Przejdź na WP

Tabletki poronne – antykoncepcja, wybór, działanie

Tabletki poronne są uznawane za jeden ze środków antykoncepcji. Zastosowania tabletki poronnej upatruje się w sytuacjach, kiedy kobieta odbyła niezabezpieczony stosunek lub kiedy inne metody okazały się być niewystarczające. Jak działają tabletki poronne bez recepty?

Zobacz film: "Co to jest antykoncepcja "po"?"

W Polsce można kupić bez recepty tylko jeden rodzaj tabletek wczesnoporonnych.
W Polsce można kupić bez recepty tylko jeden rodzaj tabletek wczesnoporonnych.
spis treści

1. Tabletki poronne – antykoncepcja

Tabletki poronne, dostępne również bez recepty, są uznawane za rodzaj antykoncepcji, ponieważ skutecznie zapobiegają ciąży.

W zasadzie jedynym obwarowaniem dotyczącym tego rodzaju antykoncepcji jest przestrzeganie czasu. Tabletka poronna powinna być przyjęta wcześnie. Mówi się, że największą skuteczność mają tabletki poronne zażyte najpóźniej dobę po stosunku.

2. Tabletki poronne – wybór

W aptekach spotkamy się w dwoma rodzajami tabletek poronnych. Jeden z rodzajów tabletek poronnych jest dostępny bez recepty. Jedynym warunkiem możliwości wykupienia tabletki poronnej jest dowód na ukończenie piętnastu lat.

Tabletki poronne różnią się od siebie substancjami aktywnymi. Inny skład powoduje inny czas reakcji.

Środek zawierający levonorgestrel można zażyć maksymalnie na trzeci dzień od odbytego stosunku seksualnego. Drugi – zawierający octan uliprystal – nawet na dzień piąty. W Polsce talbetkami poronnymi bez recepty są te drugie, czyli ellaOne.

Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji?
Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji? [10 zdjęć]

Bardzo często temat antykoncepcji pozostawiamy naszemu partnerowi. Jednak to oboje partnerzy powinni...

zobacz galerię

3. Tabletki poronne – działanie

Tabletki poronne bez recepty ellaOne to środek zalecany tylko w nagłych wypadkach. Zapobiegają ciąży, jeśli para zrezygnowała zupełnie z antykoncepcji pod wpływem chwili lub jeśli podjęta metoda nie okazała się skuteczna.

Działanie tej tabletki poronnej bez recepty polega na zatrzymaniu procesu, który polega na uwolnieniu komórki jajowej. Środek zawiera taką substancję aktywną, która po uwolnieniu się w organizmie łączy się z receptorami. Jest to istota reakcja, bowiem octan uliprystal zastępuje w tym wiązaniu progesteron.

Wszystko to prowadzi do zahamowania owulacji. Dodatkowym działaniem tej tabletki wczesnoporonnej bez recepty jest wprowadzenie zmian w macicy, a w zasadzie w jej wyściółce. Działanie to nie pozwala na osadzenie się zarodka w łonie kobiety.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie...

zobacz galerię

W przypadku zażywania tabletki poronnej bez recepty liczy się czas – im szybciej zostanie wprowadzona do organizmu, tym skuteczniej zadziała. Najlepiej, gdy kobieta zadba o to, by móc zastosować tabletkę poronną od razu po stosunku płciowym.

Przyjęcie tabletki poronnej od razu po stosunku ma najskuteczniejsze działanie. Dopuszczalny termin zwłoki to maksymalnie pięć dni. Trzeba wówczas wziąć pod uwagę, że z każdym dniem tabletka poronna bez recepty działa słabiej.

Zabrania się stosowania preparatu kilkukrotnie podczas jednego cyklu miesiączkowego. Środek należy przyjąć podczas spożywania posiłku lub nawet bez niego.

Należy wiedzieć, że po około trzech godzin od zażycia tabletki poronnej bez recepty wystąpią wymioty. Jest to znak, że kobieta powinna zażyć środek po raz drugi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Na koniec zdaje się najważniejsza informacja – środek ellaOne jako jedyna tabletka poronna bez recepty w Polsce nie powoduje przerwania ciąży! Jest to jedynie środek zapobiegający powstawaniu ciąży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy