Specjaliści ostrzegają przed falą rodziców, chcących skorzystać z zabiegu modyfikacji mitochondrialnej

Narodziny pierwszego dziecka urodzonego za pomocą techniki zwanej mitochondrialną edycją zostały ogłoszone w dniu 27 września. Mitochondrialna edycja nie pozwala kobietom, które są nosicielkami chorób mitochondrialnych na przekazywanie ich swojemu potomstwu.

Choroby te mogą być łagodne, ale mogą też zagrażać życiu. W niektórych krajach zezwolono już na stosowanie tej techniki. Naukowcy przeanalizowali regulacje prawne i badania dotyczące zezwolenia na stosowanie tej metody.

Jednak, jak twierdzą naukowcy, rząd powinien ostrożnie odnosić się do poszerzającej się fali genetycznych modyfikacji i migracji ludzi do miejsc, gdzie dana metoda jest dozwolona.

Nowe technologie reprodukcyjne budzą jednak wiele wątpliwości i kontrowersji. Jedna z nich, polegająca na wymianie mitochondriów, może nieść wiele korzyści i możliwości, jednak brak zezwolenia stosowania jej we wszystkich krajach budzi niepokój u pacjentów.

Dostępnych jest tylko kilka rodzajów lekarstw, które leczą tego rodzaju choroby. Niektóre państwa zezwalają na tę technologię, niektóre nie. Często prowadzi to do migracji osób, które chcą skorzystać z tego typu leczenia.

Jak działa wymiana mitochondrialna?

Każdy z nas dziedziczy mitochondria, czyli organelle komórkowe, które odpowiadają za proces wymiany energii w ten sposób, że nasze komórki nie potrafiłyby bez nich funkcjonować, a także niewielką część DNA zawartej w nich.

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy tryb życia, któregoś dnia przyjdzie im za to zapłacić....

Bywa tak, że fragmenty mitochondrialnego DNA mogą być uszkodzone, co powoduje mutacje lub błędy, które mogą prowadzić do chorób mitochondrialnych.

Jedną z nich jest choroba, znana jako syndrom Leigh. Jest to zaburzenie neurologiczne, które zazwyczaj prowadzi do zgonu w okresie dzieciństwa.

Pewna para, która straciła już dwójkę dzieci w wyniku tego schorzenia postanowiła poddać się nowej technice wymiany mitochondrialnej. Proces ten odbył się w laboratorium w ramach zapłodnienia in vitro. Działanie tej metody polega na podstawieniu zdrowych organelli mitochondrialnych na miejsce tych wadliwych, obecnych u matki. Dziecko dziedziczy cechy od matki, ale dawcą mitochondrialnego DNA jest ktoś inny.

W niektórych przypadkach mały fragment DNA zawarty w mitochondrium może uratować życie.

Jedynym krajem zezwalającym na stosowanie tej metody jest Wielka Brytania. Najwięcej wątpliwości budzi to, czy wymiana fragmentu DNA mitochonrium niesie za sobą dziedziczenie określonych cech od dawcy.

Istnieje dyskusja na temat tego, czy modyfikacja genetyczna, zwana jako „zmiana linii zarodkowej”, może być dziedziczona.

Wiele krajów, w tym Wielka Brytania podejmują ważne stanowisko w sprawie nowej technologii, która może minimalizować ryzyko chorób, ale też może zmieniać komórki rozrodcze i powodować dziedziczone zmiany, które mogą mieć wpływ na przyszłe pokolenia.

5 chorób, które są często źle diagnozowane

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości, które potrafią świetnie „podszyć się” pod...

Jednak duża liczba krajów, w tym Japonia i Indie, mają niejednoznaczne lub niewykonalne przepisy dotyczące takich modyfikacji.

Zmiany genetycznej powstałe w wyniku edycji mitochondrialnej mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom tylko wtedy, gdy dziecko jest dziewczynką.

Mimo iż technika ta otrzymała zielone światło w Wielkiej Brytanii, urząd nadal zbiera różne informacje na temat bezpieczeństwa związanego z wymianą mitochondrialną.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję. W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...

Newsy

Bohdan Smoleń nie żyje

15 grudnia rano zmarł w poznańskim szpitalu Bohdan Smoleń. Ostatnie kilka dni przed śmiercią spędził w szpitalu. Aktor trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji, która spowodowała problemy z oddychaniem. Artysta kabaretowy przeszedł ostatnio kilka...