Przejdź na WP

Nordic walking - technika chodzenia, zasady, korzyści

Uprawianie nordic walking zyskała popularność na całym świecie. Jest to, najprościej rzecz ujmując, chodzenie z kijkami. Kijki do nordic walking są specjalnie zaprojektowane, by podczas treningu ćwiczyć górną część ciała. W czasie chodzenia z kijkami ruchy rąk są zsynchronizowane z ruchami nóg. Dlaczego technika nordic walking jest bardziej efektywna niż chodzenie? Poruszanie rękami to dodatkowy wysiłek. Osoba uprawiająca nordic walking ćwiczy bardziej intensywnie niż podczas chodzenia, ale nie męczy się tak, jak na przykład podczas biegania.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Nordic walking - technika chodzenia

Technika nordic walking wpływa korzystnie na ręce, ramiona i górną część tułowia. Wzmacnia też mięśnie pleców i pomaga się zrelaksować. Ruch podczas nordic walking pozwala przezwyciężyć garbienie się, które powoli staje się powszechnym problemem wśród osób pracujących przy komputerach. Na skutek stresu wielu z nas ma usztywniony kark i spięte mięśnie ramion. Nordic walking pomaga rozluźnić te miejsca. Technika chodzenia nordic walking jest dobrym pomysłem również dla tych osób, które mają problemy z zachowaniem równowagi. Kijki stanowią wówczas element nadający większą stabilność ruchów.

Technika chodzenia nordic walking
Technika chodzenia nordic walking

Technika chodzenia nordic walking zyskała popularność na całym świecie. Jest to, najprościej rzecz ujmując,...

zobacz galerię

2. Nordic walking - zasady

Technika nordic walking nie jest trudna. Aby chodzenie z kijkami było jeszcze bardziej efektywne, warto zmodyfikować niektóre ruchy. Oto porady, jak to zrobić:

 • ustaw kijki ukośnie za plecami, powinny być skierowane do tyłu,
 • rozluźnij ramiona i opuść je,
 • trzymaj kijki blisko ciała,
 • lekko otwórz ręce w taki sposób, by kijki mogły kołysać się do przodu – nie chwytaj kijków,
 • wykonaj krok,
 • przeciwległą ręką wykonaj obrót do przodu do wysokości talii,
 • dotknij ziemi przeciwległym kijkiem,
 • pamiętaj o tym, by kijki były cały czas zwrócone do tyłu,
 • odepchnij kijek jak najdalej do tyłu, ręka powinna być wyprostowana w taki sposób, by stworzyć linię ciągłą.

W tej technice najważniejsze jest rozluźnienie rąk i trzymanie kijków z tyłu. W technice nordic walking bardzo ważny jest także odpowiedni sposób stawiania stopy na podłożu. Trenując nordic walking, musimy pamiętać, że najpierw stawiamy piętę, potem śródstopie, a na końcu palce. Nie każdy amator będzie zadowolony z tego stylu. Wiele osób preferuje podstawowy krok nordic walking. Chodzenie z kijkami to prosty i bezpieczny sport, który nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczą wygodne buty i kijki do nordic walking.

3. Nordic walking - korzyści

Wydawać by się mogło, że cóż dobrego może dać nam chodzenie z kijkami, tymczasem okazuje się, że omawiana technika chodzenia jest doskonałym sposobem na odciążenie stawów, ponadto umożliwia nam szybką utratę zbędnych kilogramów, ujędrnienie ciała, a także poprawienie ogólnej kondycji organizmu czy wzmocnienie mięśni. Ten rodzaj aktywności fizycznej polecany jest osobom w każdym wieku. Nawet osoby mające problemy z układem krążenia mogą uprawiać nordic walking.

Na koniec należy wspomnieć o trekkingu. W tym przypadku ćwiczący również chodzą z kijkami, jednak jest to odmienny rodzaj aktywności. Trekking od nordic walking różni się techniką chodzenia, dlatego nie można stosować tych pojęć zamiennie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy