Trwa ładowanie...

Test na ryzyko alzheimera: opracowano nieinwazyjny test zapachowy dla pacjentów w grupie wysokiego ryzyka

Avatar placeholder
16.11.2016 20:56
Test na ryzyko alzheimera: opracowano nieinwazyjny test zapachowy dla pacjentów w grupie wysokiego ryzyka
Test na ryzyko alzheimera: opracowano nieinwazyjny test zapachowy dla pacjentów w grupie wysokiego ryzyka

Naukowcy z bostonu opracowali test diagnostyczny, który może kiedyś dosłownie "wywęszyć" chorobę Alzheimera w grupach wysokiego ryzyka.

Zespół naukowców kierowany przez dr Marka Albers, neurolog ze Szpitala Głównego w Massachusetts, zrekrutował 183 starszych pacjentów z różnym stopniem zaburzeń zdolności poznawczych.

Wolontariusze przeszli serię testów mierzących ich zdolność do identyfikacji, odtworzenia i odróżniania zapachów, takich jak test, w którym zostali poproszeni, aby zdecydować, czy dwa kolejne zapachy były takie same, czy różne.

Naukowcy odkryli, że ich ogólna wydajność skorelowana była z ich poziomem zdolności poznawczych. Na przykład, ludzie z ogólnym dobrym stanem zdrowia wypadli lepiej niż ludzie, u których nie odnotowano gorszego zdrowia, ale którzy byli zaniepokojeni swoimi zdolnościami poznawczymi, którzy z kolei byli lepsi niż osoby z łagodnym osłabieniem zdolności poznawczych i byli oni również lepsi niż osoby z podejrzeniem pełnowymiarowego Alzheimera.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Odkrycia zespołu ukazały się w "Annals of Neurology".

Naukowcy opracowują test zapachowy dla osób w grupie wysokiego ryzyka Alzheimera
Naukowcy opracowują test zapachowy dla osób w grupie wysokiego ryzyka Alzheimera (Shutterstock)

"Istnieje coraz więcej dowodów, że neurodegeneracja odpowiedzialna za chorobę Alzheimera rozpoczyna się co najmniej 10 lat przed wystąpieniem objawów pamięciowych" - powiedział Albers w oświadczeniu.

"Rozwój cyfrowych, niedrogich, ogólnodostępnych i nieinwazyjnych środków, które mają na celu identyfikację zdrowych osób, które są zagrożone, jest kluczowym krokiem do opracowania terapii, które spowolnią lub zatrzymają postęp choroby Alzheimera" - dodaje.

Polowanie na dokładny test diagnostyczny, wykrywający wczesne stadia choroby jest jednym ze "świętych Grali" w dziedzinie badań nad Alzheimerem. Obecnie lekarze mogą jedynie pośrednio zdiagnozować stan u wciąż żyjących pacjentów i zazwyczaj, dopiero gdy kilka etapów osłabienia zdolności poznawczych już nastąpiło.

Czynniki genetyczne, jak posiadanie wersji E4 genu APOE, są również znane ze zwiększania ryzyka choroby Alzheimera, ale nie powinny być traktowane jako niezawodny wskaźnik.

ZOBACZ TAKŻE:

Ponieważ wiadomo, że nasza zdolność przypominania i identyfikacji zapachów słabnie wraz z naszymi wspomnieniami, gdy rozwija się alzheimer, badacze stworzyli teorię, że nasze nosy mogą służyć jako system wczesnego ostrzegania. Podobne badania zostały przeprowadzone na początku lipca.

Naukowcy znaleźli wówczas podobny związek między słabym zmysłem węchu i ryzykiem demencji. Podobnie jak w aktualnym badaniu, naukowcy odkryli również, że wyniki te korelowały z przerzedzeniem w obszarach mózgu, na które wpływa najwcześniej alzheimer.

I choć sprawność węchu znacznie różni się w zależności od osoby niezależnie od ryzyka alzheimera, zespół Alber stwierdził, że słaba pamięć zapachów może wskazywać na większe prawdopodobieństwo posiadania również genu APOE.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji
Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji [6 zdjęć]

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny

zobacz galerię

Kolejnym punktem prac zespołu Albers jest znalezienie większej liczby ochotników do większego badania, które potwierdzi ich aktualne wyniki.

"Powszechnie wiadomo, że wczesna diagnoza i reakcja może być najskuteczniejszą strategią terapeutyczną dla choroby Alzheimera, zapobieganie jej wystąpieniu lub progresji objawów" - powiedział.

"Jeśli te wyniki się potwierdzą, to ten rodzaj niedrogich, bezinwazyjnych, przesiewowych testów może pomóc nam zidentyfikować najlepszych kandydatów do nowych terapii, aby zapobiec rozwojowi objawów tej tragicznej choroby".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze