Trwa ładowanie...

To były "tylko" bolesne miesiączki. Lekarze zmienili zdanie, gdy zaczęła kaszleć krwią

 Karolina Rozmus
01.03.2022 15:05
To były "tylko" bolesne miesiączki. Lekarze zmienili zdanie, gdy zaczęła kaszleć krwią
To były "tylko" bolesne miesiączki. Lekarze zmienili zdanie, gdy zaczęła kaszleć krwią (Facebook)

Dla młodej kobiety miesiączka to był czas obezwładniającego bólu, jednak lekarze nie widzieli w tym problemu. Gdy po latach cierpienia trafiła na izbę przyjęć, badanie ujawniło szokującą prawdę: jeden z jej jajników był przyklejony do macicy, a endometrioza była tak rozsiana po całym organizmie, że młoda mama kaszlała krwią.

spis treści

1. Przez lata miała bolesne miesiączki

Shona Gowan od 13. roku życia cierpiała z powodu bolesnych miesiączek. Lekarze powtarzali jej, że nie ma powodu do obaw, mimo że dziewczyna wielokrotnie trafiała na szpitalną izbę przyjęć, gdy ból stawał się nie do zniesienia.

- To było okropne, bo cierpisz i potrzebujesz pomocy, ale czujesz, że stoisz pod ścianą. Musisz sobie radzić z tym sama – przyznała Shona.

Zobacz film: "Jakie schorzenia może imitować endometrioza?"

Musiały minąć lata, by lekarze w końcu zauważyli, że źródłem cierpienia Shony nie są miesiączki ani zespół jelita drażliwego (IBS), lecz endometrioza.

Shona miała wówczas 19 lat i poza obezwładniającym bólem pojawił się kolejny niepokojący symptom – krwioplucie. To właśnie sprawiło, że lekarze zaczęli w końcu traktować ją poważnie.

- Ludzie nie wiedzą o tej chorobie wystarczająco dużo. Nawet ginekolodzy. Nie traktują cię poważnie i to jest przerażające – wspomina Shona.

Choroba zmieniła jej życie. Shona była instruktorką jazdy konnej, ale musiała zrezygnować z pracy. Codziennie musi też przyjmować aż cztery różne leki przeciwbólowe, by móc funkcjonować.

Promykiem nadziei okazała się dla niej ciąża. Młoda kobieta nie spodziewała się, że pomimo endometriozy uda się jej urodzić zdrowe dziecko.

Teraz zbiera pieniądze na kolejną operację, która ma zatrzymać chorobę.

Shona każdego dnia musi brać leki, by uśmierzyć ból
Shona każdego dnia musi brać leki, by uśmierzyć ból (Facebook)

2. Jakie objawy daje endometrioza?

Błona śluzowa wyścieła macicę od wewnątrz i rozrasta się w celu przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Gdy do zapłodnienia nie dojdzie, każdego miesiąca endometrium się złuszcza i jest usuwane z organizmu podczas miesiączki. Nie zawsze jednak tak się dzieje: niekiedy komórki endometrium przemieszczają się wraz z krwią miesiączkową przez jajowody do innych organów ciała.

Endometrioza to choroba, która może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety. Endometrium rozrasta się najczęściej w jamie otrzewnej, choć nie tylko. Pojawia się stan zapalny, a jego skutkiem są liczne torbiele i zrosty właśnie w otrzewnej, ale też w jajnikach, jelitach czy pęcherzu. Shona ma do czynienia z rzadką postacią endometriozy, w której endometrium lokuje się również w płucach. Tworzące się tam guzki mogą powodować krwawienie.

Wciąż nie do końca wiadomo, co jest przyczyną endometriozy, ale wiemy, co jest jej skutkiem: silne bóle, zaburzenia pracy tych organów, w których endometrium się rozrasta oraz niepłodność.

Objawy, które mogą wskazywać na endometriozę:

  • dotkliwy ból podczas menstruacji,
  • ból podbrzusza pojawiające się przed miesiączką, po niej, w tracie owulacji,
  • bóle w pachwinach, a nawet odbycie,
  • nieregularne, długie i obfite miesiączki,
  • krew w stolcu, czasami także w moczu,
  • ból podczas stosunku seksualnego,
  • biegunki, zaparcia, wzdęcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze