Specjaliści ostrzegają przed falą rodziców, chcących skorzystać z zabiegu modyfikacji mitochondrialnej

Narodziny pierwszego dziecka urodzonego za pomocą techniki zwanej mitochondrialną edycją zostały ogłoszone w dniu 27 września. Mitochondrialna edycja nie pozwala kobietom, które są nosicielkami chorób mitochondrialnych na przekazywanie ich swojemu potomstwu.

Choroby te mogą być łagodne, ale mogą też zagrażać życiu. W niektórych krajach zezwolono już na stosowanie tej techniki. Naukowcy przeanalizowali regulacje prawne i badania dotyczące zezwolenia na stosowanie tej metody.

Jednak, jak twierdzą naukowcy, rząd powinien ostrożnie odnosić się do poszerzającej się fali genetycznych modyfikacji i migracji ludzi do miejsc, gdzie dana metoda jest dozwolona.

Nowe technologie reprodukcyjne budzą jednak wiele wątpliwości i kontrowersji. Jedna z nich, polegająca na wymianie mitochondriów, może nieść wiele korzyści i możliwości, jednak brak zezwolenia stosowania jej we wszystkich krajach budzi niepokój u pacjentów.

Dostępnych jest tylko kilka rodzajów lekarstw, które leczą tego rodzaju choroby. Niektóre państwa zezwalają na tę technologię, niektóre nie. Często prowadzi to do migracji osób, które chcą skorzystać z tego typu leczenia.

Jak działa wymiana mitochondrialna?

Każdy z nas dziedziczy mitochondria, czyli organelle komórkowe, które odpowiadają za proces wymiany energii w ten sposób, że nasze komórki nie potrafiłyby bez nich funkcjonować, a także niewielką część DNA zawartej w nich.

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy tryb życia, któregoś dnia przyjdzie im za to zapłacić....

Bywa tak, że fragmenty mitochondrialnego DNA mogą być uszkodzone, co powoduje mutacje lub błędy, które mogą prowadzić do chorób mitochondrialnych.

Jedną z nich jest choroba, znana jako syndrom Leigh. Jest to zaburzenie neurologiczne, które zazwyczaj prowadzi do zgonu w okresie dzieciństwa.

Pewna para, która straciła już dwójkę dzieci w wyniku tego schorzenia postanowiła poddać się nowej technice wymiany mitochondrialnej. Proces ten odbył się w laboratorium w ramach zapłodnienia in vitro. Działanie tej metody polega na podstawieniu zdrowych organelli mitochondrialnych na miejsce tych wadliwych, obecnych u matki. Dziecko dziedziczy cechy od matki, ale dawcą mitochondrialnego DNA jest ktoś inny.

W niektórych przypadkach mały fragment DNA zawarty w mitochondrium może uratować życie.

Jedynym krajem zezwalającym na stosowanie tej metody jest Wielka Brytania. Najwięcej wątpliwości budzi to, czy wymiana fragmentu DNA mitochonrium niesie za sobą dziedziczenie określonych cech od dawcy.

Istnieje dyskusja na temat tego, czy modyfikacja genetyczna, zwana jako „zmiana linii zarodkowej”, może być dziedziczona.

Wiele krajów, w tym Wielka Brytania podejmują ważne stanowisko w sprawie nowej technologii, która może minimalizować ryzyko chorób, ale też może zmieniać komórki rozrodcze i powodować dziedziczone zmiany, które mogą mieć wpływ na przyszłe pokolenia.

5 chorób, które są często źle diagnozowane

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości, które potrafią świetnie „podszyć się” pod...

Jednak duża liczba krajów, w tym Japonia i Indie, mają niejednoznaczne lub niewykonalne przepisy dotyczące takich modyfikacji.

Zmiany genetycznej powstałe w wyniku edycji mitochondrialnej mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom tylko wtedy, gdy dziecko jest dziewczynką.

Mimo iż technika ta otrzymała zielone światło w Wielkiej Brytanii, urząd nadal zbiera różne informacje na temat bezpieczeństwa związanego z wymianą mitochondrialną.

Natalia Kulik, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...

Newsy

Wpływ marihuany na psychikę

Najnowsze badania analizują, jaki wpływ ma długotrwałe stosowanie marihuany na zdrowie psychiczne. Jak wskazują doniesienia, marihuana zmniejsza poziom dopaminy ****w mózgu, hormonu, który ma wpływ na proces nauki, motywację, emocje i ruch. Jej niski...