Taboo z zespołu The Black Eyed Peas przekazuje wiadomość dla chorych na raka

Jaime "Taboo" Gomez z zespołu Black Eyed Peas postanowił poinformować świat o swojej diagnozie i leczeniu raka jąder. Teraz, w wieku 41 lat, może powiedzieć wszystkim, którzy cierpią na raka: „Nie jesteś w tym sam”.

Raper, który zdobył wiele nagród Grammy i występował w Super Bowl, w wieku 38 lat coraz częściej odczuwał ból pleców i prawej części ciała. Ponadto czuł się bardziej zmęczony, jak gdyby miał grypę. Wtedy właśnie zdiagnozowano u niego raka.

„Byłem w dobrej formie, spożywałem zdrową żywność i starałem się prowadzić zdrowy styl życia" – powiedział artysta.

Gomez przeszedł operację usunięcia raka w prawym jądrze. Ponieważ nowotwór rozprzestrzenił się na węzły chłonne poza obszarem moszny, musiał przejść intensywną i wyczerpującą chemioterapię.

Teraz Gomez czuje się dobrze i stara się zrobić coś,  aby pomóc innych dotkniętych rakiem.

Wydał singiel, z którego Amerykańskie Towarzystwo walki z rakiem ma otrzymać około 70 procent łącznych wpływów. Teraz ma zamiar również zachęcić innych do wspierania zbierania funduszy do walki z rakiem.

Gomez w wywiadach ujawnił, że według niego szczególne ważne jest, to aby dotrzeć do obszarów takich jak ten, w którym dorastał. Artysta uważa, że należy zasięgnąć po więcej informacji na temat profilaktyki raka i diety wśród ludzi z tamtych stron. Ponadto dodaje, że ludzie nie powinni bać się porady lekarza w przypadku przewlekłego bólu lub innych na pozór wydających się zwyczajnych dolegliwości.

Gwiazdy, które podjęły walkę z rakiem piersi

Angelina Jolie zdecydowała się na podwójną mastektomię, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby. Ryzyko oszacowane przez lekarzy wynosiło w jej wypadku...

„Wiele osób posiada błędne przekonanie o artystach. Uważają, że są oni niezwyciężeni oraz że ich nie dotyczą żadne poważne choroby. Ale artyści są też zwykłymi ludźmi, jak wszyscy inni. Jestem normalną osobą. Różnimy się jedynie formą wykonywanej pracy. Ale tak jak większość, mam żonę i rodzinę. Ale także choruję i wygrałem z rakiem” – mówi artysta.

„Mówię teraz do ludzi z każdego obszaru i w każdym wieku. Nowotwór nie ma uprzedzeń, nie ma też limitu wiekowego. Nowotwór może przydarzyć się każdemu” – dodaje.

Rak jądra jest poważną dolegliwością. Dotyka mężczyzn głównie przed 40 rokiem życia. W Polsce co roku u około 700 osób diagnozuje się raka jądra. Jak w przypadku większości nowotworów przyczyna nie jest do końca poznana. Można jednak stwierdzić głównie podłoże genetyczne.

Ponadto, często powtarzające się infekcje również mogą zwiększać ryzyko.

Wcześnie wykryty rak jest bez problemu wyleczalny. Jednak zbyt późne wykrycie nowotworu zmusza do zabiegu chirurgicznego.  Jeżeli nastąpiły przerzuty, należy też usunąć otaczające węzły chłonne. Często potrzebna jest również chemioterapia. Usunięcie jednego jądra nie ma dużego wpływu na płodność mężczyzny, ponieważ drugie nadal optymalnie i sprawnie funkcjonuje.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...