Trwa ładowanie...

Test na demencję, który przeprowadzisz w domu

Na demencję cierpi blisko 50 milionów osób na całym świecie. Badania pokazują, że liczba ta podwoi się w ciągu dwudziestu lat. Nie istnieje lekarstwo na demencję, natomiast da się spowolnić rozwój choroby. Wszystko zależy od skutecznej diagnozy.

Zobacz film: "Choroba Hashimoto. Wykonaj prosty test"

1. Jak zmierzyć siłę uścisku?

Naukowcy opracowali prosty test, który każdy z nas może przeprowadzić w domu. Jego zadaniem jest pokazanie, czy mamy predyspozycje do obniżenia sprawności umysłowej w przyszłości. Wynik testu może zdradzić pierwsze objawy demencji i choroby Alzheimera. Jest prosty, a do jego wykonania będziemy potrzebowali kilku rzeczy, które można znaleźć w domu.

Test polega głównie na zmierzeniu siły uścisku jaką mamy w dłoni. Wszystko dlatego, że ostatnie badania amerykańskich naukowców pokazały, że istnieje zależność między osłabieniem siły uścisku dłoni, a pierwszymi objawami demencji.

Profesjonalny test można wykonać u lekarza lub na niektórych siłowniach. Będzie do tego potrzebny zwyczajny siłomierz ręczny. Ten należy ścisnąć jedną ręką trzykrotnie. Z trzech wyników wyciągamy średnią. Dla mężczyzn wynik powinien wynosić minimum 105 punktów. U kobiet, wynik poniżej 57 punktów powinien budzić niepokój.

Jeśli ktoś nie ma siłowni w pobliżu, a nie chce udawać się do lekarza, może taki test z powodzeniem wykonać w domu. Wszystko czego będzie potrzebował to waga łazienkowa, stoper i drążek, na którym można się podciągnąć.

2. Prosty test na siłę nacisku

Po pierwsze, należy położyć wagę pod drążkiem. Osoba chcąca wziąć udział w pomiarze musi wejść na wagę i sprawdzić, czy odczyt jest prawidłowy.

Następnie należy zacisnąć dłonie na drążku. Bez zginania nadgarstków, rąk w łokciach i kolan należy spróbować podnieść swoje ciało tak, by waga się wyzerowała. Wskazanie, które pokaże waga należy odjąć od naszej obecnej wagi.

To ćwiczenie, powtarzane przez jakiś czas, pozwoli nam zobaczyć, czy siła uścisku poprawiła się, czy ciągle maleje. Jeśli zauważymy drastyczny spadek, należy rozważyć pójście do lekarza.

3. Demencja objawy

Demencja nie oznacza jedynie utraty pamięci. Przede wszystkim dotyka ona funkcji mózgu odpowiedzialnej za rozpoznawanie otoczenia. Przestajemy zapamiętywać zarówno miejsca, jak i ludzi. Następnie pojawiają się problemy z liczeniem i trudności w mówieniu. Groźne zaczynają być problemy z odżywianiem i osłabienie chorego. U osób starszych mogą być pośrednią przyczyną śmierci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.