Szybka nauka słówek

Szybka nauka języka obcego to marzenie wielu osób. Niestety, nie ma łatwego sposobu na to, by błyskawicznie i bez wysiłku przyswoić sobie język obcy. Nauka słówek, gramatyki i kluczowych umiejętności językowych zajmuje lata. Potrzeba trochę wysiłku i systematyczności, by móc nauczyć się swobodnie komunikować w innym języku. Jednak szybka nauka słówek angielskich, niemieckich lub francuskich jest możliwa. Konieczne jest natomiast zastosowanie różnych metod.

Nauka słówek z różnych języków obcych

Jaki jest sposób na naukę słówek? Warto zapomnieć o przestarzałych metodach, tradycyjnym „kuciu” i potraktować proces uczenia się jak zabawę. Szybka nauka języka obcego stanie się faktem, jeśli zastosujesz następujące sposoby:

Polecane wideo:

 • Wyszukuj w Internecie teksty ulubionych piosenek. Przy pomocy słownika możesz sprawdzić, o czym śpiewają twoi ulubieni wokaliści. Przy okazji, nie zaszkodzi poćwiczyć wymowę różnych słówek podczas śpiewania. Nawet nie zauważysz, kiedy twoje słownictwo ulegnie wzbogaceniu.
 • Zrób swoje własne fiszki, czyli małe karteczki z obcojęzycznymi słówkami, na których po drugiej stronie napisane jest polskie tłumaczenie. Fiszki możesz mieć zawsze przy sobie i powtarzać słownictwo w każdej wolnej chwili.
 • Ucząc się nazw przedmiotów codziennego użytku, spróbuj zastosować kinestetykę. Bierz do ręki różne przedmioty i wymawiaj ich obcojęzyczne nazwy. Dla wielu osób to bardzo skuteczny sposób zapamiętywania.
 • Twórz własne mapy słówek na zasadzie skojarzeń. Wyjdź od bardziej ogólnych pojęć i stopniowo wprowadzaj bardziej szczegółowe słówka.
 • Załóż notatnik do nauki słówek, ale zamiast długich list słówek, które działają nieco demotywująco, podejdź do zadania bardziej kreatywnie. Wymyślaj przykładowe zdania z nowymi słówkami, im dziwniejsze i bardziej śmieszne, tym łatwiej będzie je zapamiętać. Ponadto możesz wklejać do takiego notatnika różne ciekawostki, np. cytaty słynnych ludzi, ulotki w języku obcym, teksty piosenek itp.
 • Spróbuj zastosować metodę Tony'ego Buzana, która polega na kojarzeniu słówek z podobnymi do nich w wymowie. Z tych słówek tworzy się następnie zabawne opowiadania.
 • Skorzystaj z programów komputerowych do powtórek słownictwa.
 • Staraj się myśleć w języku, którego się uczysz. Na początku nie będzie łatwo, ale z biegiem czasu okaże się to nie tylko możliwe, ale i przyjemne.
 • Zrób wszystko, by język, którego się uczysz, był obecny w twoim codziennym życiu. Słuchaj piosenek obcojęzycznych, zmień menu w telefonie komórkowym, zaglądaj na strony obcojęzyczne.
 • W swoim notatniku do nauki słówek znajdź miejsce na zdania o sobie, do których będziesz musiał sprawdzić słownictwo. Jeśli będziesz identyfikował się z tymi zdaniami, łatwiej zapamiętasz słówka.

Szybka nauka słówek obcojęzycznych nie musi być nudna i monotonna. Zamiast wkuwać słownictwo, warto podejść do niego w kreatywny sposób. Nauka słówek może okazać się przyjemnością, wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek lub wymyślić własną metodę. Obecnie mnóstwo kursów językowych korzysta z powyższych propozycji nauki słówek i gramatyki, gdyż są one bardzo skuteczną metodą na przyswojenie obcego języka.

Komentarze (4)
~Trykotek
~Trykotek ponad rok temu

Pomysł z muzyką, piosenkami jest według mnie najfajniejszy. Przyjemne z pożytecznym;) No ale jak ktoś zauważył, nauka języka obcego wymaga systematyczności, samozaparcia... a większość ludzi jak ma coś robić samemu, to nie umie przezwyciężyć swojego lenistwa. Dlatego ja jednak jestem zwolennikiem szkół językowych. Sama chodziłam do Elsinore http://elsinore-angielski.katowice.pl i teraz nie mam już właściwie problemów.

Odpowiedz
~Otello
~Otello ponad rok temu

Zgadzam się w pełni, nauka języków obcych wymaga skupienia i systematyczności. Podstawy możemy jednak opanować szybciej. Korzystam teraz z metody Emila Krebsa i naprawdę bardzo szybko się uczę. Często powtarzam lekcje, jeśli coś jest dla mnie trudne, ale i tak sądzę, że nauka idzie bardzo szybko. Oczywiście założeniem jest osiągnięcie poziomu komunikatywnego, czyli odpowiedzi na pytania z życia, a nie pisania elaboratów naukowych.

Odpowiedz
~karolka
~karolka ponad rok temu

Zgadzam sie, nauka jezyka to długi proces i nie da sie tego zrobić szybko. Jesli chcemy znać jezyk perfekcyjnie to potrzeba troche czasu i wysiłku. Ja wlasnie szkole sie na kursach z niemieckiego w http://www.warszawa.oei.org.pl/ :) Po trzech latach dosć intensywnej nauki jest naprawde super!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Szybka nauka
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Szybka nauka
Szybka nauka

Co najczęściej zaburza naszą koncentrację w pracy?

Co najczęściej zaburza naszą koncentrację w pracy?

Stres Stres to nieunikniony bodziec, który często prowadzi do destrukcyjnych zmian w organizmie człowieka i nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Co więcej, stresująca sytuacja nie tylko silnie zakłóca koncentrację, ale może wręcz sparaliżować dalsze...

Szybka nauka

Jak wychować prymusa?

także inne dane zebrane w momencie, gdy dzieci rozpoczęły naukę. Wkrótce okazało się, że sukces dzieci rozpoczynających przygodę z nauką był ściśle związany

Szybka nauka

Główny System Pamięciowy

nauka szybkiego zapamiętywania GSP to zaawansowany system mnemoniczny, uznawany za jedną z najskuteczniejszych metod zapamiętywania, ale zarazem

Szybka nauka

Genialna pamięć jest w Twoim zasięgu!

Genialna pamięć jest w Twoim zasięgu!

Czym jest pamięć? To swojego rodzaju pomost pomiędzy przeszłością i teraźniejszością, a jednocześnie podstawa naszej tożsamości. To właśnie umiejętność rejestrowania i przywoływania określonych informacji, wrażeń zmysłowych i skojarzeń pozwala nam się...

Szybka nauka

Rzymski pokój

Szybka nauka długiej listy słów nie musi już nastręczać trudności. Wystarczy, że wykorzystasz świetną technikę pamięciową, jaką jest rzymski pokój (...) informacji, zbuduj w wyobraźni cały dom lub nawet pałac. Szybka...

Szybka nauka

Molekuły pamięci

Ile razy zdarzyło ci się zapomnieć, gdzie zostały położone klucze, jak nazywał się chłopak poznany na wczorajszej imprezie, kiedy była pierwsza rocznica ślubu? Być może już nigdy o niczym nie zapomnisz. Naukowcy z laboratorium Uniwersytetu w Brandeis...

Szybka nauka

Mnemotechniki

Mnemotechniki

Mnemotechniki to sposoby ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie różnych informacji. Nazwa „mnemotechnika" pochodzi z języka greckiego od słów mneme, czyli „pamięć" oraz technikos, co oznacza „wykonany zgodnie ze sztuką". Za twórcę...