Trwa ładowanie...

T4 – charakterystyka, wskazania, przebieg badania, interpretacja wyników

Avatar placeholder
30.03.2021 19:11
T4 – charakterystyka, wskazania, przebieg badania, interpretacja wyników
T4 – charakterystyka, wskazania, przebieg badania, interpretacja wyników

T4, czyli tyroksyna, to hormon wytwarzany przez tarczycę, którego poziom reguluje pracę tarczycy oraz wywiera wpływ na cały organizm. Badanie poziomu T4 polega na określeniu jego poziomu we krwi, a jego wartość jest znacząca w stawianiu diagnoz chorób tarczycy.

spis treści

1. Charakterystyka T4

Tyroksyna, w skrócie T4, jest podstawowym hormonem produkowanym przez tarczycę. Poziom T4 regulowany jest przez przysadkę mózgową i podwzgórze. Wpływa on nie tylko na prawidłową pracę tarczycy, ale jest również odpowiedzialny za metabolizm tłuszczów oraz wchłanianie glukozy. Gdy ilość T4 zmniejsza się w organizmie, podwzgórze zaczyna wydzielać hormon, który wpływa na TSH, aby ten pobudził tarczycę do wytwarzania T4. W momencie podwyższenia poziomu T4, aktywność TSH automatycznie spada. Bardzo ważne jest przy badaniu poziomu T4 wykonać również stężenie TSH w organizmie.

2. Badanie poziomu T4

Badanie poziomu T4 wykonuje się u osób, u których stwierdzono objawy niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Badanie T4 to wykonuje się również u osób, które mają przerost gruczołu tarczowego, czyli tak zwane wole, oraz osób z podejrzeniem chorób przysadki i autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy – choroba Hashimoto. Poziom T4 kontrolnie bada się u pacjentów, w celu skuteczności leczenia niedoczynności tarczycy, raka tarczycy czy przeciwtarczycowego. Bardzo często badanie to zlecane jest w celu diagnozy niepłodności u kobiet. Badanie T4 nie wymaga specjalnego przygotowywania się. Nie jest konieczne bycie na czczo przed badaniem. Pamiętać należy, aby przed badaniem nie przyjmować leków zawierających tyroksynę. Badanie poziomu hormonu T4 wykonywane jest z próbki krwi. Wynik z badania jest zazwyczaj dostępny w ciągu doby.

3. Przebieg badania

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

Badanie poziomu T4 wykonuje się z próbki krwi, pobieranej od pacjenta z żył w zgięciu łokciowym. Próbkę przekazuje się do badania immunologicznego. W laboratorium z pobranej krwi oddziela się od siebie wszystkie elementy budujące i znajdujące się w niej. Po tej obróbce próbkę przenosi się na płytkę, w której znajdują się swoiste przeciwciała tworzące kompleks z hormonem. Kolejnym etapem badania T4 jest dodanie substancji, która wykrywając hormon generuje światło lub barwę, a natężenie tego czynnika pozwala na określenie ilości T4. Im jest to natężenie wyższe, tym więcej T4 znajduje się w organizmie.

Zobacz także:

4. Interpretacja wyników

Wartość T4 w normie to 10-25pmol/l czyli 8-20ng/l, jeżeli poziom hormonu TSH jest również w normie, czyli w przedziale 0,4-4,0µIU/ml. Jeśli stwierdzono niedoczynność tarczycy wówczas wartość TSH jest powyżej 4µIU/ml, a T4 wykazuje spadek poniżej 10pmol/L czyli 8ng/l. Jeżeli wykryto nadczynność tarczycy, poziom TSH będzie poniżej 0,4µIU/ml, natomiast poziom T4 będzie wówczas powyżej 25pmol/l czyli 20ng/l. Jednak wyniki nie zawsze muszą wskazywać prawidłowe wartości. W przypadku, gdy pacjent zażywał leki zawierające estrogen, środki antykoncepcyjne czy aspirynę, wynik może wyjść nieprawidłowy i wykazywać nadwyżkę lub niedobór T4. Dodatkowo pacjenci przyjmujący leki przeciwpadaczkowe lub będący bezpośrednio po badaniu obrazowym, w którym stosowany jest kontrast, również mogą otrzymać wynik odbiegający od stanu faktycznego. Koszt badania na poziom T4 w organizmie to około 20zł.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze