Trwa ładowanie...

To miał być beztroski spacer. W lesie znowu tony śmieci

Avatar placeholder
23.06.2019 07:26
Paulina Górska protestuje przeciwko zaśmiecaniu lasów
Paulina Górska protestuje przeciwko zaśmiecaniu lasów (Facebook @Eko. Paulina Górska)

Trwa długi weekend, zaczynamy wakacje. Marzycie o wypoczynku na łonie natury? Zamiast tego możecie znaleźć się na stercie śmieci. Paulina Górska jest oburzona tym, co znalazła w lesie. ”Leśnicy z lasów usuwają 100 metrów sześciennych śmieci”.

1. Śmieci i zanieczyszczenia w lesie

Paulina Górska z Wirtualnej Polski to zaangażowana promotorka ekologii i zdrowego stylu życia. Po raz kolejny wraca z lasu oburzona.

- To, co obok mnie, to komputery, fotelik samochodowy, jest też lodówka, krzesło, baniaki plastikowe czymś wypełnione, mnóstwo szkła. Trampki - opisuje zdjęcie z lasu.

- To się nie bierze znikąd. Ktoś te śmieci wywozi i zostawia w lesie – napisała oburzona Paulina w emocjonalnym poście. Żeby taka sterta śmieci, także przemysłowych, trafiła do lasu, niezbędne jest świadome, intencjonalne działanie.

Zobacz film: "Psychoterratica. Nowa choroba mieszczuchów"

Ola Nagel, redaktor prowadząca WP abcZdrowie, ma takie same spostrzeżenia. Niedawno podjęła wyzwanie Trash Chalennge. Efekty przeszły oczekiwania - w złym znaczeniu.

To tylko część znalezisk ze środka lasu
To tylko część znalezisk ze środka lasu (Ola Nagel)

- Jedna reklamówka w dziesięć minut w samym środku lasu, na dzikiej plaży - wylicza Ola Nagel. - To tylko kropla w morzu śmieci, które tam są! Wstyd! Po drodze znalazłam też butelkę po płynie do spryskiwaczy, w której była benzyna! Ludzie nie mają wyobraźni! Jeden moment i ten las mógłby spłonąć!

Oczywiście, każdy z nas może wrócić do lasu, pozbierać śmieci, wyrzucić. Organizowane regularnie akcje sprzątania świata czy popularne ostatnio wyzwanie Trash Chalennge przynoszą wiele dobrego.

- Moi znajomi coraz częściej przyjeżdzają nad jezioro z pustymi workami, by ostentacyjnie pozbierać śmieci. Raz podobno komuś zrobiło się tak głupio, że też zaczął zbierać - zauważa Ola Nagel. - Może to jest sposób? Może to coś zmieni na lepsze?

Jest to jednak usuwanie śmieci, które ciągle trafiają do lasów lub w inne naturalne przestrzenie. Brakuje jasnego sygnału, że śmieci nigdy nie powinny się tam znaleźć.

Wciąż brakuje edukacji, kar, społecznego ostracyzmu wobec tych, którzy te śmieci wywożą do lasu. Łatwiej zapobiegać niż leczyć. Dotyczy to także czystości w lasach.

11 zaskakujących sposobów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu
11 zaskakujących sposobów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu [11 zdjęć]

Nadmierne nawodnienie roślin, które prowadzi do wycieku wody na podłogę lub parapet, może sprzyjać rozwojowi

zobacz galerię

- Wolałabym działać na rzecz poprawy świadomości ekologicznej, tak, żeby ludzie mniej śmiecili. A może za śmiecenie powinny być naprawdę duże kary? A może "ekologia" powinna być przedmiotem w szkole? Jakie macie pomysły? Uważam, że trzeba o tym pisać, trąbić o tym wręcz. Sprzeciwiać się. Reagować - podkreśla Paulina Górska.

2. Ze śmieci w lesie można wzieść Pałac Kultury i Nauki

Coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu środowiska, o wpływie fabryk, przemysłu, zwiększonej ilości samochodów na środowisko naturalne. Ciągle – jak widać – mówi się zbyt mało o ekologii w codziennym wykonaniu każdego z nas.

- Leśnicy z lasów usuwają 100 metrów sześciennych śmieci, czyli na tyle dużo, że można by z tego wznieść wysypisko wielkości Pałacu Kultury i Nauki - ubolewa Paulina Górska. Śmieci nie tylko psują estetykę lasów. Przede wszystkim niszczą środowisko i zatruwają nas wszystkich.

- Przyczyniają się do skażenia gleby czy wód podziemnych lub powierzchniowych. Rozkladające się śmieci to bomba z opóźnionym zapłonem dla środowiska. I dla nas - zauważa ekolożka.

Wakacje to doskonała okazja, żeby zobaczyć, co kryje się w lasach. Obyśmy spotykali tam tylko okazy flory i fauny. Czas, żebyśmy wspólnie przeciwdziałali zanieczyszczaniu lasów i piętnowali tych, którzy wyrzucają śmieci w miejscach, które nie są do tego przeznaczone.

Zobacz też: Antybiotyki w rzekach. Woda przenika do naszych kranów i jedzenia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze