Trwa ładowanie...

Test zegara i siły uścisku w diagnostyce Alzheimera i demencji

Problemy z koncentracją i zapominanie mogą być objawami demencji.
Problemy z koncentracją i zapominanie mogą być objawami demencji. (123rf)

Problemy z koncentracją i zapominanie mogą być objawami demencji, albo świadczyć o niedoborach witamin i minerałów. Skąd wiadomo, że mamy do czynienia z czymś poważniejszym?

spis treści
Zobacz film: "Nas czym polega test zegara?"

1. Test zegara

Już w latach 50. naukowcy opracowali prosty test, na podstawie którego są w stanie diagnozować demencję i chorobę Alzheimera. Na czym on polega? Test zegara na zdiagnozowanie Alzheimera. W latach 50. XX wieku badacze poszukiwali sposobu na określenie skali zmian w mózgu wywołanych przez demencję.

W 1953 roku po raz pierwszy zastosowano w tym celu rysunek zegara. Przeprowadzany pod okiem psychologa eksperyment pozwala określić zaburzenia i urazy mózgu. Na podstawia badania wykrywa się też zaburzenia poznawcze pojawiające się we wczesnej fazie Alzheimera. Jak to działa?

Lekarz prosi pacjenta, by narysował zegar i zaznaczył na nim odpowiednią godzinę. Pozwala to określić jak pacjent planuje i wykonuje zadanie, ocenić jego postrzeganie przestrzenne koordynację wzrokowo-ruchową i wzrokowo-przestrzenną.

Pacjent samodzielnie rysuje tarczę i zaznacza na niej godzinę 11:10 albo przerysowuje zegar z obrazka, biorąc pod uwagę kształt i wielkość cyfr oraz tarczy. Przy ocenie wykonania zadania bierze się pod uwagę kształt tarczy kolejność napisanych cyfr i ich kierunek.

Ważne jest również to czy cyfry znajdują się na zewnątrz czy wewnątrz obrysu i czy nie pojawiają się zbędne cyfry. Wówczas ocenia się stan mózgu, rozpoznając demencję, chorobę Alzheimera bądź chorobę Parkinsona.

Test pomoże też wykryć schizofrenię. Osoby chore usiłują często obsesyjnie zaznaczyć na zegarze nie tylko godziny ale też minuty, co sprawia, że rysunek staje się mało czytelny.

2. Test na siłę uścisku

Naukowcy opracowali prosty test, który każdy z nas może przeprowadzić w domu. Jego zadaniem jest pokazanie, czy mamy predyspozycje do obniżenia sprawności umysłowej w przyszłości. Wynik testu może zdradzić pierwsze objawy demencji i choroby Alzheimera. Jest prosty, a do jego wykonania będziemy potrzebowali kilku rzeczy, które można znaleźć w domu.

Test polega głównie na zmierzeniu siły uścisku jaką mamy w dłoni. Wszystko dlatego, że ostatnie badania amerykańskich naukowców pokazały, że istnieje zależność między osłabieniem siły uścisku dłoni, a pierwszymi objawami demencji.

Profesjonalny test można wykonać u lekarza lub na niektórych siłowniach. Będzie do tego potrzebny zwyczajny siłomierz ręczny. Ten należy ścisnąć jedną ręką trzykrotnie. Z trzech wyników wyciągamy średnią. Dla mężczyzn wynik powinien wynosić minimum 105 punktów. U kobiet, wynik poniżej 57 punktów powinien budzić niepokój.

Jeśli ktoś nie ma siłowni w pobliżu, a nie chce udawać się do lekarza, może taki test z powodzeniem wykonać w domu. Wszystko czego będzie potrzebował to waga łazienkowa, stoper i drążek, na którym można się podciągnąć.

Po pierwsze, należy położyć wagę pod drążkiem. Osoba chcąca wziąć udział w pomiarze musi wejść na wagę i sprawdzić, czy odczyt jest prawidłowy. Następnie należy zacisnąć dłonie na drążku. Bez zginania nadgarstków, rąk w łokciach i kolan należy spróbować podnieść swoje ciało tak, by waga się wyzerowała. Wskazanie, które pokaże waga należy odjąć od naszej obecnej wagi.

To ćwiczenie, powtarzane przez jakiś czas, pozwoli nam zobaczyć, czy siła uścisku poprawiła się, czy ciągle maleje. Jeśli zauważymy drastyczny spadek, należy rozważyć pójście do lekarza.

3. Objawy demencji

Demencja nie oznacza jedynie utraty pamięci. Przede wszystkim dotyka ona funkcji mózgu odpowiedzialnej za rozpoznawanie otoczenia. Przestajemy zapamiętywać zarówno miejsca, jak i ludzi. Następnie pojawiają się problemy z liczeniem i trudności w mówieniu. Groźne zaczynają być problemy z odżywianiem i osłabienie chorego. U osób starszych mogą być pośrednią przyczyną śmierci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze