Trwa ładowanie...

Tabletki z cukrem działają tak samo jak leki przeciw migrenie wśród dzieci i młodzieży

Nowe badania sugerują, że zażywanie tabletek z cukrem działa tak samo jak leki przeciw migrenie. Działanie to jest oparte na efekcie placebo. Wzbudza to wiele wątpliwości co do skuteczności działania leków powszechnie zalecanych do zapobiegania i leczenia migreny u dzieci i młodzieży.

Naukowcy przeprowadzili badanie, podczas którego przez 24 tygodnie obserwowano 328 uczestników podzielonych na trzy grupy. Pierwsza z nich zażywała lek przeciw migrenie o nazwie amitryptylina, druga stosowała topiramat, natomiast trzecia była grupą placebo, która miała zażywać pigułki zawierające sam cukier.

Migrenowe bóle głowy wśród dzieci i młodzieży można wyleczyć tabletkami z cukrem
Migrenowe bóle głowy wśród dzieci i młodzieży można wyleczyć tabletkami z cukrem (123RF)

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

52 procent pacjentów przyjmujących amitryptylinę i 55 procent osób stosujących topiramat doznało złagodzenia objawów migrenowego bólu głowy. Najciekawszym efektem badania było to, że grupa placebo również doznała redukcji objawów o 61 procent.

Pacjenci przyjmujący leki przepisywane na receptę znacznie częściej doświadczali skutków uboczych, do których należało przedłużone zmęczeniesuchość w ustach, zaburzenia nastroju, mrowienie w rękach, ramionach, nogach i stopach. U pacjentów przyjmujący placebo nastąpiło złagodzenie bólu głowy bez jakichkolwiek skutków ubocznych.

„Badanie miało na celu wykazanie, które z powszechnie stosowanych leków profilaktycznych w migrenie są naskuteczniejsze. Odkryliśmy, że możemy uniknąć bólów głowy i skutecznie je wyleczyć zarówno za pomocą leków na receptę, jak i dzięki efektowi placebo" - powiedział główny autor badania dr Andrew Hershey. Dr Hershey jest zastępcą dyrektora Centrum do spraw Dolegliwości Głowy w Szpitalu Dziecięcym w Cincinnati.

10 sposobów na pokonanie migreny bez leków
10 sposobów na pokonanie migreny bez leków [10 zdjęć]

U niektórych osób pewne produkty wywołują migrenę. Najczęściej są to: alkohol, kofeina, czekolada, puszkowane

zobacz galerię

Jak zaznacza specjalista, badanie to pokazuje, że podejście multidyscyplinarne i oczekiwanie pozytywnych rezultatów mogą być korzystniejsze niż stosowanie leków przeciwbólowych.

 

Naukowcy mieli nadzieję, że dzięki swoim badaniom ułatwią młodym ludziom decyzję dotyczącą wyboru skutecznej metody leczenia migrenowego bólu głowy. Jednak wyniki okazały się dla nich zaskoczeniem.

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone

zobacz galerię

„Badanie to widzimy jako ogromną szansę dla pracowników służby zdrowia, naukowców, dzieci i ich rodzin, ponieważ nasze odkrycie sugeruje konieczność dużej zmiany w powszechnie przyjętych zasadach leczenia migreny” – powiedział współautor badania Scott Powers.

Jak podsumowuje, wyniki badania są z pewnością dobrą wiadomością, ponieważ pokazują, że można leczyć dzieci i młodzież dużo lepiej, skuteczniej i bez niepożądanych działań ubocznych.

Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „New England Journal of Medicine”.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza