Termożele

Termożele to jeden z zabiegów leczniczych polegający na stosowaniu ciepłego lub zimnego kompresu żelowego. Główną zaletą okładu żelowego jest długi czas oddawania ciepła lub zimna. Leczenie ciepłem i zimnem już od wieków stosowane jest w zwalczaniu wielu chorób i dolegliwości. Obecnie termożele wykorzystuje się w celu łagodzenia bólu oraz leczenia stanów zapalnych mięśni i stawów. Ponadto termożele korzystnie wpływają na napięcie nerwowe i mięśniowe. Leczenie zimnem i ciepłem często wykorzystuje się w rehabilitacji.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Wskazania do stosowania termożeli

Taka forma leczenia jest stosowana w następujących dolegliwościach:

 • osłabienie sił mięśniowych,
 • przewlekłe stany zapalne,
 • przykurcz mięśniowy,
 • zmiany zapalne w obrębie tkanki kostnej (reumatyzm),
 • nerwoból (neuralgia),
 • niektóre choroby ginekologiczne,
 • niektóre choroby laryngologiczne.

Przeciwwskazania do takiej formy leczenia to:

Aby zachować właściwości lecznicze, temperatura zimnego okładu nie może spaść poniżej -25 stopni, natomiast temperatura ciepłego okładu nie powinna przekroczyć +70 stopni. Wysokość temperatury, jaka zostanie zastosowana, zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju jego dolegliwości.

Działanie termożeli

Leczenie termożelami zaliczane jest do termoterapii, czyli są to zabiegi rehabilitacyjne wykorzystujące energię cieplną. Leczenie ciepłem zwane jest ciepłolecznictwem, natomiast leczenie zimnem zimnolecznictwem. Właściwości termożeli to:

 • działanie przeciwbólowe,
 • działanie przeciwzapalne,
 • działanie rozluźniające.

Ciepłe termożele powodują wzrost temperatury tkanek, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi. Leczenie ciepłem sprawia, że metabolizm i proces oczyszczania organizmu z substancji toksycznych przyspieszają, co doskonale wpływa na stan zdrowia. Organizm wówczas szybciej regeneruje się i staje się bardziej odporny na działanie wolnych rodników i drobnoustrojów.

Zimne termożele stosuje się w celu zmniejszenia przepływu krwi, na przykład w okolicy urazu lub w miejscu bólu. Dzięki temu, pod wpływem kompresu i jego niskiej temperatury zmniejsza się obrzęk i obniża się wrażliwość zakończeń nerwowych. W ten sposób łagodzi się ból. Zimno dobrze działa również na stan zapalny, krwawienie i ropienie. Jednakże ze względu na to, iż każdy inaczej reaguje na zimno, należy obserwować reakcję skóry na termożelowy okład. Jeśli zauważymy, że skóra wyraźnie zmieni kolor, zacznie sinieć lub mocno zblednie, należy przerwać leczenie zimnem, aby nie doszło do odmrożenia. Termożele bywają stosowane przed ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Nad przebiegiem zabiegu czuwa fizjoterapeuta, który powinien poinformować pacjenta o tym, jak działa ta forma termoterapii i jakich odczuć podczas zabiegu powinien się spodziewać. Chory przed zabiegiem musi zdjąć metalowe części garderoby, rozpiąć paski, które uciskają ciało, odsłonić fragmenty ciała, na które zastosowane zostaną termożele oraz przyjąć wygodną pozycję.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zabiegi antystresowe
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zabiegi antystresowe
Zabiegi antystresowe

Wellness

Zabiegi wellness - galeria" jest pojęciem często utożsamianym z pojęciem „spa". Tymczasem wellness to nie tylko relaksujące i lecznicze zabiegi (...) to sposób na życie, któremu bliskie jest pojęcie „homeostazy", czyli...

Zabiegi antystresowe

Zabiegi wellness - galeria

Zabiegi wellness - galeria

Wellness to nie tylko pakiet relaksujących i leczniczych zabiegów, ale to przede wszystkim filozofia życia, której celem jest osiągnięcie dobrego (...) organizmu z toksyn. Sauna poprawia krążenie oraz łagodzi napięcie mięśniowe i nerwowe. ...

Zabiegi antystresowe

Argilloterapia

Argilloterapia to zabiegi wykorzystujące glinki organiczne i ich lecznicze i pielęgnacyjne właściwości. Glinki stosuje się jako maseczki na twarz (...) i ciało, okłady, nacierania i kompresy. Zabiegi pielęgnacyjne z...