Trwa ładowanie...

Telefony komórkowe przyczyną urazów szyi i głowy

Eksperci alarmują: wzrosła liczba urazów szyi i głowy związanych z telefonami komórkowymi. Niebezpieczne jest pisanie sms-ów, ale też wybieranie numeru w trakcie chodzenia. Najwięcej takich przypadków jest wśród młodych osób.

1. Liczba urazów szyi wzrosła na przestrzeni 20 lat

Użytkownicy telefonów komórkowych są narażeni na częstsze urazy głowy i szyi. Wynika to choćby z pisania w trakcie chodzenia. Potwierdziły to badania, które przeprowadzono pod kierunkiem Romana Povolotskiy’ego z Odziału Chirurgii Otolaryngologii Głowy i Szyi w Rutgers New Jersey Medical School in Newark.

Przez blisko 20 lat (od 1998 do 2017 roku) wnikliwie analizowano raporty z wizyt w oddziale ratunkowym, gdzie pacjenci zgłaszali się z urazami głowy czy szyi.

Urazy szyi i głowy dotyczą posiadaczy telefonów komórkowych
Urazy szyi i głowy dotyczą posiadaczy telefonów komórkowych (Facebook)

Niebezpieczne jest zarówno odpisywanie na sms-y jak i samo wybieranie numeru telefonu. Wynika to z tego, że w trakcie tych czynności jesteśmy rozkojarzeni i nie zwracamy uwagi na to, gdzie stawiamy kroki, czy też co się dzieje dookoła nas.

2. Urazy szyi i głowy najczęściej dotyczą młodych ludzi

Okazuje się, że najwięcej tego typu sytuacji dotyczyło osób w wieku 13-29 lat. 1/3 przypadków to były urazy głowy, a również 1/3 – urazy twarzy (w tym oczu, powiek i nosa).

Z obrażeniami szyi do oddziału ratunkowego zgłosiło się 12 proc. posiadaczy telefonów komórkowych. Poszkodowani doświadczyli ran szarpanych (ok. 26 proc.), stłuczeń i otarć (24,5 proc.), a nieco ponad 18 proc. badanych - nawet uszkodzeń narządów wewnętrznych.

Pisanie sms-ów w czasie chodzenia grozi urazem
Pisanie sms-ów w czasie chodzenia grozi urazem (Facebook)

Według raportu UKE, w Polsce z telefonów komórkowego korzysta 93 proc. osób, niemal tyle samo, co w Stanach Zjednoczonych (96 proc.), skąd pochodzą badania dotyczące urazów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.