Przejdź na WP

Tłuszcz gromadzi się w płucach. Może powodować problemy z oddychaniem i astmę

Australijscy naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. Badając osoby otyłe, odkryli tłuszcz w ich płucach. Jest to dowód na to, że otyłość może powodować problemy z oddychaniem, a nawet astmę.

Zobacz film: "Każdego roku rak płuca zabija 23 tys. Polaków"

1. Tłuszcz w płucach

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii w Perth poddali analizie próbki płuc osób otyłych pod kątem astmy. Okazało się, że ilość tłuszczu w płucach rosła wraz ze wskaźnikiem masy ciała BMI. Im bardziej otyła była osoba, tym więcej tłuszczu znajdowało się w płucach.

Jak przebiegały badania? Badacze z Australii zbadali próbki płuc 52 osób:

  • 21 chorowało na astmę, ale zmarło z innych przyczyn,
  • 16 miało astmę i z jej powodu zmarło,
  • 15 osób nie miało stwierdzonej astmy.

Okazało się, że tkanka tłuszczowa odkładała się na ścianach dróg oddechowych, a największą jej warstwę zauważono u osób otyłych.

"Uważamy, że powoduje to pogrubienie dróg oddechowych, które ogranicza przepływ powietrza do i z płuc i może przynajmniej częściowo wyjaśniać wzrost objawów astmy" – powiedział dr Nobel z Uniwersytetu Zachodniej Australii.

Konieczne są dalsze badania. Naukowców chcą zbadać czy zmiany można cofnąć. Teoretycznie, jeśli osoba z nadwagą schudnie i będzie się zdrowo odżywiała, zmiany powinny być odwracalne, jednak trzeba to dokładnie zbadać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tłuszcz odkłada się w płucach
Tłuszcz odkłada się w płucach (iStock)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy