Trwa ładowanie...

Terapia zajęciowa może spowolnić spadek aktywności i zmniejszyć problemy behawioralne

Avatar placeholder
18.04.2019 10:30
Terapia zajęciowa może spowolnić spadek aktywności i zmniejszyć problemy behawioralne
Terapia zajęciowa może spowolnić spadek aktywności i zmniejszyć problemy behawioralne (123RF)

Według przeprowadzonych badań opublikowanych w "Journal of Alzheimer's Disease", francuskie badania obserwacyjne przeprowadzone w prawdziwym życiu pokazały, że pacjenci z otępieniem korzystający z sesji terapii zajęciowej zgłaszają istotne korzyści kliniczne w czasie trwania badania.

Badania sugerują wpływ terapii zajęciowej na redukcję problemów behawioralnych, obciążenia opiekunów i ilości nieformalnej opieki w okresie badania i w późniejszym trzymiesięcznym okresie stabilizacji.

Badania przeprowadzono w Akwitanii, w południowo-zachodniej Francji i było wspierane przez agencję Zdrowia Regionalnego (Agence de la Santé Régionale d'Aquitaine). W badaniu wzięło udział 421 pacjentów z demencją, którzy zostali przydzieleni do terapii zajęciowej przez ich lekarzy ogólnych lub kliniki zaburzeń pamięci i byli następnie obserwowani przez okres 6 miesięcy.

Naukowcy analizowali w badaniu zmiany kliniczne u pacjentów pomiędzy włączeniem do terapii i po 3 miesiącu obserwacji (po ukończeniu 15 sesji domowych) oraz między 3 i 6 miesiącem obserwacji (bez zaplanowanych w tym czasie sesji terapeutycznych).

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Wyniki badania wskazują, że problemy behawioralne, obciążenie opiekunów i ilość nieformalnej opieki sprawowanej przez opiekunów zostały znacznie obniżone w okresie interwencyjnym 3 miesięcy i pozostały stabilne w kolejnych latach.

Osoby z pierwszymi objawami demencji mogą poprawić jakoś swojego życia dzięki terapii zajęciowej
Osoby z pierwszymi objawami demencji mogą poprawić jakoś swojego życia dzięki terapii zajęciowej (Shutterstock)

Natomiast jakość życia pacjentów wzrosła. Poznawcze problemy pozostawały stabilne w badanym okresie 6 miesięcy, a parametry funkcjonalne pozostawała stabilna w okresie interwencyjnym 3 miesięcy, ale potem zostały znacznie obniżone. Ponadto, pacjenci, którzy zostali zdiagnozowani niedawno i ci z łagodniejszymi deficytami poznawczymi mogli mieć więcej korzyści z terapii zajęciowej pod względem spadku aktywności lub spadku obciążenia opiekunów.

Wyniki te sugerują, że terapia zajęciowa powinna być wykorzystana u osób z wczesnym stadium demencji w celu optymalizacji potencjalnych korzyści klinicznych.

W wielu krajach zachodnich ostatnie krajowe wytyczne miały na celu poprawę sytuacji w kwestii opieki nad osobami z demencją. Badanie to wskazuje na potencjalne zwiększenie roli terapii zajęciowej w zakresie dobrego samopoczucia pacjentów i ich opiekunów.

ZOBACZ TAKŻE:

Odkrycie otwiera również nowe pole dla badań dotyczących terapii zajęciowej. Rzeczywiście, terapia zajęciowa została opracowana jako krótkoterminowa interwencja domowa, ale długoterminowe korzyści i konsekwencje jej zastosowania nie są znane.

"Przyszłe badania powinny zbadać bardziej szczegółowo, jakie podgrupy pacjentów mogą zyskać najwięcej korzyści z terapii zajęciowej, jak również jakie są jej długoterminowe efekty kliniczne w szczególności w zakresie globalnej jakości opieki i satysfakcji użytkowników" - stwierdził Clément Pimouguet, jeden z autorów badania.

Ponadto strategie mające na celu poprawę korzyści z terapii zajęciowej dla osób z początkowym stadium demencji powinny być promowane przez lekarzy. Francuski zespół badawczy przeprowadzi randomizowane testy, których celem będzie porównanie efektów prowadzenia terapii zajęciowej przez dodatkowy okres 4 miesięcy i zwykłej terapii okupacyjnej zgodnie z zaleceniami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze