Trwa ładowanie...

Te grzyby produkują antybiotyk na gronkowca i wąglik

 Magdalena Bury
28.12.2018 14:01
Substancja odkryta przez naukowców działa na gronkowca i wąglik
Substancja odkryta przez naukowców działa na gronkowca i wąglik (123rf)

Od wielu lat biolodzy pracują nad izolowaniem i hodowaniem nowych mikroorganizmów, które przyczynią się do rozwoju współczesnej medycyny. Od niedawna sukcesem mogą pochwalić się naukowcy z Uniwersytetu w Montanie. Dzięki ich badaniom odkryto, że gatunki grzybów hodowane wspólnie, tworzą silny antybiotyk. Zabija on gronkowca złocistego i wąglik.

1. Badania nad grzybami

Mikroby, czyli małe organizmy, nie żyją samodzielnie w środowisku naturalnym. By przetrwać współpracują z wieloma innymi gatunkami. Właśnie dlatego w sztucznych, laboratoryjnych warunkach mogą zachowywać się inaczej.

Przeczytaj również:

Czy antybiotyki niszczą naszą odporność?

Ich właściwości postanowili sprawdzić naukowcy. Zbadali oni, jak mikroorganizmy w laboratorium zachowują się w odosobnieniu, a jak w obecności innych organizmów. Efekty przekroczyły ich oczekiwania.

Zobacz film: "Jak stosować antybiotyki?"

Zespół badaczy prowadzony przez Andreę Sterle z Uniwersytetu w Montanie zajął się grzybami z gatunku Penicillium, zwanymi inaczej pędzlakami. To właśnie z niektórych ich rodzajów pozyskiwana jest penicylina stosowana przy zwalczaniu infekcji bakteryjnych.

Sprawdź także:

Osoby, które lubią tę potrawę nie mają problemów finansowych

2. Współpraca dwóch gatunków

Naukowcy odkryli, że we wspólnej hodowli dwa różne gatunki grzybów współpracują w celu syntezowania antybiotyku. Do tego procesu nie dochodzi podczas ich samodzielnego wzrostu.

Grzyby produkują substancję, która działa jak antybiotyk
Grzyby produkują substancję, która działa jak antybiotyk (123rf)

Chodzi o gatunki zwane Penicillium fuscum oraz Penicillium camembertii/clavigerum. Wyizolowano je z jednego z najbardziej toksycznego na świecie jeziora Berkeley Pit. Następnie grzyby hodowano w odrębnych, czystych kulturach bądź wspólnie z innymi.

Naukowcy zauważyli, że połączone stworzyły niepowtarzalne cząsteczki, których nie znaleziono w czystych, odosobnionych hodowlach. Jedną z nich nazwano Berkeleylactone A. Wykazała ona silną aktywność antybiotyczną. Badacze stwierdzili, że hamuje ona wzrost bakterii powodujących stany zapalne. Związek niszczy nawet rozwijającego się gronkowca złocistego i wąglika.

3. Rozwój nowoczesnej medycyny

Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób te gatunki grzybów współpracują ze sobą podczas produkcji antybiotyku. Może się okazać, że to jeden z nich tworzy substancję, korzystając z właściwości drugiego. Niektórzy badacze uważają też, że cząsteczka początkowo tworzona przez jednego z nich, jest następnie modyfikowana przez drugiego.

Niezależnie od wyników dalszych badań wiadomo, że odkrycie jest milowym krokiem w rozwoju medycyny. Wyhodowane związki będą skuteczną bronią w walce z bakteriami, które dotychczas były oporne na działanie antybiotyków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze