Tłuszczaki – kiedy je usunąć?
Artykuł sponsorowany
Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"
Tłuszczaki to zmiany powstające z dojrzałej tkanki tłuszczowej, które przybierają postać niewielkiego guza. Mogą pojawić się praktycznie na każdej części ciała. Zaliczyć je można do jednego z najczęściej rozpoznawalnych łagodnych nowotworów wśród osób dorosłych (najczęściej są to pacjenci między 40. a 60. rokiem życia). Dokładna przyczyna powstawania guzków nie jest znana.
1. Diagnostyka tłuszczaków
Zmiany te z reguły nie powodują ostrych lub narastających dolegliwości bólowych. Podczas badania nie zawsze są miękkie i przesuwalne. Ich rozmiar nie zwiększa się również z dnia na dzień, dlatego ciężko jest samodzielnie doszukać się sygnałów świadczących o zezłośliwieniu. Po zauważeniu podejrzanej zmiany i wyczuciu podskórnego zgrubienia dla własnego bezpieczeństwa najlepiej zgłosić się do lekarza chirurga lub chirurga-onkologa, który po wykonaniu badania klinicznego podejmie decyzję o dalszej obserwacji lub ewentualnym wycięciu. Zmiana ta może bowiem przekształcić się w nowotwór złośliwy, czyli w tzw. tłuszczakomięsaka.
Zobacz odpowiedzi eksperta
2. Wskazania do usunięcia tłuszczaków
Mimo że tłuszczaki należą do zmian o charakterze nowotworowym, nie każdy przypadek kwalifikuje się do usunięcia. Decyzję o tym należy podjąć, jeśli guzek zmienia swój kształt lub wielkość, wywołuje ból, dyskomfort, a także jeśli zmiana występuje w widocznym miejscu na ciele i stanowi defekt kosmetyczny.
Nierzadko wystarczy sama obserwacja. – Standardy światowe są takie, że jeśli tłuszczaki nie rosną dynamicznie, tzn. z miesiąca na miesiąc, i nie dają dolegliwości, czyli są tzw. „nieme”, to nie ma wskazań do ich wycięcia. Ale zawsze, na prośbę pacjenta, można je usunąć, jeśli obniżają one komfort życia – informuje Zbigniew Żurawski, chirurg-onkolog z Przychodni Specjalistycznej Polskiej Fundacji Europejskiej Szkoły Onkologii w Warszawie.
Aby rozpoznać, czy tłuszczak nie jest nowotworem złośliwym, zaleca się wykonanie badania histopatologicznego. – Jeśli guzek ma średnicę poniżej 5 cm, należy wyciąć go w całości (biopsja wycinająca) i poddać badaniu. Jeśli średnica wynosi powyżej 5 cm, należy chirurgicznie pobrać część guza do badania histopatologicznego – stwierdza Zbigniew Żurawski.
Usuwanie tłuszczaków odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, ale nie jest to regułą, więc zabieg ten może się przedłużyć.
Komentarze