Test oddechowy może pomóc wykryć raka żołądka i przełyku

Na kongresie European Cancer 2017 przedstawiono bardzo obiecujące wyniki badań nad nowym testem, który ma umożliwić wczesne diagnozowanie raka żołądka i przełyku. Co ciekawe chodzi o test wydychanego powietrza, w którym badane jest stężenie pięciu substancji chemicznych.

Każdego roku na całym świecie diagnozuje się aż 1,4 mln przypadków raka żołądka i przełyku. Zwykle rozpoznawane są one późno, ponieważ ich objawy są wieloznaczne, co oznacza, że stopień przeżycia pięciu lat dla tych dwóch typów raka wynosi tylko 15 proc.

Nowe badania z udziałem ponad 300 pacjentów, wykazało, że badanie oddechu może zdiagnozować raka przy ogólnej dokładności 85 proc.

Dr Sheraz Markar, z Imperial College w Londynie, pod nadzorem profesora George Hanna, powiedział na Kongresie, że obecnie jedynym sposobem diagnozowania raka przełyku i raka żołądka jest metoda endoskopii, która jest droga, inwazyjna i ma pewne ryzyko powikłań.

"Badanie oddechu może być wykorzystane jako nieinwazyjne badanie pierwszego rzutu w celu zmniejszenia liczby niepotrzebnie wykonanych endoskopii. W dłuższej perspektywie może to również oznaczać wcześniejsze rozpoznanie i leczenie oraz lepsze przeżycie.

Testy opracowano na podstawie wyników poprzednich badań, które sugerowały różnice w poziomach określonych substancji chemicznych (kwasu masłowego, walerianowego i heksanowego oraz butanalu i dekanalu) u chorych na raka przełyku lub żołądka i u pacjentów z górnymi objawami żołądkowo-jelitowymi bez raka.

Nowe badania mają na celu sprawdzenie, czy ten "podpis chemiczny", który zdawał się charakteryzować raka, może być podstawą testu diagnostycznego.

W nowym badaniu zespół badawczy zebrał próbki oddechu od 335 osób w Szpitalu Św. Marii, Imperial College Healthcare NHS Trust, w Szpitalu University College w Londynie i Szpitalu Marsden Royal w Londynie. Wśród nich u 163 osób zdiagnozowano raka żołądka lub przełyku, a u 172 osób nie wykazano raka, gdy miały endoskopię.

Co oddech mówi na temat twojego zdrowia?

Przyczyną nieświeżego oddechu, fachowo określanego jako halitoza, jest zazwyczaj niedostateczna higiena jamy ustnej. Resztki jedzenia pozostałe w przestrzeniach...

Wszystkie próbki analizowano za pomocą techniki zwanej techniką jonoselektywnej przepływowej spektrometrii masowej, która jest zdolna do dokładnego pomiaru małych ilości różnych substancji chemicznych w mieszaninie gazów, takich jak powietrze.

Naukowcy zmierzyli poziom pięciu substancji chemicznych w każdej próbce, aby przekonać się, które dopasowane są do podpisu "chemicznego", który wskazywałby na raka.

Wyniki pokazały, że test miał 85 proc. ogólnej dokładności, przy wrażliwości 80 proc, a specyficzności 81 proc. Oznacza to, że test nie tylko jest dobry w wykrywaniu osób chorych na raka (wrażliwość), ale jest również dobry w prawidłowej identyfikacji, tych, którzy nie mają raka (specyficzność).

Dr Markar powiedział, że ponieważ komórki nowotworowe różnią się od zdrowych, to produkują różne mieszaniny chemikaliów. Badanie to sugeruje, że być może będziemy w stanie wykryć te różnice i użyć testów oddechowych do wskazania, którzy pacjenci mogą mieć raka przełyku lub żołądka, a którzy nie.

Jednakże wyniki te muszą być potwierdzone na większej próbie pacjentów, zanim badanie będzie można stosować w leczeniu klinicznym.

W ciągu najbliższych trzech lat naukowcy będą kontynuować większe badania, wykonując testy u pacjentów, którzy mieli wykonaną endoskopię ze względu na objawy z przewodu pokarmowego, ale jeszcze nie zdiagnozowano u nich raka. To pozwoli ocenić zdolność testu do wykrywania przypadków, w grupie, która może zawierać tylko niewielki procent nowotworów.

Zespół pracuje również nad testami oddechowymi na inne rodzaje nowotworów, takich jak rak jelita grubego i trzustki, które mogłyby być wykorzystane jako badania pierwszego rzutu.

Marta Pawlak, 8 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Gastroskopia - przebieg, wskazania, przeciwwskazania

Co to jest gastroskopia? (WIDEO)

Co to jest gastroskopia? (WIDEO) Odtwórz wideo

gastroskopii można przeprowadzić także test ureazowy. Gastroskopia może wykryć następujące choroby: wrzody żołądka i dwunastnicy, żylaki przełyku, nadżerki, rak żołądka. O...

Onkologia

Najczęstsze symptomy raka u mężczyzn

Najczęstsze symptomy raka u mężczyzn

czy problem z połykaniem mogą być oznaką nowotworów żołądka, gardła czy przełyku. Kaszel, który trwa dłużej niż trzy tygodnie, też może być niepokojący (...) kilogramów bez powodu może być objawem nowotworu żołądka,...

Wrzód dwunastnicy - przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Wrzód żołądka - zdjęcia

Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.

Choroby i dolegliwości

Co oddech mówi na temat twojego zdrowia?

Co oddech mówi na temat twojego zdrowia?

pogłębia próchnica, nieszczelne wypełnienia czy zapalenia dziąseł. Okazuje się jednak, że zapach oddechu może pomóc wykryć znacznie więcej problemów (...) trawiennych. Rak żołądka Na rutynowe badanie...

Gastroskopia - przebieg, wskazania, przeciwwskazania

Zalety gastroskopii (WIDEO)

Zalety gastroskopii (WIDEO) Odtwórz wideo

na dokładne obejrzenie śluzówki przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest to bardzo pomocne przy diagnostyce różnych zaburzeń układu pokarmowego. Za pomocą (...) gastroskopii można potwierdzić diagnozę takich schorzeń jak: żylaki...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Profilaktyka raka żołądka (WIDEO)

Profilaktyka raka żołądka (WIDEO) Odtwórz wideo

Czynniki wywołujące raka żołądka nie są do końca znane. Z pewnością ryzyko zachorowania na chorobę zwiększa palenie papierosów i picie alkoholu (...) sprzyjającym powstaniu raka żołądka....

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Przerzuty w raku nerki (WIDEO)

Przerzuty w raku nerki (WIDEO) Odtwórz wideo

do wątroby, przerzuty do nadnerczy, przerzuty do mózgu. W przypadku wykrycia raka nerki, czyli złośliwego nowotworu wywodzącego się z komórek znajdujących (...) nie tylko raka nerki, ale także przerzuty...

Badania przesiewowe

Najważniejsze badania przesiewowe dla kobiet

Najważniejsze badania przesiewowe dla kobiet

jak cukrzyca, rak czy osteoporoza w początkowym stadium, kiedy są łatwiejsze do leczenia. Badania profilaktyczne pomogą wykryć schorzenie (...) rak piersi, powinnaś być pod szczególną opieką. Badanie mammograficzne...

Rak trzustki - przyczyny, objawy, zapalenie trzustki, leczenie

Rak trzustki (prezentacja edukacyjna)

Rak trzustki (prezentacja edukacyjna)

jest za produkcję enzymów trawiennych oraz za produkcję hormonów, takich jak insulina, które regulują poziom cukru i skrobi. Przyczynami raka trzustki (...) jest uboga w błonnik bądź nadużywają alkoholu. Wykazano również, że cukrzyca...