Trwa ładowanie...

Tłuszczaki – kiedy je usunąć?

Artykuł sponsorowany

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

Tłuszczaki to zmiany powstające z dojrzałej tkanki tłuszczowej, które przybierają postać niewielkiego guza. Mogą pojawić się praktycznie na każdej części ciała. Zaliczyć je można do jednego z najczęściej rozpoznawalnych łagodnych nowotworów wśród osób dorosłych (najczęściej są to pacjenci między 40. a 60. rokiem życia). Dokładna przyczyna powstawania guzków nie jest znana.

spis treści

1. Diagnostyka tłuszczaków

Zmiany te z reguły nie powodują ostrych lub narastających dolegliwości bólowych. Podczas badania nie zawsze są miękkie i przesuwalne. Ich rozmiar nie zwiększa się również z dnia na dzień, dlatego ciężko jest samodzielnie doszukać się sygnałów świadczących o zezłośliwieniu. Po zauważeniu podejrzanej zmiany i wyczuciu podskórnego zgrubienia dla własnego bezpieczeństwa najlepiej zgłosić się do lekarza chirurga lub chirurga-onkologa, który po wykonaniu badania klinicznego podejmie decyzję o dalszej obserwacji lub ewentualnym wycięciu. Zmiana ta może bowiem przekształcić się w nowotwór złośliwy, czyli w tzw. tłuszczakomięsaka.

Zobacz odpowiedzi eksperta

2. Wskazania do usunięcia tłuszczaków

Mimo że tłuszczaki należą do zmian o charakterze nowotworowym, nie każdy przypadek kwalifikuje się do usunięcia. Decyzję o tym należy podjąć, jeśli guzek zmienia swój kształt lub wielkość, wywołuje ból, dyskomfort, a także jeśli zmiana występuje w widocznym miejscu na ciele i stanowi defekt kosmetyczny.

Nierzadko wystarczy sama obserwacja. – Standardy światowe są takie, że jeśli tłuszczaki nie rosną dynamicznie, tzn. z miesiąca na miesiąc, i nie dają dolegliwości, czyli są tzw. „nieme”, to nie ma wskazań do ich wycięcia. Ale zawsze, na prośbę pacjenta, można je usunąć, jeśli obniżają one komfort życia – informuje Zbigniew Żurawski, chirurg-onkolog z Przychodni Specjalistycznej Polskiej Fundacji Europejskiej Szkoły Onkologii w Warszawie.

Wycinanie znamion
Wycinanie znamion

Chirurgiczne usuwanie znamion atypowych w bardzo wielu przypadkach może uratować życie pacjenta. Atypowe...

zobacz galerię

Aby rozpoznać, czy tłuszczak nie jest nowotworem złośliwym, zaleca się wykonanie badania histopatologicznego. – Jeśli guzek ma średnicę poniżej 5 cm, należy wyciąć go w całości (biopsja wycinająca) i poddać badaniu. Jeśli średnica wynosi powyżej 5 cm, należy chirurgicznie pobrać część guza do badania histopatologicznego – stwierdza Zbigniew Żurawski.

Usuwanie tłuszczaków odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, ale nie jest to regułą, więc zabieg ten może się przedłużyć.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.