Trwa ładowanie...

Test na koronawirusa Marka Jakubiaka – czy można zrobić test na koronawirusa za 30 zł?

Debata prezydencka, w której wzięli udział wszyscy kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta, obfitowała w wiele kuriozalnych wypowiedzi. W pewnym momencie jeden z kandydatów – Marek Jakubiak - stwierdził, że testy na koronawirusa w Polsce powinny być wykonywane za pomocą testerów wartych 30 zł. Czy to możliwe?

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Dr Michał Sutkowski o noszeniu maseczek"

1. Kasetkowy test na koronawirusa

Próbując nadać swojej wypowiedzi większą wiarygodność, kandydat na urząd prezydenta pokazał widzom test kasetkowy. Zakomunikował, że nie ma potrzeby wydawania 600 zł na test, skoro możemy przeprowadzać testy za pomocą "testerów wartych 30 zł", które, jego zdaniem, pokazują, "czy chorowaliśmy na koronawirusa, czy jesteśmy chorzy i czy jesteśmy zagrożeniem".

Nie wiadomo, czy to, co zaprezentował Jakubiak, w rzeczywistości jest testem na koronawirusa. Testy kasetkowe (nazywane również serologicznymi) służą najczęściej do wykrywania przeciwciał, które organizm wytwarza w kontakcie z patogenami. Tak samo wyglądający test służy do wykrywania np. boreliozy.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych. Dr Paweł Rajewski wyjaśnia, kiedy zrobić test na COVID-19

2. Test na koronawirusa – cena

Lekarze odradzają jednak kupno testu i wykonanie go samodzielnie w domu. Wszystkie badania laboratoryjne wykonuje się w przychodniach lub szpitalach, ze względu nie tylko na specjalny sprzęt, który pozwala wykryć chorobę. Ważne są również sterylne warunki, które zmniejszają ryzyko sfałszowania wyników testu.

Choć w internecie można trafić na różne ogłoszenia dotyczące sprzedaży testów na koronawirusa to trudno stwierdzić, skąd u Marka Jakubiaka przekonanie, że taki test można wykonać za 30 złotych. Nawet w mniejszych miejscowościach w Polsce laboratoria wykonują takie testy za cenę ok. 100 zł, czyli ponad trzykrotnie wyższą.

Zobacz także: Szybki polski test na koronawirusa

3. Test na koronawirusa za 600 zł

Ktoś mógłby powiedzieć, że to i tak sześciokrotnie niższa cena niż testów, które są wykonywane obecnie. To prawda, ale testy serologiczne nie dają nam pewności, czy chorujemy na koronawirusa. Taki test może pokazać jedynie, czy mieliśmy kontakt z wirusem. A sam fakt tego, że nie wytworzyliśmy przeciwciał, wcale nie oznacza, że nie chorowaliśmy na koronawirusa.

Na całym świecie badania serologiczne weryfikuje się również tzw. testami RT-PCR, które polegają na pobraniu wymazu z gardła. To właśnie te testy kosztują ok. 600 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.