Trwa ładowanie...

Tłuszcze nasycone nie takie straszne jak wcześniej sugerowano

Avatar placeholder
29.12.2016 20:24
Tłuszcze nasycone nie takie straszne jak wcześniej sugerowano
Tłuszcze nasycone nie takie straszne jak wcześniej sugerowano

Naukowcy dowiedli ostatnio, że spożycie tłuszczów nasyconych, takich jak masło i śmietana może nie być aż tak złe dla serca i ogólnego stanu zdrowia, jak wcześniej przypuszczano.

 

W nowym badaniu przeprowadzonym przez norweskich naukowców, które zostało  opublikowane w czasopiśmie "American Journal of Clinical Nutrition", główny autor badania profesor Simon Nitter Dankel i jego współpracownicy kwestionowali teorię, że w dieta bogata w tłuszcze nasycone jest niezdrowa dla większości populacji. Teoria ta była znana w literaturze przez ponad 50 lat.

Ograniczenie tłuszczów nasyconych w diecie w celu utrzymania prawidłowej masy ciała i zmniejszenia zagrożenia przewlekłych chorób jest zaleceniem przepsywanym przez lekarzy i dietetyków od dziesięcioleci. Ostatnio jednak naukowcy i organizacje zdrowotne wykazują przeciwstawne opinie na temat niebezpieczeństw związanych z tłuszczami nasyconymi.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Amerykańskie Stowarzyszenie Zdrowia Serca zgadza się z ostrzeżeniami, że spożycie tłuszczów nasyconych może prowadzić do podwyższenia poziomu złego cholesterolu we krwi, które może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca.

Spożywanie produktów bogatych w tłuszcze nasycone nie jest tak złe dla zdrowia, jak wcześniej przypuszczano
Spożywanie produktów bogatych w tłuszcze nasycone nie jest tak złe dla zdrowia, jak wcześniej przypuszczano (123rf)

Akademia Żywienia i Dietetyki jednak stwierdza brak dowodów łączących wpływ tłuszczów nasyconych z rozwojem chorób serca.

Większość produktów żywnościowych, które są naturalnie bogate w tłuszcze nasycone pochodzą ze źródeł zwierzęcych, w tym mięso i produkty mleczne. Zaleca się ograniczenie tłuszczów nasyconych, których źródłami jest masło, ser, czerwone mięso i inne pokarmy zwierzęce.

Dankel i jego zespół przetestowali ryzyko płynące ze spożywania tłuszczów nasyconych wśród 38 mężczyzn z otyłością brzuszną. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, a następnie mieli oni się dostosować do zaleceń albo diety o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu ubogiej w węglowodany  lub o niskiej zawartości tłuszczu, bogatej w węglowodany przez okres 12 tygodni.

Badacze zmierzyli uczestnikom masę tłuszczu w rejonie brzucha, wątroby i serca. Oceniali oni również czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Obecnie przyjęte teorie sugerowałyby, że grupa osób na diecie o wysokiej zawartości tłuszczu będzie bardziej narażona na choroby serca niż grupa żywiąca się produktami o niskiej zawartości tłuszczu. Jednak badanie wykazało, że nie było różnic pomiędzy grupami.

"Bardzo wysokie spożycie nasyconych tłuszczów nie zwiększa ryzyka chorób sercowo-naczyniowych" -  mówi profesor i kardiolog Ottar Nygård, który był współautorem tego badania.

"Nasze wyniki wskazują, że nadrzędną zasadą zdrowej diety nie jest ilość tłuszczu lub węglowodanów, ale jakość żywności, którą jemy" -  mówi dr Johnny Laupsa-Borge.

Wyniki badań twierdzą, że duże ilości tłuszczów nasyconych nie powodują podniesienia poziomu złego cholesterolu we krwi, ale też może powodować wzrost poziomu dobrego cholesterolu.

ZOBACZ TAKŻE

Dobry i zły cholesterol

"Wyniki te wskazują, że większość zdrowych ludzi prawdopodobnie toleruje wysokie spożycie tłuszczów nasyconych tak długo, jak długo jakość tłuszczu jest dobra i całkowite spożycie energii nie jest zbyt wysokie. To może dawać nawet korzyści zdrowotne" – mówi Ottar Nygård

"Przyszłe badania powinny zbadać, którym osobom powinno zalecać się ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych" - zwraca uwagę Dankel, który prowadził badania wraz z dyrektorem kliniki profesorem Gunnar Mellgren ze  Szpitala Uniwersyteckiego w Bergen w Norwegii.

"Ale rzekome zagrożenia zdrowotne ze spożywania tłuszczów dobrej jakości są znacznie przesadzone. Ważniejsze dla zdrowia publicznego może być to, aby zachęcić do redukcji produktów przetworzonych na bazie mąki, wysoko przetworzonych tłuszczów i żywności z dodatkiem cukru" – podsumowuje Dankel.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze