Trwa ładowanie...

Jedzenie, które może zwiększać ryzyko stwardnienia rozsianego i osteoporozy

Avatar placeholder
18.02.2020 14:27
Jedzenie, które może zwiększać ryzyko stwardnienia rozsianego i osteoporozy
Jedzenie, które może zwiększać ryzyko stwardnienia rozsianego i osteoporozy (Źródło: 123RF)

Spożywanie zbyt wielu produktów przetworzonych zwiększa ryzyko przybierania na wadze, cukrzycy i chorób serca.

Jednak jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wykreślić przetworzone produkty z listy zakupów – mogą też zwiększać ryzyko chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, osteoporoza, celiakia czy zespół jelita drażliwego.

spis treści

1. Dodatki do żywności

Badania wykazały, że siedem powszechnych dodatków do żywności, wśród nich cukier, sól, emulgatory, transglutaminaza i chemia stosowana jako stabilizatory lub konserwanty – mogą prowadzić do przepuszczalności jelitowej, znanego czynnika powodującego choroby autoimmunologiczne.

Zobacz film: "Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego"

Naukowcy sądzą, że te dodatki niszczą barierę jelita, pozwalając na wydostawanie się bakterii, niestawionego jedzenia i toksyn do krwioobiegu. Kiedy tam się znajdą, nasz organizm atakuje te cząsteczki oraz zdrowe komórki, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego. Z czasem taki stan powoduje choroby autoimmunologiczne.

Oto cztery sposoby na zmniejszenie spożywania dodatków mogących powodować te schorzenia i poprawienie ogólnego stanu zdrowia.

2. Nie przesadzaj z cukrem i solą

Problem z przetworzoną żywnością jest taki, że nie mamy kontroli nad tym, ile zawiera cukru i soli. Cukier często ukrywa się pod różnymi nazwami (w dużych ilościach) np. w "zdrowych” batonikach.

Podobnie jest z solą, która w sporych dawkach występuje w gotowych zupach czy posiłkach mrożonych. Lepiej gotować samemu – możemy kontrolować ilość dodatków lub też zastąpić je ziołami i przyprawami.

3. Gdzie ukrywają się emulgatory

Emulgatory, które znajdziemy np. w mleku migdałowym, majonezach, margarynach czy kremowych dressingach do sałatek, to dodatki, które ujednolicają strukturę i zapewniają jej trwałość.

Emulgatorem jest lecytyna, karagen czy różne inne substancje zaczynające się od słowa guma. Uważnie czytaj skład produktów i unikaj tych dodatków, gdy tylko to możliwe.

4. Klej w mięsie

"Mięsny klej”, znany jako transglutaminaza, to enzym używany do sklejania białek w produktach zwierzęcych, np. w parówkach. Lepiej trzymać się prawdziwych źródeł białka, takich jak filet z kurczaka, ryby, steki wołowe lub tofu czy tempeh.

5. Uważaj na opakowanie

Nanocząteczki używane są do produkcji plastikowych opakowań, dzięki którym żywność zachowuje świeżość. Według opinii ekspertów nanoczęsteczki srebra powodują powstawanie wolnych rodników.

Mikroskopijne cząsteczki srebra odpowiedzialne są za zmiany w powstaniu białek oraz ich mutacji, co wpływa na rozwój nowotworów.

Producenci nie mają obowiązku informowania o ich stosowaniu, więc najlepszym sposobem na uniknięcie nanocząteczek jest kupowanie produktów bez opakowań, kiedy to możliwe i przechowywanie ich w szklanych pojemnikach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze