Tampony czy podpaski?

Kobiety często zastanawiają się, jakie środki higieniczne wybrać na czas miesiączki. Tampony czy podpaski powinny dawać poczucie komfortu, wygody i stanowić możliwie najlepsze zabezpieczenie przed przeciekaniem i pobrudzeniem bielizny czy odzieży. Tampony i podpaski mają wiele zwolenniczek i przeciwniczek. Niektóre kobiety używają ich jednocześnie, aby podczas silnych krwawień miesiączkowych czuć się w pełni bezpiecznie. Jakie są zalety i wady tych środków higienicznych?

Zalety i wady podpasek

Podpaski

Ogromnym plusem podpasek jest to, że ich stosowanie nie przyczynia się do rozwoju infekcji pochwy, ponieważ podpaska delikatnie do niej przylega, a to...

Można je zakupić w różnych kształtach, długościach. Rozmiar dobiera się do indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę stopień nasilenia krwawienia, swoją wagę czy wzrost. Niektóre podpaski pochłaniają nieprzyjemny zapach, inne są perfumowane. Można wybrać podpaski ze skrzydełkami, które dodatkowo zabezpieczają brzegi bielizny przed krwawieniem. Ogromnym plusem podpasek jest to, że ich stosowanie nie przyczynia się do rozwoju infekcji pochwy, ponieważ podpaska delikatnie do niej przylega, a to nie powoduje żadnego otarcia czy uszkodzenia śluzówki wewnątrz pochwy. Podpaski mogą być stosowane podczas obfitych krwawień, należy pamiętać tylko o ich częstym zmienianiu. Kobiety, które zażywają tabletki antykoncepcyjne, częściej stosują podpaski, ponieważ mają słabe krwawienia miesiączkowe.

Zobacz film: "Jak modelować twarz makijażem?"

Niekiedy podpaski, zwłaszcza te ze skrzydełkami, powodują podrażnienia skóry okolic intymnych. Podrażnienia czasem są wynikiem złego dobrania podpaski oraz skłonności alergicznych. Te środki higieniczne raczej nie sprawdzają się w przypadku, kiedy kobieta podczas menstruacji uprawia sport. Podpaska może się przesunąć lub zwinąć i nie daje gwarancji przed przeciekaniem. Poza tym, podpaski nie są tak dyskretne jak tampony i mogą być widoczne, np. na plaży. Przy każdej zmianie podpasek kobieta powinna umyć okolice intymne lub zastosować chusteczki do higieny intymnej, aby czuć się świeżo i komfortowo. Przy kupnie podpasek należy brać pod uwagę to, czy zawierają bawełnianą powłoczkę wchłaniającą, czy plastikową. Powłoczka plastikowa może wywoływać odparzenia skóry.

Zalety i wady tamponów

Tampony umieszczane są wewnątrz pochwy, są niewidoczne i mogą być używane, jeśli podczas okresu kobieta planuje pływanie czy opalanie. Tampony idealnie nadają się na letnie dni, nie podrażniają skóry okolic intymnych i zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Poza tym wchłaniają większą ilość wydzieliny niż podpaski. Można zakupić tampony dostosowane do obfitości krwawień i rozmiaru pochwy.

Te środki higieniczne nie są polecane kobietom, które często cierpią na infekcje intymne, ponieważ mogą dodatkowo podrażnić pochwę i nasilić stopień infekcji. Podczas silnych krwawień warto dodatkowo stosować podpaskę, ponieważ tampon może szybko przemięknąć. U niektórych kobiet aplikacja tamponów wywołuje ból. Tampony należy regularnie wymieniać, by nie „napuchły” wydalaną krwią zbyt mocno. Przy wyborze między podpaskami a tamponami należy kierować się indywidualnymi potrzebami oraz stylem życia. Pod uwagę trzeba wziąć także skłonności alergiczne i skłonności do infekcji.

Komentarze (2)
~Klaudia
~Klaudia ponad rok temu

Moim zdaniem tampony są zdecydowanie lepsze dla aktywnych kobiet, a tych przecież ciągle przybywa :) Jeśli nigdy wcześniej nie miałyście z nimi do czynienia to warto zacząć od tych mini, tutaj polecę OB mini, z doświadczenia powiem że są bardzo skuteczne. Nie ma co się bać, warto spróbować, przy odpowiednim użytkowaniu i higienie, nic złego nie może się stać :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Higiena intymna
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 3 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Higiena intymna
Higiena intymna

Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem

Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem

Wizyty kontrolne Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać gabinet ginekologiczny. W trakcie wizyty kontrolnej wykonywane jest podstawowe badanie ginekologiczne oraz cytologia, która jest metodą umożliwiającą identyfikację stanu nadżerek...

Higiena intymna

Nawilżone chusteczki

Nawilżone chusteczki

Chusteczki do higieny intymnej pozwalają odświeżyć i nawilżyć okolice intymne, unikając ryzyka rozwoju infekcji bakteryjnych czy grzybiczych.

Higiena intymna

Tampon - zdjęcia

Tampon - zdjęcia

Tampony pomagają utrzymać prawidłową higienę w czasie menstruacji.

Higiena intymna

Tampony

Tampony

Prawidłowo założony tampon jest niewyczuwalny. Jeśli czujesz się niekomfortowo, to znak, że tampon nie został dobrze zaaplikowany.

Higiena intymna

Preparaty do higieny intymnej

Higiena intymna - preparaty to nie żaden wymysł. Każda kobieta powinna ich używać zamiast zwykłego mydła. Działają antybakteryjnie i łagodząco, natłuszczają i nawilżają. Jest to szczególnie ważne dla pań w okresie dojrzewania,...

Higiena intymna

Podpaski

Podpaski

Ogromnym plusem podpasek jest to, że ich stosowanie nie przyczynia się do rozwoju infekcji pochwy, ponieważ podpaska delikatnie do niej przylega, a to nie powoduje żadnego otarcia czy uszkodzenia śluzówki.

Higiena intymna

Pojemnik menstruacyjny

Pojemnik menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny jest zakładany w podobny sposób jak tampon. Jego ogromną zaletą jest to, że nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej i pozwala chronić środowisko.

Higiena intymna

Pielęgnacja intymna

Pielęgnacja intymna

Higiena w lecie to także szczególna dbałość o miejsca intymne.

Higiena intymna

Higiena intymna - preparaty

Higiena intymna - preparaty

Przemysł kosmetyczny oferuje przeróżne preparaty do higieny intymnej. Dostępne są żele, biożele, specjalne mydła, płyny, balsamy, oliwki i pianki. Powstały nawet chusteczki nasączone specjalnym płynem i odświeżające dezodoranty w aerozolu.

Higiena intymna

Higiena intymna w ciąży

lub nadmierna higiena intymna w ciąży może powodować stany zapalne okolic intymnych, powodując zagrożenie dla rozwijającego się maluszka. Kąpiel czy prysznic (...) o higienę w ciąży. Higiena intymna...