Test na ryzyko alzheimera: opracowano nieinwazyjny test zapachowy dla pacjentów w grupie wysokiego ryzyka

Naukowcy z bostonu opracowali test diagnostyczny, który może kiedyś dosłownie "wywęszyć" chorobę Alzheimera w grupach wysokiego ryzyka.

Zespół naukowców kierowany przez dr Marka Albers, neurolog ze Szpitala Głównego w Massachusetts, zrekrutował 183 starszych pacjentów z różnym stopniem zaburzeń zdolności poznawczych.

Wolontariusze przeszli serię testów mierzących ich zdolność do identyfikacji, odtworzenia i odróżniania zapachów, takich jak test, w którym zostali poproszeni, aby zdecydować, czy dwa kolejne zapachy były takie same, czy różne.

Naukowcy odkryli, że ich ogólna wydajność skorelowana była z ich poziomem zdolności poznawczych. Na przykład, ludzie z ogólnym dobrym stanem zdrowia wypadli lepiej niż ludzie, u których nie odnotowano gorszego zdrowia, ale którzy byli zaniepokojeni swoimi zdolnościami poznawczymi, którzy z kolei byli lepsi niż osoby z łagodnym osłabieniem zdolności poznawczych i byli oni również lepsi niż osoby z podejrzeniem pełnowymiarowego Alzheimera.

Odkrycia zespołu ukazały się w "Annals of Neurology".

"Istnieje coraz więcej dowodów, że neurodegeneracja odpowiedzialna za chorobę Alzheimera rozpoczyna się co najmniej 10 lat przed wystąpieniem objawów pamięciowych" - powiedział Albers w oświadczeniu.

"Rozwój cyfrowych, niedrogich, ogólnodostępnych i nieinwazyjnych środków, które mają na celu identyfikację zdrowych osób, które są zagrożone, jest kluczowym krokiem do opracowania terapii, które spowolnią lub zatrzymają postęp choroby Alzheimera" - dodaje.

Polowanie na dokładny test diagnostyczny, wykrywający wczesne stadia choroby jest jednym ze "świętych Grali" w dziedzinie badań nad Alzheimerem. Obecnie lekarze mogą jedynie pośrednio zdiagnozować stan u wciąż żyjących pacjentów i zazwyczaj, dopiero gdy kilka etapów osłabienia zdolności poznawczych już nastąpiło.

Czynniki genetyczne, jak posiadanie wersji E4 genu APOE, są również znane ze zwiększania ryzyka choroby Alzheimera, ale nie powinny być traktowane jako niezawodny wskaźnik.

Ponieważ wiadomo, że nasza zdolność przypominania i identyfikacji zapachów słabnie wraz z naszymi wspomnieniami, gdy rozwija się alzheimer, badacze stworzyli teorię, że nasze nosy mogą służyć jako system wczesnego ostrzegania. Podobne badania zostały przeprowadzone na początku lipca.

Naukowcy znaleźli wówczas podobny związek między słabym zmysłem węchu i ryzykiem demencji. Podobnie jak w aktualnym badaniu, naukowcy odkryli również, że wyniki te korelowały z przerzedzeniem w obszarach mózgu, na które wpływa najwcześniej alzheimer.

I choć sprawność węchu znacznie różni się w zależności od osoby niezależnie od ryzyka alzheimera, zespół Alber stwierdził, że słaba pamięć zapachów może wskazywać na większe prawdopodobieństwo posiadania również genu APOE.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny osobistej, trudności z mówieniem i kontaktem z...

Kolejnym punktem prac zespołu Albers jest znalezienie większej liczby ochotników do większego badania, które potwierdzi ich aktualne wyniki.

"Powszechnie wiadomo, że wczesna diagnoza i reakcja może być najskuteczniejszą strategią terapeutyczną dla choroby Alzheimera, zapobieganie jej wystąpieniu lub progresji objawów" - powiedział.

"Jeśli te wyniki się potwierdzą, to ten rodzaj niedrogich, bezinwazyjnych, przesiewowych testów może pomóc nam zidentyfikować najlepszych kandydatów do nowych terapii, aby zapobiec rozwojowi objawów tej tragicznej choroby".

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...