Trwa ładowanie...

Tak wygląda praca w kijowskim szpitalu. "Cały czas pracują w dużym strachu, są koszarowani, nie dostali karabinów"

Avatar placeholder
16.03.2022 15:24
Lekarze w Ukrainie walczą o zdrowie i życie pacjentów. "Trzeba być na posterunku i realizować zadania medyczne"
Lekarze w Ukrainie walczą o zdrowie i życie pacjentów. "Trzeba być na posterunku i realizować zadania medyczne" (Getty Images)

Każdego dnia lekarze w Ukrainie ratują ofiary starć i bombardowań. - Cały czas pracują w dużym strachu. Nie wręczono im karabinów, ale za to mają skalpel i dzielnie walczą o życie pacjentow - mówi kardiolog dr Michał Chudzik, który pozostaje w kontakcie z medykami z Kijowa. Polscy lekarze również wspierają kolegów zza wschodniej granicy.

spis treści

1. "Komunikacja z ukraińskimi lekarzami jest utrudniona"

Ukraińskie miasta są ostrzeliwane przez wojska rosyjskie. Od początkuwojny ponad 60 szpitali zostało zbombardowanych. W wyniku nalotu na szpital dziecięcy w Mariupolu zginęły trzy osoby i co najmniej 17 zostało rannych - dzieci, matki i lekarze. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że "zbombardowanie przez Rosjan szpitala położniczego w ukraińskim porcie Mariupol jest zbrodnią wojenną".

Lekarze w Ukrainie walczą o zdrowie i życie pacjentów
Lekarze w Ukrainie walczą o zdrowie i życie pacjentów (Getty Images)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Obecnie sytuacja w oblężonym Mariupolu jest dramatyczna - apteki i sklepy splądrowano, brakuje i żywności dla dzieci. "Ludzie zgłaszają też zapotrzebowanie na leki, szczególnie dla osób chorych na nowotwór i cukrzycę. Nie ma możliwości zdobycia ich w mieście - alarmuje Sasza Wołkow z Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) w nagraniu udostępnionym na Twitterze. Wojska rosyjskie ostrzeliwują karetki pogotowia i transport dostarczający tlen do szpitali pocovidowych.

Kardiolog dr Michał Chudzik jest w kontakcie z lekarzami na froncie. - Komunikacja z ukraińskimi lekarzami jest utrudniona. Zanim wybuchła wojna porozumiewaliśmy się w języku rosyjskim. Teraz trwa wojna i lekarze boją się rozmawiać po rosyjsku z powodu podsłuchu - dodaje.

2. "Nie wręczono im karabinów, ale za to mają skalpel"

Lekarze w Ukrainie robią, co w ich mocy, aby nieść pomoc zarówno ofiarom wojennym, jak i pacjentom potrzebującym pomocy medycznej. Opiekują się cywilami, którzy chowają się w schronach i piwnicach przed rosyjskimi nalotami. Medycy mierzą się z wieloma trudnościami.

- Podziwiam lekarzy z Ukrainy za to, że większość z nich została na froncie. Cały czas pracują w dużym strachu, są koszarowani. Nie wręczono im karabinów, ale za to mają skalpel i dzielnie walczą o życie pacjentów. Ich niezwykła postawa zasługuje na wyrazy szczerego uznania i szacunku - przekazał dr Chudzik. - Przeprowadzają zabiegi, mimo że został ogłoszony alarm lotniczy. Nie mogą przecież ich przerwać. Podobnie mają problem z przeniesieniem pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii do piwnic w wyniku rosyjskich nalotów - dodaje.

Dr Chudzik zwraca też uwagę na ważną kwestię. - Zawsze uważało się, że znak Czerwonego Krzyża będzie chroniony w okresie konfliktu zbrojnego. Nikt nie spodziewał się, że obiekty medyczne w Ukrainie będą bombardowane - wyjaśnia. W obliczu wojny lekarze są na posterunku i realizują zadania medyczne.

Zobacz także: Ewakuacja ukraińskich szpitali? Lekarze: Nigdzie nie wyjeżdżamy. Będziemy pracować, dopóki jest to możliwe

3. Pomoc dla lekarzy w Ukrainie

Placówki medyczne w naszym kraju są solidarne z Ukrainą, m.in. organizują zbiórki materiałów opatrunkowych. Na przykład terytorialsi z Hajnówki przekazali sprzęt medyczny, który trafił do Obrony Terytorialnej, karetek pogotowia i szpitali w Ukrainie. W ciągu dwóch mesięcy przez Polską Misję Medyczną (PMM) ma także zostać uruchomiony szpital polowy.

Polscy lekarze wspierają medyków na froncie i obserwują ich działania z dużym podziwem. - Wraz z grupą kardiologów z Europy Środkowej zbieramy informacje, jaki sprzęt medyczny jest potrzebny w Ukrainie oraz dane na temat chorych pacjentów, których można byłoby przetransportować na leczenie do Polski - mówi dr Chudzik.

- W ramach specustawy o pomocy dla Ukraińców mamy praktycznie usankcjonowaną możliwość leczenia tych pacjentów. Może trzeba będzie szerzej wejść w tę akcję. Tu ważna byłaby współpraca z ukraińskim lekarzami, w ramach której przekazaliby, jakich konkretnych zabiegów potrzebują pacjenci - dodaje. W stanie wojny tak samo istotne jest wsparcie finansowe placówek medycznych w Ukrainie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze