Trwa ładowanie...

Tłuszcz gromadzi się w płucach. Może powodować problemy z oddychaniem i astmę

Australijscy naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. Badając osoby otyłe, odkryli tłuszcz w ich płucach. Jest to dowód na to, że otyłość może powodować problemy z oddychaniem, a nawet astmę.

Zobacz film: "Każdego roku rak płuca zabija 23 tys. Polaków"

1. Tłuszcz w płucach

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii w Perth poddali analizie próbki płuc osób otyłych pod kątem astmy. Okazało się, że ilość tłuszczu w płucach rosła wraz ze wskaźnikiem masy ciała BMI. Im bardziej otyła była osoba, tym więcej tłuszczu znajdowało się w płucach.

Jak przebiegały badania? Badacze z Australii zbadali próbki płuc 52 osób:

  • 21 chorowało na astmę, ale zmarło z innych przyczyn,
  • 16 miało astmę i z jej powodu zmarło,
  • 15 osób nie miało stwierdzonej astmy.

Okazało się, że tkanka tłuszczowa odkładała się na ścianach dróg oddechowych, a największą jej warstwę zauważono u osób otyłych.

"Uważamy, że powoduje to pogrubienie dróg oddechowych, które ogranicza przepływ powietrza do i z płuc i może przynajmniej częściowo wyjaśniać wzrost objawów astmy" – powiedział dr Nobel z Uniwersytetu Zachodniej Australii.

Konieczne są dalsze badania. Naukowców chcą zbadać czy zmiany można cofnąć. Teoretycznie, jeśli osoba z nadwagą schudnie i będzie się zdrowo odżywiała, zmiany powinny być odwracalne, jednak trzeba to dokładnie zbadać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.