Trwa ładowanie...

Terapia oparta na rozmowie wzmaga leczenie psychozy

Avatar placeholder
24.01.2017 12:04
Terapia oparta na rozmowie wzmaga leczenie psychozy
Terapia oparta na rozmowie wzmaga leczenie psychozy

W leczeniu wielu zaburzeń psychicznych, w tym depresji, lęków i zaburzeń stresu pourazowego bardzo pomocna okazała się tak zwana poznawcza terapia behawioralna. Po raz pierwszy badacze wykazali, jaki rodzaj takiej terapii powoduje korzystne, długoterminowe korzyści w mózgu wśród pacjenów z psychozą.

Główny autor badania dr Liam Mason z King College London w Wielkiej Brytanii, i jego współpracownicy zajęli się tym tematem i przedstawili swoje wyniki.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego, psychoza opisywana jest jako zbiór objawów utraty kontaktu z rzeczywistością.

Do takich objawów należą urojenia, omamy, zmieszane i niepokojące myśli, które są często wynikiem chorób psychicznych, takich jak schizofrenia czy zaburzenia dwubiegunowe. Jednakże, psychoza może też być wywołana przez inne czynniki, takie jak brak snu, alkohol lub narkotyki.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Naukowcy opracowali metodę terapii skuteczną w leczeniu psychoz
Naukowcy opracowali metodę terapii skuteczną w leczeniu psychoz

Każdego roku u około 100 tysięcy młodzieży i młodych osób dorosłych w Stanach Zjednoczonych wystąpuje pierwszy epizod zapowiadający psychozy, a około 3 procent populacji Stanów Zjednoczonych łącznie doświadcza psychozy w pewnym momencie swojego życia.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT), określana również jako "terapia rozmową", jest formą psychoterapii stosowanej w leczeniu psychoz i innych schorzeń psychicznych. Koncentruje się ona na zmianie myślenia i zachowania, które mogą być przyczyną rozwoju choroby.

Wcześniejsze badania sugerowały, że CBT jest skuteczna w łagodzeniu objawów psychozy. W poprzednim badaniu, dr Mason i jego współpracownicy odkryli, że CBT może wzmocnić połączenia w niektórych obszarach mózgu u pacjentów z psychozą.

Naukowcy swoim nowym badaniu, odkryli, że połączenia mózgowe wzmocnione przez CBT mogą prowadzić do trwałego wyleczenia psychozy.

ZOBACZ TAKŻE

Podejrzenie psychozy a leczenie

W pierwszym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Brain w 2011 roku, 22 pacjentów z psychozą, która była powiązana z zaburzeniami schizofrenii zostali poddani terapii CBT.

Sześć miesięcy przed i po zastosowanej terapii, dr Mason i zespół naukowców użyli rezonansu magnetychnego MRI, który został wykorzystany do analizy aktywności mózgu każdego uczestnika.

Uczestnicy zostali porównani z inną grupą badanych, która stosowała tylko leki. W porównaniu z nimi, grupa zażywająca leki i terapię CBT wykazała silniejsze połączenia w wielu regionach mózgu, w tym tymi związanymi z emocjami.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,

zobacz galerię

Do nowych badań dr Mason i zespół użył dokumentacji medycznej z oceny zdrowia 22 uczestników uczesniczących w terapii CBT z 8 lat. Mieli oni również wypełnić kwestionariusz, w którym mięli opisać swoje ogólne samopoczucie.

Naukowcy odkryli, że w ciągu 8 lat po zastosowanej terapii CBT uczestnicy spędził około 93,5 procent czasu nie okazując żadnych objawów chorobowych i około 88,2 procent czasu z niskimi objawami psychotycznymi.

Ponadto zespół odkrył, że badani, którzy wykazali silniejsze połączenia w określonych obszarach mózgu bezpośrednio po otrzymaniu CBT - szczególnie w jądrze migdałowatym i w rejonach płatów czołowych - mieli wyższy wskaźnik remisji psychozy w ciągu kolejnych 8 lat.

Ciało migdałowate jest obszarem mózgu związanym z przetwarzaniem emocji, takich jak strach, natomiast płaty czołowe odgrywają rolę w myśleniu i rozumowaniu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze