wyników w nauce traktujemy jako naturalną konsekwencję lenistwa....

Szybka nauka

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy

Szukaj nowych inspiracji Wszystko, co robisz, może cię zainspirować do rozwoju. Z drugiej strony, możesz mieć własny wkład w to, by rzeczy, które dotąd wydawały się wszystkim nudne, stały się atrakcyjne i przyjemne. Zastanów się nad sensem swoich działań...

Szybka nauka

Uśmiechnięty uczeń

Uśmiechnięty uczeń

Treningi pamięci pozwalają nabyć łatwość w zapamiętywaniu nowych informacji i produktywniejszym wykorzystywaniu swojej wiedzy.

Szybka nauka

Trening pamięci (WIDEO)

Trening pamięci (WIDEO) Odtwórz wideo

koncentrację, nauka w tym samym miejscu jest bardziej efektywna, powtarzanie na łóżku dekoncentruje uwagę; łóżko sprzyja drzemce w czasie nauki, warto (...) wiedzieć, że znajomość faktów nie wystarczy, potrzebna jest...

Szybka nauka

Co najczęściej zaburza naszą koncentrację w pracy?

Co najczęściej zaburza naszą koncentrację w pracy?

Stres Stres to nieunikniony bodziec, który często prowadzi do destrukcyjnych zmian w organizmie człowieka i nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Co więcej, stresująca sytuacja nie tylko silnie zakłóca koncentrację, ale może wręcz sparaliżować dalsze...

Szybka nauka

Jak ułatwić dziecku powrót do szkoły?

Pierwsza rzecz, która kojarzy się z powrotem do szkoły, to zakup przyborów szkolnych - tysiące reklam promujących „cudowne" ołówki, wielofunkcyjne plecaki i drogie podręczniki. Dla rodziców jest to okres mieszanych emocji: będziemy tęsknić za słonecznymi...

Szybka nauka

Rodzaje uczenia się

zmęczeni, warto przygotować się do nauki właśnie w ten sposób. Nauka jest dużo bardziej efektywna, jeśli rozumiemy to, czego się uczymy (...) : Poranek, aż do obiadu, to najlepszy moment do nauki,...

Szybka nauka

Jak zapamiętywać więcej i lepiej?

dzielić czas nauki na półgodzinne okresy i sprawdzać, jak wiele pamiętamy z tego, czego się uczyliśmy. Efektywne przypominanie zapewnia kilka prostych

Szybka nauka

Metoda Colina Rose

Nauka języków obcych jest obecnie bardzo popularna. Szybka nauka języka angielskiego bez stresu? Według Colina Rose jest to możliwe. Jego metoda (...) ? Czy jest to skuteczna metoda nauki...