Teściowa a synowa

Relacje rodzinne są bardzo trudne, a szczególnie te na linii teściowa-synowa. Konflikty między dwiema kobietami, zabiegającymi tak naprawdę o względy i zainteresowanie tego samego mężczyzny, są stare jak sama instytucja małżeństwa. Nierzadko wredne teściowe to motyw licznych żartów. Czy rzeczywiście stosunki synowej z teściową muszą być polem minowym i zarzewiem zaciekłej walki? Jak porozumieć się z matką męża? Jak radzić sobie z nadopiekuńczą teściową? Jak pielęgnować relacje z teściową? Jak zapobiegać konfliktom rodzinnym?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Relacje z teściową

Synowa i teściowa

Obustronne wsparcie jest fundamentem dobrych stosunków w rodzinie.

W naszym społeczeństwie funkcjonuje szereg stereotypów dotyczących teściowych. Zwykle, mówiąc „teściowa”, myśli się o wrednej sekutnicy i jędzy, która zatruwa życie młodym małżonkom. Natomiast współczesne teściowe to często aktywni zawodowo, towarzyscy, pełni entuzjazmu i wigoru ludzie, którzy rozwijają swoje pasje. Sprawy prywatne syna czy córki przestają ich tak bardzo interesować. To, co nie zmienia się na przestrzeni lat, to miłość macierzyńska. Dobrze, jeśli uczucie do syna obejmuje swoim zasięgiem również wybrankę jego serca. Gorzej, gdy w imię źle pojętej troski o własne dziecko, rani się i krzywdzi synową. Zamiast widzieć w niej źródło szczęścia dla syna, upatruje się w niej potencjalnej rywalki i konkurentki, która zabrała „małego Wojtusia” z domu. Gdy rodzice męża lub żony stają się przyczyną konfliktów między młodymi małżonkami, pojawia się problem pt. „toksyczni teściowie”.

Relacje z teściową bywają bardzo trudne, kiedy nie potrafi ona zaakceptować faktu, że w życiu syna pojawiła się inna ważna dla niego kobieta. Sytuacja nie tylko doskwiera samej synowej, ale jest także niekomfortowa dla mężczyzny, który czuje na sobie presję związaną z koniecznością wyboru: „albo żona, albo matka”. Miota się, próbuje załagodzić konflikt albo bagatelizuje problem, udając, że w ogóle nie istnieje. Sytuacja czasami bywa naprawdę napięta. Szczególnie niekorzystnie jest mieszkać z teściami, gdyż rodzice ukochanego czują wówczas przyzwolenie do mieszania się w sprawy i decyzje młodych. Jak dojść do porozumienia z rodzicami męża? Jak przekonać do siebie teściową? Jak nie doprowadzić do ostateczności, czyli rozwodu? Takie pytania zadaje sobie niejedna młoda małżonka.

Konflikt między synową a teściową

Zawierając związek małżeński, łączysz się nie tylko z wybrankiem serca, ale także z jego rodziną. Jego rodzina to od chwili sakramentalnego „tak” również twoja rodzina. Warto zatem zacząć od pozytywnego nastawienia. Zamiast przygotowywać się do pierwszego starcia i zaciekłej rywalizacji, lepiej skupić się na porozumieniu i konstruktywnej komunikacji. Teściowa powinna ugryźć się w język, gdy zechce wspominać przy rodzinnej kolacji o byłych partnerkach syna, a synowa powinna unikać robienia przykrych aluzji w stronę matki męża. Przyjaźń między synową a teściową jest możliwa. Niekiedy teściowa może stać się nawet lepszą przyjaciółką niż matka biologiczna. Od czego należy zacząć?

Zamiast udowadniać sobie wzajemnie, która kobieta w życiu mężczyzny jest ważniejsza i stronę której poprze w konflikcie, lepiej dołożyć starań w lepsze wzajemne poznanie. Teściowa będzie oczywiście miała ochotę jeszcze niejeden raz dawać sugestie, pouczać, udzielać cennych rad. Jako nadopiekuńcza teściowa może chcieć gotować, sprzątać, wychowywać wnuki. Jest przecież starsza i bardziej doświadczona. Zamiast się obrażać, młoda żona może posłuchać niektórych rad, sprawdzić, czy rzeczywiście są pomocne i skuteczne. Natomiast teściowa niech nie zapomina o tonie, w jakim się wyraża. Zamiast moralizować, lepiej z uśmiechem na twarzy życzliwie porozmawiać z partnerką syna.

Rodzice obu stron zawsze powinni pamiętać, że młodzi tworzą odrębną rodzinę i że to oni ustalają zasady, na jakich będzie funkcjonował ich związek. Należy wytyczyć granice, których nie wolno przekraczać. Jeśli syn mieszka we własnym mieszkaniu z żoną, to synowa jest panią tego domu. Matka nie może wpadać bez zapowiedzi, przestawiać naczyń i układać sztućców w szufladach. Szantaż emocjonalny, stawianie warunków i zmuszanie mężczyzny do dokonywania wyboru między matką a żoną to najgorsze, co może spotkać młodego małżonka. Jak można wybierać między dwiema najważniejszymi w jego życiu kobietami? On przecież kocha je obie, tylko każdą innym rodzajem uczucia. Żona nie zabiera miłości syna do matki. Mężczyzna nie może dać się wmanewrować w porównywanie matki i żony. Taka sytuacja jest silnie destrukcyjna i nosi znamiona patologii. Młody małżonek musi pamiętać, by być opiekuńczym, troskliwym i szarmanckim wobec matki, ale gdy dostrzega, że jego czujność została uśpiona, stawia czoła drobnym szantażom ze strony jednej, jak i drugiej kobiety.

Dobre relacje z teściową

O dobre relacje w rodzinie powinni zadbać wszyscy: teściowa, teść, synowa, zięć. Po ślubie powinno nastąpić całkowite odcięcie pępowiny. Po pierwsze – relacje bez zazdrości, pod drugie – wolność wyboru. Mimo że czujesz chęć wtrącania się w decyzje młodych, daj im wolną rękę. Nie podoba ci się ich model rodziny? Oni mają prawo do popełniania błędów. Po trzecie – chwal. Zamiast krytykować, lepiej nagradzać. Wówczas człowiek czuje się akceptowany i łatwiej mu odwzajemnić pozytywne uczucia. Pochwały oczywiście funkcjonują w obydwu kierunkach: synowa docenia pomoc teściowej, a teściowa nagradza starania synowej.

Pozwólcie się wzajemnie poznać. Zamiast od początku nastawiać się na „anty”, lepiej otworzyć się na ludzi. Zainteresować się nimi, zaciekawić ich pasjami, tym, co lubią, a czego nie znoszą. Wzajemna tolerancja i akceptacja słabości oraz wad ułatwia porozumienie i dialog. Pomocą w dogadaniu się między dwiema kobietami może być sam obiekt rywalizacji. Mężczyzna powinien upominać matkę i żonę, kiedy przekraczają wytyczone granice i zasady. Może ułatwić im polubienie się, bo bardzo dobrze zna obie kobiety. Może mają podobny gust modowy? Żona i matka nie powinny jednak traktować mężczyzny jako wiecznego negocjatora podczas trwania konfliktów.

Synowa, jeśli nawet nie lubi teściowej, powinna ją szanować. Przecież jest to kobieta, która urodziła jej ukochanego męża. Na pewno pierwsze próby porozumienia się bywają ciężkie, bo w grę wchodzą gorące uczucia, np. miłość, zazdrość, poczucie winy, lęk przed odrzuceniem. Zamiast radykalnych kroków w kierunku rozwodu czy totalnego zerwania kontaktu z teściami, warto dołożyć starań, by patową na pierwszy rzut oka sytuację rozwiązać w sposób konstruktywny. Jeśli nie potrafisz pójść na kompromis i gdzieś obie strony zagubiły dobrą wolę szczerej komunikacji, pomóc może psycholog albo interwencja osób trzecich – kogoś z dalszej rodziny albo duchownego.

psycholog Kamila Krocz, ponad rok temu

Relacje z rodzicami i teściami

Komentarze (72)
~Manuela
~Manuela 4 miesiące temu

Temat gorący. Pamiętam jak nie przechodziło mi przez gardło słowo mama do teściowej. Jeszcze dwa lata wcześniej nie wiedziałam o jej istnieniu, a tutaj "mamo". Było to dla mnie sztuczne, bo mamę ma się jedną. Stosunki były poprawne głównie z powodu odległości w jakiej mieszkałyśmy od siebie. Niestety brakowało bliskości. Zastanawiałam się zawsze nad tym, czy wyglądałoby to inaczej gdyby nie narzucona z góry relacja rodzicielska. Pewnie byłoby bardziej na luzie. Dzisiaj już nie ma jej z nami tak jak i mojej mamy. Mogę z perspektywy czasu ocenić nasze relacje. Wzięłam od niej to, co najlepsze - jej własnego syna, nazwisko, wszystkie jej starania i wiem na pewno, że kultura z jaką się traktowałyśmy była wzorem dla moich dzieci. Dzisiaj sama jestem teściową i próbuję powielać wzorce, które wyniosłam także ze swojego rodzinnego domu ale powiem, że nie jest łatwo. Zawsze dochodzi do ścierania się różnych wzorców, środowisk i zwyczajów panujących w rodzinach młodych. Im więcej podobieństw tym łatwiej przejść przez te rafy koralowe. Ważne jest też zachowanie pewnej dyskrecji i nie opowiadanie o sprawach młodych, bo w ten sposób upoważnia się inne osoby do wtrącania się, choćby przez wyrobienie sobie jakiegoś poglądu. Czasami bywa to bolesne. Odrębną sprawą są kontakty z wnukami i tutaj niestety babcie - matki synów są na przegranej pozycji. Zawsze bliżej będzie synowej do jej własnej matki, choćby była 100 razy głupsza i wtrącała się we wszystko. Dlatego też nie próbuję rywalizować i wciskać się na siłę. Moja synowa powinna wiedzieć tylko tyle, że bardzo kocham jej syna i tyle. Problemem jest pomoc finansowa rodziców bo rzadko się zdarza żeby była jednakowa, a synowe i zięciowie mają tendencje do taksowania tej pomocy jak najgorliwszy księgowy. Jeśli jedna strona pomaga w jakiejś sytuacji więcej, to druga ma wtedy problem. Zresztą, co tu dużo mówić, własne dzieci też potrafią liczyć. Jeśli komuś pomoże moja rada, to najlepiej nie mieć zbyt dużych oczekiwań i ustawić się nieco z boku i w cieniu nie tracąc przy tym kontaktu. Zostawić młodym dużą swobodę jeśli nawet skręca nas w środku. Poradzą sobie albo i nie. To w końcu ich życie. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.

Odpowiedz
~Laura
~Laura 4 miesiące temu

@~*mama: kurczę, też tak mam. Wieczne dąsy, jak coś robię to źle, nie robię - jeszcze gorzej. Nieraz wypuszczam mądralę w maliny z jej pomysłami wychodząc z założenia, że najlepiej uczyć się na błędach. Jak już się stanie to, przed czym uprzedzałam, to peroruje mi powtarzając moje słowa. Mam ochotę zerwać wszelkie kontakty.

Odpowiedz
~ona
~ona 7 miesięcy temu

taaaaaaaaaaaaaa tesciwoe idelane mam taka resciwa ze niech ja trafi ona uwaza tylko swoje dzieci -tak powiedziala synowa i ziec to obcy to inna rodzina zajebiscie zyc nie umierac z taka -ale ta obca synowa pamieta aby wyslac kwiatki na dzien abci dziadka do pl ,ta zla synowa pamieta aby zadzwonic w swieta,ta obca synowa jadac na urlop do pl pamieta o tesciach i dziadka meza oraz o dzieciach siostry kazdemu cos kupi iiiiiiiiiiiii na koniec ta zla synowa w podziekowaniu za pomoc zabiera tesciow na urlop za granice wiec kochane tesciowe -nie wszystkie tesciowe sa cieple kochane to dziala w dwie strony !:(

Odpowiedz
~Beata
~Beata ponad rok temu

Czytam i nie mogę się nadziwić. Chyba się Wam w głowach poprzewracało. Samolubstwo, egocentryzm i brak najmniejszej oznaki empatii - to jest waszym problemem, a nie złe teściowe. Potraficie tylko brać i oczekiwać, ale jednocześnie nic dać od siebie. Mieszkać u teściów, mieć darmowe niańki na każde zawołanie, korzystać z ich środków i dziwić się, że mają odwagę przy was oddychać. To chore. Jestem synową od 25 lat i teściową od dwóch. Moja teściowa do dziś mnie nie akceptuje, w pełnym tego słowa znaczeniu. Nie tylko mnie, ma problem ze wszystkimi partnerami swoich dzieci, uważa, że każde z nich mogło wybrać lepiej, a raczej, że wybrało najgorzej. Ale to nie zmienia faktu, że jest matką mojego męża i na tym się skupiam. Urodziła go, pewnie się przy tym wycierpiała, dla mnie to wystarczający powód by nie pozwolić sobie na nieuprzejmość względem niej. Nic od niej nigdy nie dostałam, nic nie chcę ale dbam by mąż regularnie ją odwiedzał i zawsze coś pomógł. Jadę z nim i razem robimy od rana do wieczora, chociaż w domu mieszka z nią niepracująca córka oraz dorosły wnuk i wnuczka również nieskalani pracą zawodową. Czasem oprócz kawy dostaniemy jakieś kanapki. Kocham mojego męża i nie chciałabym by w przyszłości dręczyło go poczucie, ze w czymś nie dopisał jako syn. Jednocześnie nie ingerujemy w życie naszych dzieci ale to oni ciągle czegoś potrzebują. Nie mam z tym problemu, bo rozumiem, że czasy się zmieniły wiec i potrzeby są różne. Nie jeździmy do dzieci, chyba, że jesteśmy zaproszeni, nie dzwonimy, czekamy aż sami zadzwonią. Oni mają klucze do naszego mieszkania, mogą przyjechać kiedy mają na to ochotę. Nie krytykuje, nie radzę, załatwiam tylko to o co poproszą, chwalę przy każdej okazji. Jednak synowa jest wiecznie niezadowolona, naburmuszona i ciągle coś jest nie tak. Ostatnio przeszła samą siebie, nie wytrzymałam i powiedziałam, że jestem zbulwersowana jej zachowaniem. Zadzwoniła wieczorem przerosić za swoje zachowanie stwierdzając, że była zdenerwowana tym, że ją skrzywdziliśmy. Dokładnie skrzywdził ją mój mąż tym, że kupił jej na stacji hot-doga i kanapki, a ona w miedzy czasie gdy stał w kolejce zmieniła zdanie i stwierdziła, że jednak woli zjeść w McDonaldzie. A on się nie domyślił, że jednak mac będzie lepszy. Ręce opadają.

Odpowiedz
~mama
~mama ponad rok temu

@~*mama: syn czesto chodzi na nocki wiec pytam sie pomoc ci przygotowac kapiel nie, nie to moze mleko nie, nie,No jak nie to nie a potem patrze a ona chodzac zdzieckiem na rece albo wozi w wozku robi to wszystko sama.Mala dostala katarek zapchany nos wiec robie co moge oczyszczam nos smaruje Vixem i oklepuje ale jakos poprawy nie ma wiec mowie idzcie do lekarza(jestem emerytowana pielegniarka)to twierdza ze jest dobrze ze moze w przyszlym tygodniu.No ok?ale z mala coraz gorzej nie ma apetytu placze rzuca sie przy jedzeniu bo trudno jej oddychac to moze dajmy Nurofen.Ale w zyciu nie!- ona nie chce spac bo pewnie mama za dlugo jej karze spac w dzien!!Na drugi dzien rano synowa w koncu zgodzila sie podac lekarstwo i powiedziala ze umowi sie do lekarza w poludnie pytala sie czy wszystko dobrze czy ma temp wiec jej odpisalam ze temp nie ma i poza katarkiem to wszystko ok,Wiec synowa odmowila lekarza a kiedy sie z tego powodu zdeneerwowalam zrobila karczemna awanture ze to jej dziecki i ona o wszystkim decyduje!!!a pare godzin temu stwierdzila ze nie powiedziam jej prawdy bo wieczorem dziecko gorzej sie czulo!!Mam w tel specjalne aplikace ktore mam wypelniac kiedy jadla a kiedy spala kiedy pila mleko kiedy przewijana.Niedawno malej wyrznely sie gorne jedynki ledwo co dziaslo obolale przerzniete a ona szczotka jej szczotkuje- dziecko wyje !!!sluchac tego nie mozna!!!Acha i malo ze jestem kontrolowana gdzie jestem i tel co wlasnie slychac co robie? to jeszcze musze robic zdjecia dziecku i umieszczac w albumie po to mi kupili IPhona!! chyba nie wytrzymam!!!

Odpowiedz
~*mama
~*mama ponad rok temu

Wanda*-gdybym przestala pomagac mojej synowej to by powiedzila ze ja zle traktuje a kiedy znow chce jej pomoc to mi odmawia bo mowi ze robie ta pomoc z wymuszona mina i to jeszcze bardzo podniesionym glosem jakbym byla jakos obca osoboba co jej uprzykrza zycie.., ze ledwo z pracy przybiegnie (bo ona biega)to ja jej tyle mowie ze ona odczuwa to jako napasc i denerwowanie jej.A ja po wszczepionych endoprotezach biodrowych jestem 13 godz z 7 mies dzieckie i czekam zmeczona po calym dniu zeby sie nia zajela to ona musi sie wykapac bo mowi ze jest smierdzaca po tym bieganiu potem bierze odkurzacz choc ja juz w dzien to robilam.Ja mowie ze jarzynki sa zle zmienione to robi awantury ze oskarzam ja ze jest zla matka.Nic nie moge powiedziec ,spie z dzieckiem w pokoju i jak placze to wstaje dac smoczek ale zaraz przybiega synowa i mowi niepotrzebnie wstaje albo zabiera ja do swojego lozka .W soboty i niedziele nie mam raczej dostepu do dziecka bo ona chce sie nim nacieszyc.Nadmienie ze nie mieszkamy razem i to nawet w osobnych krajach i zostalam bardzo bardzo goraco poroszona czy przyjade im pomoc jak urodzi sie dziecko po 13 latach.Dzis zaluje ze sie zgodzilam synowa potrafi na mnie krzyczec mowic jak ze smarkaczem a syn robi wysrtaszona mine i lepiej zeby byl spokoj.Nie mam sily juz,Mam tam byc do stycznia-nie wiem czy odmowic?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje z rodzicami i teściami
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Relacje z rodzicami i teściami
Relacje z rodzicami i teściami

Teściowie

Teściowie

Niejednokrotnie sami kreujemy demoniczną wizję naszych teściów, jednak trzeba pamiętać, że wiele niezręcznych sytuacji to właśnie my prowokujemy. Rodzice chcą mieć jedynie pewność, że ich dzieci są już dorosłe.

Relacje z rodzicami i teściami

26 maja - dzień, o którym nie można zapomnieć

26 maja - dzień, o którym nie można zapomnieć

Macierzyństwo to ciężka praca - najcięższa z możliwych. To nie tylko godziny nieprzespanych nocy, dziesiątki śniadań przygotowanych o świcie, setki par wypranych skarpetek. To przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za nowo powstałe życie, to wielkie...

Relacje z rodzicami i teściami

Relacje z teściami

Relacje z teściami, szczególnie z teściową, są powodem do wielu żartów i motywem licznych dowcipów. W rzeczywistości jednak wcale człowiekowi (...) czy narzeczony-narzeczona, to również związek z rodzicami...

Relacje z rodzicami i teściami

Relacje z teściową

Relacje z teściową

Po zawarciu związku małżeńskiego młoda para wchodzi w relacje z teściami. Od początku warto o nie dbać i układać je najlepiej, jak to możliwe. Dobre (...) kontakty z teściami pozwalają uniknąć wielu...

Relacje z rodzicami i teściami

Relacje matki z synem

Relacje matki z synem

, jakiego doświadczyła od partnera. Jak mogą wyglądać relacje matki i syna i kto to jest maminsynek? Relacje rodziców z dziećmi Relacje matki (...) Relacje matki...

Relacje z rodzicami i teściami

Co robić, gdy nienawidzisz swoich teściów?

Co robić, gdy nienawidzisz swoich teściów?

, to licz się z tym, że jego rodzice będą obecni w waszym wspólnym życiu. Nikt nie powiedział, że musisz być z nimi w bliskich relacjach, traktować (...) swoimi rodzicami. Postawienie go w takiej sytuacji...

Relacje z rodzicami i teściami

Nadopiekuńcza teściowa

Relacja synowa-teściowa to przedmiot wielu żartów. Ale stronom zainteresowanym nie zawsze jest do śmiechu. Czasem pojawiają się małe problemy dnia (...) i teściowa to dwie kobiety kochające jednego mężczyznę. W relacji...

Relacje z rodzicami i teściami

Toksyczni rodzice

Toksyczni rodzice

Toksyczni rodzice to ciągle temat tabu. W społeczeństwie pokutuje myślenie, że nadużycia wobec dzieci zdarzają się jedynie w rodzinach patologicznych (...) , zrekonstruowanych czy niepełnych. Jednak błędy wychowawcze popełnia każdy rodzic....