Trwa ładowanie...

Test serologiczny na koronawirusa - jak wygląda i kiedy warto go wykonać

Testy serologiczne są jedną z metod potwierdzania zakażenia koronawirusem, a także innymi drobnoustrojami zakaźnymi. Nie jest jednak w stanie wykryć aktywnego zakażenia, szczególnie we wczesnej fazie rozwoju. Zobacz, kiedy warto zgłosić się na testy serologiczne, ile kosztują i jak szybko można uzyskać wynik.

spis treści

1. Testy serologiczne na Covid-19

Testy serologiczne wykrywają przeciwciała które organizm produkuje w ramach walki z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Nie wykazują więc aktywnej postaci choroby, ale pomagają ustalić, czy miała ona miejsce w przeszłości. Wykrycie przeciwciał może także świadczyć o obecności aktywnego zakażenia, ale test w żaden sposób tego nie potwierdza.

W badaniu tym wykrywane są dwa rodzaje przeciwciał: IgM oraz IgG. Pojawiają się one w surowicy krwi na skutek kontaktu z koronawirusem. Testy te można wykonać poprzez zastosowanie dwóch metod: jakościowej i półilościowej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

1.1. Metody wykonywania testów serologicznych

Jeśli decydujemy się na test półilościowy, oprócz potwierdzenia lub wykluczenia przeciwciał IgM i IgG w surowicy, ale także ustalenie ich ilości. Jest to badanie droższe.

Jakościowy test serologiczny pozwala tylko na określenie, czy nasz organizm wytworzył przeciwciała. Jest to badanie tańsze, ale równocześnie też mniej szczegółowe.

2. Jak przebiega test serologiczny na koronawirusa?

Aby wykonać test, należy pobrać krew od pacjenta (może być to krew żylna lub z palca), a następnie umieścić próbkę w specjalnie stworzonej do tego aparaturze (niektóre testy serologiczne przypominają testy ciążowe). Należy pamiętać, że negatywny wynik nie oznacza braku zakażenia w przypadku tego rodzaju badań.

3. Kiedy można wykonać serologiczne testy na Covid?

Test serologiczny na obecność koronawirusa można wykonać, jeśli istnieje podejrzenie zakażenia, a więc:

  • jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną lub mogliśmy go mieć
  • jeśli wystąpiły u nas niepokojące objawy
  • jeśli chcemy sprawdzić, czy już przebyliśmy zakażenie
  • w przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu lub zakońćzeniu kwarantanny
  • jeśli chcemy wiedzieć, czy nasze objawy wskazują na Covid-19, czy na inną infekcję

Testy te świetnie sprawdzają się także w przypadku ustalenia, kto choruje bezobjawowo.

Testy można wykonać już po siedmiu dniach od zakażenia lub podejrzenia, że miało się kontakt z osobą zakażoną. U większości ludzi przeciwciała pojawiają się w surowicy stosunkowo szybko, ponieważ organizm niemal od razu rozpoczyna walkę.

4. Cena i dostępność badań serologicznych

Testy serologiczne są przeznaczone do profesjonalnego użytku, więc aby je wykonać, należy zgłosić się do specjalnego punktu poboru krwi. Cena badania jakościowego wynosi ok. 100 złotych. Za badanie ilościowe zapłacimy ok. 140 złotych.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza