Trwa ładowanie...

Ten film powinien zobaczyć każdy, a już nigdy nie wejdzie do sklepu bez maski

Tik Tok kojarzony jest raczej z filmami rozrywkowymi. Znany amerykański dziennikarz postanowił wykorzystać jego popularność, by przekazać wszystkim bardzo ważną wiadomość. Na filmie udowadnia, dlaczego poprawne zasłanianie ust i nosa jest takie ważne w dobie pandemii koronawirusa.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Czy to możliwe, że chorowaliśmy już wcześniej?"

1. The Science Guy

Bill Nye jest znanym w USA dziennikarzem telewizyjnym zajmującym się tematyką popularnonaukową. W Stanach znany jest przede wszystkim z programu telewizyjnego "The Science Guy", w którym tłumaczył zjawiska fizyczne w przystępny sposób. Niestety, ze względu na genetyczne obciążenie ataksją musiał zrezygnować z regularnego występowania w telewizji.

Postanowił jednak nagrać w domu niespełna dwuminutowy film, stylizowany na jego występy na antenie. W krótki i zwięzły sposób stara się przekonać Amerykanów do tego, by zasłaniali nos i usta.

2. Eksperyment ze świeczką

Do tego celu wykorzystuje prosty eksperyment ze świeczką. Na opublikowanym filmie, prezenter próbuje zdmuchnąć postawioną przed nim świeczkę. Próbuje jednak to zrobić, mając zasłonięte usta. I tak, gdy usta są zasłonięte szalikiem, udaje mu się to bez problemu. Kiedy zakłada prostą maskę zrobioną w domu i maskę szpitalną – okazuje się to niemożliwe w obu przypadkach.

Ten prosty eksperyment pokazuje, dlaczego warto zasłaniać usta za każdym razem, kiedy jesteśmy w miejscu publicznym. A przypomnijmy, że nadal, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa m.in. w sklepach, środkach transportu publicznego, czy kinach.

3. Obowiązek zasłaniania ust i nosa

Amerykanie borykają się z problemem braku dyscypliny w przestrzeganiu zaleceń rządowych i stanowych. W USA wiele osób podważa bowiem istnienie samego wirusa, jak również podchodzi do przepisów w sposób lekceważący. Dlatego coraz częściej głos zabierają autorytety, takie jak Bill Nye.

"Jednym z powodów, dla których każą ci zakładać maseczkę, jest oczywiście to, że takim zachowaniem chronisz samego siebie. Ale głównym jest to, by ochronić mnie przed tobą! I zapobiec przedostawaniu się cząsteczek z twojego układu oddechowego do mojego układu oddechowego! To jest, dosłownie, sprawa życia i śmierci. I mówiąc dosłownie, mam na myśli bezpośrednie znaczenie tego słowa" - mówi wyraźnie poruszony dziennikarz.

Do 10 lipca w Stanach Zjednoczonych potwierdzono ponad 3 miliony przypadków koronawirusa. Ponad 135 tys. osób zmarło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.