Trwa ładowanie...

Test ureazowy – diagnostyka, Helicobacter pylori, leczenie

Avatar placeholder
19.07.2021 15:29
Test ureazowy – diagnostyka, Helicobacter pylori, leczenie
Test ureazowy – diagnostyka, Helicobacter pylori, leczenie

Test ureazowy ma na celu szybkie i proste wykrycie obecności bakterii Helicobacter pylori w błonie śluzowej żołądka. Na czym polega diagnostyka? Czym jest bakteria Helicobacter pylori i czy jest groźna dla zdrowia? Na czym polega leczenie bakterii Helicobacter pylori?

spis treści

1. Test ureazowy – Helicobacter pylori

Bakteria Helicobacter pylori zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie żołądka typu B i wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Zapalenie żołądka z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka pojawienia się nowotworu żołądka. Obecność bakterii Helicobacter pylorii nie oznacza jednak, że od razu zachorujemy na powyższe dolegliwości. Bakteria może pozostać w naszym organizmie, ale nie dawać żadnych objawów.

Pałeczki Helicobacter Pylori wykryjemy podczas testu ureazowego
Pałeczki Helicobacter Pylori wykryjemy podczas testu ureazowego
Zobacz film: "Rola układu odpornościowego"

Test ureazowy pozwala na wykrycie bakterii Helicobacter pylori. Bakterie te mają charakterystyczny spiralny kształt, posiadają kilka rzęsek, które odpowiadają za poruszanie. Zdolność poruszania pozwala na wnikanie w głąb błony śluzowej żołądka. Co więcej, Helicobacter pylorii może wytwarzać enzym ureazę. Przyczynia się on rozkład mocznika w amoniak, co zmienia PH środowiska z kwaśnego na zasadowe. Dzięki temu bakteria może przeżyć w kwaśnym otoczeniu żołądka. Helicobacter pylori jest natomiast groźna ze względu na produkcję toksyn – głównie cytotoksyny wakuolizującej, która przyczynia się do powstawania stanu zapalnego.

2. Test ureazowy – diagnostyka

Diagnostyka za pomocą testu ureazowego składa się z bibuły nasączonej roztworem mocznika lub płytki z odczynnikiem. Pod wpływem działania bakterii Helicobacter pylorii mocznik zmienia się w amoniak. Dzięki temu PH w roztworze podnosi się, a bibuła lub płytka zmieniają swój kolor. Im jest on bardziej intensywny – najczęściej purpurowy - tym w naszym organizmie znajduje się więcej bakterii Helicobacter pylorii i, co za tym idzie, infekcja jest bardziej nasilona.

Test ureazowy przeprowadza się podczas gastroskopii. Do tego celu potrzebny jest niewielki wycinek błony śluzowej żołądka. Pobieranie próbki nie jest bolesne. Odczuwa się jedynie odczucie lekkiego naciągania. Wynik testu ureazowego jest już po około 15 minutach.

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka
5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka [6 zdjęć]

Choroba refluksowa przełyku to najczęstsza przypadłość atakująca górny odcinek jelita. Mimo że jest

zobacz galerię

3. Test ureazowy – leczenie i przyczyny

Test ureazowy wykrywa bakterię Helicobacter pylori, która może się przyczynić do poważnych chorób w naszym organizmie. Objawami obecności tej bakterii mogą być bóle brzucha, wzdęcia, uczucie pełności, brak apetytu, zgaga, a także mdłości. Prawdą jest jednak, że objawy te pojawiają się, gdy doszło już do zapalenia błony śluzowej żołądka i mamy już wrzody. Powyższe objawy również ich dotyczą. Nasz organizm sam nie wyeliminuje bakterii Helicobacter pylorii.

Po wykryciu bakterii Helicobacter pylori za pomocą testu ureazowego należy piodjąć leczenie. Polega ono najczęściej na zastosowaniu leczenia skojarzonego. To znaczy połączenia dwóch leków przeciwbakteryjnychantybiotyków oraz leku zmniejszającego wydzielanie soku żołądkowego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Gastroskopia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze