Tańce nowoczesne

Tańce nowoczesne wymagają długiej nauki. Jednak można tańczyć je solo – jeśli masz tylko na to ochotę. Ten rodzaj tańca nie nadaje się na deski teatru, jest to typowy taniec estradowy. Taniec nowoczesny powstał na przełomie XIX i XX wieku jako odłam baletu, w którym jednak zabrakło sztywnych reguł tańca klasycznego. Jego korzenie sięgają Europy, a od ok. 1930 roku opanował także Stany Zjednoczone. Taniec nowoczesny wymaga od tancerza niezwykłej koordynacji ruchów. Aby tańczyć na wysokim poziomie, potrzeba wielu godzin wytężonych treningów, determinacji i poświęcenia.

Polecane wideo:

1. Rodzaje tańca nowoczesnego

Taniec nowoczesny hip hop krystalizował się w Ameryce w latach 1930-1950, wykorzystując elementy folkloru afrykańskiego i indiańskiego. Czołowymi reprezentantamitańca współczesnego byli: Isadora Duncan, Doris Humphrey, Martha Graham.

Układy taneczne, które są charakterystyczne dla tańca nowoczesnego:

 • breakdance – rodzaj tańca wymagający odpowiedniej kondycji oraz wysokiego poczucia rytmu;
 • hip-hop – jest związany ze street dance, który przyswaja techniki hip-hopowe, takie jak: locking, popping, funk;
 • electric boogie – styl tańca nowoczesnego, który jest nazywany „tańcem robotem”;
 • disco dance – to taniec, który pojawił się w latach 70., opiera się na szybkich wymachach nóg i rąk, dopuszcza w swoich układach figury akrobatyczne;
 • house dance – tańce, które mają wiele odmian do muzyki house;
 • funky – taniec luźny i optymistyczny, oznacza indywidualność, kreatywność i radość z dynamizmu;
 • bollywood dance – to hinduski taniec filmowy, jest gorący, dynamiczny, podkreśla dzikość;
 • afro dance – grupa tańców rytualnych, które pochodzą z Afryki, są energiczne, pozwalają ukazywać dzikość.

2. Nauka tańca nowoczesnego

Celem nauki tańca nowoczesnego jest zainteresowanie uczestników nowymi stylami, pokazanie różnorodności jego odmian. Kroki taneczne łączą kilka technik. W choreografii mogą mieć miejsce elementy akrobatyki. Jednak głównym źródłem rytmu jest taniec klasyczny, znany jako balet. Podstawowe kroki baletu mają szerokie zastosowanie w tańcu współczesnym i są nieodłącznymi elementami każdego układu. Nauka tańca wprowadza pojęcia z jazzu, baletu nowoczesnego, funky i hip-hopu. Drugą część prowadzonych zajęć stanowi nauka układów tanecznych.

Osoby tańczące same walczą w kategorii pojedyńczej, nazywanej „solo”. Isnieją jeszcze duety i miniformacje taneczne. Formacje taneczne są tworzone od 8 do 24 osób. Taniec nowoczesny jest dynamiczny, nie ma określonych reguł, jak w przypadku baletu. Jest idealny dla osób, które lubią łączyć różne style w muzyce.

Modern dance to najpopularniejszy obecnie styl taneczny, królujący na koncertach i teledyskach największych gwiazd muzyki pop. Jest zespoleniem lubianych w XXI wieku stylów tanecznych, jak: funky, hip-hop, dance i inne. Taniec jest dostępny dla wszystkich, którzy lubią się ruszać. Nie trzeba zdawać egzaminów ani poddawać się sztywnym regułom.

Weronika Buczkowska, ponad rok temu

Taniec

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Tańce nowoczesne
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Sok z brzozy

~Annaska85 • ostatni post 1 tydzień temu

1
Artykuły Tańce nowoczesne
Tańce nowoczesne

Taniec breakdance - zdjęcia

Taniec breakdance - zdjęcia

Breakdance to kombinacja ruchów rąk i nóg, wykonywanych najczęściej w parterze. Breakdance to także mowa ciała i gestykulacja w rytm muzyki - wyrażanie siebie.

Tańce nowoczesne

Kroki do tańca nowoczesnego

Taniec nowoczesny różni się od klasycznych tańców standardowych, dzięki czemu jest popularny wśród młodych ludzi. Nie oznacza to jednak, że dojrzałe (...) . Jakie inne kroki należy podjąć, by przyswoić sobie taniec nowoczesny? Taniec...

Tańce nowoczesne

Zajęcia tańca

Zajęcia tańca

Taniec to wspaniała forma spędzania czasu i aktywności fizycznej! Dobra zabawa przede wszystkim!

Tańce nowoczesne

Taniec współczesny - zdjęcia

Taniec współczesny - zdjęcia

Ruchy tańca współczesnego wymagają precyzji i dokładności ze strony tancerza. Taniec współczesny to taniec dla wrażliwych, otwiera pole wyobraźni, pozwalając na wyrażenie własnych emocji poprzez ruchy.

Tańce nowoczesne

Rodzaje tańca nowoczesnego

Taniec nowoczesny wywodzi się z początków XX wieku i koncentruje na interpretacji tancerza, a nie pojedynczych krokach. Tancerze odrzucają (...) na taniec. Pionierzy tańca nowoczesnego często tańczyli boso w odkrywających...

Tańce nowoczesne

Taniec nowoczesny dla dzieci

je na zajęcia. Spis treści Wybór tańca dla dziecka Taniec nowoczesny nie oznacza jednorodnego rodzaju tańca (...) . To połączenie kilku tańców, które powstały już w XX wieku. Taniec nowoczesny...

Tańce akrobatyczne

Akrobatyka - zdjęcia

Akrobatyka - zdjęcia

Istnieje bardzo wiele odmian akrobatyki - na zdjęciu akrobatyka gimnastyczna.

Tańce egzotyczne

Tancerka

Tancerka

Tancerka belly dance nie może być nadmiernie szczupła, bowiem kobieta krągła jest symbolem zdrowia i witalności. Taniec brzucha idealnie modeluje poszczególne partie mięśni brzucha.