Trwa ładowanie...

Taboo z zespołu The Black Eyed Peas przekazuje wiadomość dla chorych na raka

Jaime "Taboo" Gomez z zespołu Black Eyed Peas postanowił poinformować świat o swojej diagnozie i leczeniu raka jąder. Teraz, w wieku 41 lat, może powiedzieć wszystkim, którzy cierpią na raka: „Nie jesteś w tym sam”.

Raper, który zdobył wiele nagród Grammy i występował w Super Bowl, w wieku 38 lat coraz częściej odczuwał ból pleców i prawej części ciała. Ponadto czuł się bardziej zmęczony, jak gdyby miał grypę. Wtedy właśnie zdiagnozowano u niego raka.

„Byłem w dobrej formie, spożywałem zdrową żywność i starałem się prowadzić zdrowy styl życia" – powiedział artysta.

Gomez przeszedł operację usunięcia raka w prawym jądrze. Ponieważ nowotwór rozprzestrzenił się na węzły chłonne poza obszarem moszny, musiał przejść intensywną i wyczerpującą chemioterapię.

Artysta z zespołu Blach Eyed Peas opowiada o przebytym nowotworze jądra
Artysta z zespołu Blach Eyed Peas opowiada o przebytym nowotworze jądra (Shutterstock)

Teraz Gomez czuje się dobrze i stara się zrobić coś,  aby pomóc innych dotkniętych rakiem.

Wydał singiel, z którego Amerykańskie Towarzystwo walki z rakiem ma otrzymać około 70 procent łącznych wpływów. Teraz ma zamiar również zachęcić innych do wspierania zbierania funduszy do walki z rakiem.

Gomez w wywiadach ujawnił, że według niego szczególne ważne jest, to aby dotrzeć do obszarów takich jak ten, w którym dorastał. Artysta uważa, że należy zasięgnąć po więcej informacji na temat profilaktyki raka i diety wśród ludzi z tamtych stron. Ponadto dodaje, że ludzie nie powinni bać się porady lekarza w przypadku przewlekłego bólu lub innych na pozór wydających się zwyczajnych dolegliwości.

Gwiazdy, które podjęły walkę z rakiem piersi
Gwiazdy, które podjęły walkę z rakiem piersi [7 zdjęć]

Angelina Jolie zdecydowała się na podwójną mastektomię, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby. Ryzyko

zobacz galerię

„Wiele osób posiada błędne przekonanie o artystach. Uważają, że są oni niezwyciężeni oraz że ich nie dotyczą żadne poważne choroby. Ale artyści są też zwykłymi ludźmi, jak wszyscy inni. Jestem normalną osobą. Różnimy się jedynie formą wykonywanej pracy. Ale tak jak większość, mam żonę i rodzinę. Ale także choruję i wygrałem z rakiem” – mówi artysta.

„Mówię teraz do ludzi z każdego obszaru i w każdym wieku. Nowotwór nie ma uprzedzeń, nie ma też limitu wiekowego. Nowotwór może przydarzyć się każdemu” – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE

Czym jest rak jądra?

Rak jądra jest poważną dolegliwością. Dotyka mężczyzn głównie przed 40 rokiem życia. W Polsce co roku u około 700 osób diagnozuje się raka jądra. Jak w przypadku większości nowotworów przyczyna nie jest do końca poznana. Można jednak stwierdzić głównie podłoże genetyczne.

Ponadto, często powtarzające się infekcje również mogą zwiększać ryzyko.

Wcześnie wykryty rak jest bez problemu wyleczalny. Jednak zbyt późne wykrycie nowotworu zmusza do zabiegu chirurgicznego.  Jeżeli nastąpiły przerzuty, należy też usunąć otaczające węzły chłonne. Często potrzebna jest również chemioterapia. Usunięcie jednego jądra nie ma dużego wpływu na płodność mężczyzny, ponieważ drugie nadal optymalnie i sprawnie funkcjonuje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza