Trwa ładowanie...

W trakcie pandemii zwiększyła się częstość występowania depresji i zaburzeń nerwicowych. Nowe badania

The Lancet: w trakcie pandemii zwiększyła się częstość depresji i zaburzeń nerwicowych
The Lancet: w trakcie pandemii zwiększyła się częstość depresji i zaburzeń nerwicowych (East News)

Najnowsze badania opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma "The Lancet" dowodzą, że w trakcie pandemii zwiększyła się liczba depresji i zaburzeń nerwicowych. Największy wzrost obserwowano w lokalizacjach o nasilonej ilości zakażeń koronawirusem i tam, gdzie ograniczona była mobilność społeczeństwa. Na depresję najbardziej narażone były dwie grupy osób.

spis treści

1. Depresja i zaburzenia nerwicowe w dobie pandemii

Pandemia COVID-19 to dla większości osób zupełnie nowa sytuacja, która spowodowała nagłe i dotkliwe zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Problemy z pracą, zagrożenie zdrowia i życia, a także utrata bliskich to czynniki, które przyczyniły się do nasilenia kryzysu psychicznego ludzi na całym świecie, co potwierdziło wiele międzynarodowych badań.

Najnowsze analizy opublikowane na łamach czasopisma "The Lancet" bazują na badaniach przeprowadzonych między 1 stycznia 2020 r. a 29 stycznia 2021 r., które dotyczyły występowania zaburzeń depresyjnych i lękowych podczas pandemii COVID-19 u ludzi na całym świecie.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

Z badań wynika, że największe nasilenie poważnych zaburzeń depresyjnych i lękowych odnotowano w lokalizacjach o największych dziennych liczbach zakażeń i zgonów z powodu COVID-19. Najbardziej narażone na depresję i zaburzenia lękowe były dwie grupy osób: kobiety i dzieci.

"Oszacowaliśmy, że w ciągu roku poważne zaburzenia depresyjne dotknęły o 27,6 proc. więcej ludzi na całym świecie niż w latach ubiegłych" – poinformowali autorzy badań.

The Lancet: w trakcie pandemii zwiększyła się częstość depresji i zaburzeń nerwicowych
The Lancet: w trakcie pandemii zwiększyła się częstość depresji i zaburzeń nerwicowych (East News)

W sumie poważne zaburzenia depresyjne dotknęły średnio 49,4 miliona ludzi na całym świecie, a zaburzenia lękowe 44,5 miliona. Autorzy badań podkreślają, że skala zaburzeń jest ogromna, dlatego konieczne jest podjęcie działań mających na celu poprawę zdrowia psychicznego.

Zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania na usługi w zakresie zdrowia psychicznego z powodu COVID-19 może być trudne, ale nie niemożliwe. Strategie łagodzące psychiczne skutki pandemii powinny promować dobrostan psychiczny. Kluczowe są także interwencje mające na celu leczenie osób, u których rozwinęła się choroba psychiczna

2. Skala zachorowań na depresję w Polsce

Weronika Loch, psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego w Poznaniu przyznaje, że problem zachorowań na depresję coraz częściej dotyka także Polaków, zwłaszcza tych młodych. Nasz kraj znajduje się w czołówce państw z największym odsetkiem osób cierpiących na depresję.

- Liczba chorujących wciąż rośnie – aktualne badania pokazują, że już co czwarty Polak deklaruje znaczący spadek swojego samopoczucia w ostatnim czasie – to aż 8 mln Polaków. To pokazuje, jak ważna jest profilaktyka zdrowia psychicznego, podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej zachorowania na depresję oraz zwiększanie dostępności różnych form wsparcia specjalistycznego w przypadku zachorowania – mówi ekspertka.

Psycholożka dodaje, że depresją w Polsce najczęściej dotknięte są osoby w przedziale wiekowym 35-49 lat. To właśnie ta grupa wiekowa została najbardziej dotknięta ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19, takimi jak np. utrata pracy.

- Etap życia, w którym znajdują się ludzie z tego przedziału wiekowego, charakteryzuje się troską o budowanie swojej pozycji na rynku pracy. To też czas, kiedy możemy zaobserwować nieznaczne osłabienie kondycji zdrowotnej. Pojawiają się pierwsze zmiany fizyczne, które mogą obniżyć zdolności takich osób do poradzenia sobie z przeżywanym stresem - mówi psycholog.

- Możemy z całą pewnością uznać, że pandemia tylko intensyfikuje te trudności i osłabia mechanizmy adaptacyjne, które w "normalnej" rzeczywistości chronią człowieka przed rozwinięciem zaburzeń psychicznych – podkreśla ekspertka.

3. Gdzie szukać pomocy?

Pandemia spowodowała, że intensyfikują się także problemy, z którymi borykaliśmy się wcześniej. Bardzo ważne jest, aby tego nasilenia nie lekceważyć i w razie pogłębiającego się kryzysu emocjonalnego skorzystać z opieki psychologicznej. W sytuacji zagrożenia życia nie wahaj się, tylko dzwoń pod numer alarmowy 112!

Innymi ważnymi numerami są:

  • Antydepresyjny Telefon Zaufania: (22) 484 88 01,

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji: (22) 594 91 00,

  • Telefon zaufania dla dzieci: 116 111,

  • Telefon zaufania dla dzieci: 800 080 222,

  • Telefon dla Rodziców i Nauczycieli: 800 100 100.

Pomoc znajdziesz też w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej lub możesz skorzystać z Centrów Zdrowia Psychicznego. Usługa jest bezpłatna (także dla osób, które nie są ubezpieczone).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze