Trwa ładowanie...

Nowe metoda monitorowania nowotworu mózgu

Avatar placeholder
14.10.2016 21:55
Nowe metoda monitorowania nowotworu mózgu
Nowe metoda monitorowania nowotworu mózgu

Naukowcy z Centum Medycznego Uniwersytetu w Teksasie opracowali nową metodę MRI, dzięki której monitorowany jest stan i postęp genetycznej choroby nowotworowej mózgu.

Opracowano nową metodę śledzenia postępu choroby nowotworowej mózgu
Opracowano nową metodę śledzenia postępu choroby nowotworowej mózgu (Shutterstock)

Badanie wykazało, że 2HG to doskonały biomarker do śledzenia glejaków z mutacjami IDH, a także narzędzie diagnostyczne, gdy neurologiczne ryzyko związane z zabiegiem jest zbyt wysokie. Naukowcy wykorzystali spektroskopię MR jako metodę odróżniającą skład chemiczny normalnej i zmutowanej tkanki mózgowej.

„Mamy możliwość pomiaru stężenia 2HG i dzięki temu możemy monitorować przebieg choroby. Kiedy nowotwór jest stabilny, stężenie również się nie zmienia. Kiedy następuje postęp choroby, stężenie 2HG rośnie. Jest więc doskonałym biomarkerem do śledzenia progresu raka” - powiedziała dr Elizabeth A. Maher, główny autor badania, profesor neurologii i neuroterapii na Uniwersytecie w Teksasie.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Według „National Cancer Institute”, na nowotwory mózgu lub układu nerwowego cierpi prawie 24 000 osób rocznie. W 2013 roku było około 152 751 osób żyjących z rakiem mózgu lub układu nerwowego w Stanach Zjednoczonych.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Zespół badaczy ogłosił w 2012 roku, że dzięki wykorzystaniu spektroskopii MR, można wykryć 2HG w guzie nowotworowym z wysoką czułością i selektywnością. Kolejne badanie dowiodło, ze 2HG może być przydatny w śledzeniu choroby.

„Jest to pierwszy nieinwazyjny biomarker raka mózgu, dzięki któremu możliwa jest szybsza i bardziej precyzyjna ocena postępu choroby nowotworowej, co stanowić będzie istotną informację dla lekarza wpływającą na decyzję o dalszym leczeniu” – powiedziała dr Maher.

Technika ta może również służyć jako model do rozwijania innych biomarkerów, a już jest używana, aby dowiedzieć się więcej o biologii glejaka, najbardziej powszechnego typu raka mózgu.

"Jeśli chodzi o badania, biomarker jest „oknem” pomocnym, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak guz rośnie, jak reaguje na leczenie, a ostatecznie czy staje się oporny na leczenie" - powiedział dr Changho Choi, autor badania oraz profesor radiologii badania nowotworów na uniwersytecie.

Biomarker 2HG może też być pomocny w śledzeniu i diagnozowaniu niektórych rodzajów guzów mózgu, w przypadku których niemożliwe jest wykonanie typowych zabiegów chirurgicznych w celu uzyskania próbki tkanki. Pacjenci ci są wyłączeni z badań klinicznych ze względu na brak dostępu do tkanki nowotworu w analizach diagnostycznych.

Dr Maher podkreśla, że jest również bardzo wdzięczna wszystkim, którzy uczestniczyli w badaniach.

„Nie moglibyśmy zrobić całego badania bez pełnej współpracy z 136 pacjentami, którzy brali w nim udział" – powiedziała dr Maher.

„Często przychodzili na dodatkowe badania, które trwały czasem ponad 90 minut. Zabierali ze sobą rodzinę. Ich wkład może przyczynić się do zmiany praktyki klinicznej leczenia nowotworów mózgu i innych nowotworów układu nerwowego i udowadnia znaczenie obrazowania biomarkera w śledzeniu postępów choroby” – dodała na koniec dr Elizabeth A. Maher.

Badanie było wspierane przez Instytut Zapobiegania i Leczenia Nowotworów na Uniwersytecie w Teksasie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze