Trwa ładowanie...

Tabletki antykoncepcyjne chronią przed rakiem jajnika i trzonu macicy. Nowe badania

 Maria Krasicka
28.01.2021 21:35
Tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko raka narządów rodnych
Tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko raka narządów rodnych (EastNews)

Szwedzcy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki wpływ ma przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych na organizm kobiety. W tym celu przebadali ponad 250 tys. pacjentek. Wyniki pokazały, że antykoncepcja hormonalna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika i raka trzonu macicy.

spis treści

1. Tabletki antykoncepcyjne – wpływ na organizm

Badania szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Uppsali zostały opublikowane w magazynie Cancer Research. Przeanalizowali dane 256 661 kobiet, porównując ze sobą dwie grupy. Jedna z nich składała się z kobiet, które nigdy nie stosowały antykoncepcji hormonalnej, a druga z tych, które ją stosowały.

Badanie wykazało, że osoby, które w przeszłości brały tabletki antykoncepcyjne, były mniej narażone na wystąpienie raka jajnika i raka trzonu macicy. Według ekspertów, ochronne działanie tabletek antykoncepcyjnych utrzymuje się nawet przez kilkadziesiąt lat po zaprzestaniu ich stosowania.

Zobacz film: "Od 10 lat brała tabletki antykoncepcyjne. Zaszła w ciążę z trojaczkami"
Antykoncepcja hormonalna
Antykoncepcja hormonalna (GettyImages)

"Piętnaście lat po zaprzestaniu stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych ryzyko było o ok. 50 proc. niższe - powiedziała autorka badania Åsa Johansson z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji. - Co zaskakujące, stwierdziliśmy jedynie niewielki wzrost ryzyka raka piersi u osób stosujących tabletki antykoncepcyjne, a zwiększone ryzyko zniknęło w ciągu kilku lat po zaprzestaniu leczenia".

Estrogen i progesteron zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych zapobiegają owulacji, a tym samym zabezpieczają przed ciążą. Naukowcy dowiedli już, że estrogen może stymulować wzrost komórek nowotworowych. Oznacza to, że dodatkowy estrogen z tabletki antykoncepcyjnej może potencjalnie zwiększyć ryzyko raka piersi.

"Oprócz zabezpieczenia przed ciążą wykazaliśmy, że tabletki antykoncepcyjne mają również inne pozytywne efekty. Nasze wyniki mogą umożliwić kobietom i lekarzom podejmowanie bardziej świadomych decyzji, które pacjentki powinny stosować doustne tabletki antykoncepcyjne" – powiedziała Johansson.

Badania wykazują, że ok. 80 proc. wszystkich kobiet w Europie stosowało doustne środki antykoncepcyjne w pewnym momencie swojego życia.

2. Nowotwór narządów rodnych

Rak jajnika i rak trzonu macicy należą do najczęstszych nowotworów ginekologicznych. Ze względu na wyraźniejsze objawy, rak trzonu macicy jest częściej wykrywany we wczesnym stadium w związku z tym, śmiertelność jest niska.

Jednak rak jajnika należy do najbardziej śmiercionośnych nowotworów, ponieważ często daje o sobie znać, gdy daje przerzuty na inne organy i jest za późno na wprowadzenie leczenia.

Jeżeli zostanie zdiagnozowany i usunięty w pierwszej fazie rozwojowej, szanse pacjentki na powrót do pełni zdrowia wynoszą nawet 90 proc. Jednak ze względu na fakt, że pierwsze objawy raka jajnika są zazwyczaj niezauważalne, bardzo ważną rolę odgrywają regularne badania i wizyty u ginekologa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze