Tańce nowoczesne

Tańce nowoczesne wymagają długiej nauki. Jednak można tańczyć je solo – jeśli masz tylko na to ochotę. Ten rodzaj tańca nie nadaje się na deski teatru, jest to typowy taniec estradowy. Taniec nowoczesny powstał na przełomie XIX i XX wieku jako odłam baletu, w którym jednak zabrakło sztywnych reguł tańca klasycznego. Jego korzenie sięgają Europy, a od ok. 1930 roku opanował także Stany Zjednoczone. Taniec nowoczesny wymaga od tancerza niezwykłej koordynacji ruchów. Aby tańczyć na wysokim poziomie, potrzeba wielu godzin wytężonych treningów, determinacji i poświęcenia.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Rodzaje tańca nowoczesnego

Taniec breakdance - zdjęcia

Breakdance to kombinacja ruchów rąk i nóg, wykonywanych najczęściej w parterze.

Taniec nowoczesny hip hop krystalizował się w Ameryce w latach 1930-1950, wykorzystując elementy folkloru afrykańskiego i indiańskiego. Czołowymi reprezentantamitańca współczesnego byli: Isadora Duncan, Doris Humphrey, Martha Graham.

Układy taneczne, które są charakterystyczne dla tańca nowoczesnego:

 • breakdance – rodzaj tańca wymagający odpowiedniej kondycji oraz wysokiego poczucia rytmu;
 • hip-hop – jest związany ze street dance, który przyswaja techniki hip-hopowe, takie jak: locking, popping, funk;
 • electric boogie – styl tańca nowoczesnego, który jest nazywany „tańcem robotem”;
 • disco dance – to taniec, który pojawił się w latach 70., opiera się na szybkich wymachach nóg i rąk, dopuszcza w swoich układach figury akrobatyczne;
 • house dance – tańce, które mają wiele odmian do muzyki house;
 • funky – taniec luźny i optymistyczny, oznacza indywidualność, kreatywność i radość z dynamizmu;
 • bollywood dance – to hinduski taniec filmowy, jest gorący, dynamiczny, podkreśla dzikość;
 • afro dance – grupa tańców rytualnych, które pochodzą z Afryki, są energiczne, pozwalają ukazywać dzikość.

Nauka tańca nowoczesnego

Celem nauki tańca nowoczesnego jest zainteresowanie uczestników nowymi stylami, pokazanie różnorodności jego odmian. Kroki taneczne łączą kilka technik. W choreografii mogą mieć miejsce elementy akrobatyki. Jednak głównym źródłem rytmu jest taniec klasyczny, znany jako balet. Podstawowe kroki baletu mają szerokie zastosowanie w tańcu współczesnym i są nieodłącznymi elementami każdego układu. Nauka tańca wprowadza pojęcia z jazzu, baletu nowoczesnego, funky i hip-hopu. Drugą część prowadzonych zajęć stanowi nauka układów tanecznych.

Osoby tańczące same walczą w kategorii pojedyńczej, nazywanej „solo”. Isnieją jeszcze duety i miniformacje taneczne. Formacje taneczne są tworzone od 8 do 24 osób. Taniec nowoczesny jest dynamiczny, nie ma określonych reguł, jak w przypadku baletu. Jest idealny dla osób, które lubią łączyć różne style w muzyce.

Modern dance to najpopularniejszy obecnie styl taneczny, królujący na koncertach i teledyskach największych gwiazd muzyki pop. Jest zespoleniem lubianych w XXI wieku stylów tanecznych, jak: funky, hip-hop, dance i inne. Taniec jest dostępny dla wszystkich, którzy lubią się ruszać. Nie trzeba zdawać egzaminów ani poddawać się sztywnym regułom.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Tańce nowoczesne
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Tańce nowoczesne
Tańce nowoczesne

Taniec breakdance - zdjęcia

Taniec breakdance - zdjęcia

Breakdance to kombinacja ruchów rąk i nóg, wykonywanych najczęściej w parterze. Breakdance to także mowa ciała i gestykulacja w rytm muzyki - wyrażanie siebie.

Tańce nowoczesne

Kroki do tańca nowoczesnego

Taniec nowoczesny różni się od klasycznych tańców standardowych, dzięki czemu jest popularny wśród młodych ludzi. Nie oznacza to jednak, że dojrzałe (...) . Jakie inne kroki należy podjąć, by przyswoić sobie taniec nowoczesny? Taniec...

Tańce nowoczesne

Taniec współczesny - zdjęcia

Taniec współczesny - zdjęcia

Ruchy tańca współczesnego wymagają precyzji i dokładności ze strony tancerza. Taniec współczesny to taniec dla wrażliwych, otwiera pole wyobraźni, pozwalając na wyrażenie własnych emocji poprzez ruchy.

Tańce nowoczesne

Zajęcia tańca

Zajęcia tańca

Taniec to wspaniała forma spędzania czasu i aktywności fizycznej! Dobra zabawa przede wszystkim!

Tańce nowoczesne

Rodzaje tańca nowoczesnego

Taniec nowoczesny wywodzi się z początków XX wieku i koncentruje na interpretacji tancerza, a nie pojedynczych krokach. Tancerze odrzucają (...) na taniec. Pionierzy tańca nowoczesnego często tańczyli boso w odkrywających...

Tańce nowoczesne

Taniec nowoczesny dla dzieci

je na zajęcia. Wybór tańca dla dziecka Taniec nowoczesny nie oznacza jednorodnego rodzaju tańca. To połączenie kilku tańców, które powstały już w XX (...) wieku. Taniec nowoczesny łączy w sobie style takie jak: taniec...

Tańce akrobatyczne

Akrobatyka - zdjęcia

Akrobatyka - zdjęcia

Istnieje bardzo wiele odmian akrobatyki - na zdjęciu akrobatyka gimnastyczna.

Tańce egzotyczne

Tancerka

Tancerka

Tancerka belly dance nie może być nadmiernie szczupła, bowiem kobieta krągła jest symbolem zdrowia i witalności. Taniec brzucha idealnie modeluje poszczególne partie mięśni brzucha.