Trwa ładowanie...

To nie tylko ból brzucha. Trzy objawy, których nie wolno bagatelizować

 Karolina Rozmus
12.11.2021 15:46
To nie tylko ból brzucha. Trzy objawy, których nie wolno bagatelizować
To nie tylko ból brzucha. Trzy objawy, których nie wolno bagatelizować (Getty Images)

Układ pokarmowy to skomplikowana maszyneria, która może szwankować z wielu powodów. Alergie, niewłaściwa dieta, stres – przywykliśmy więc, by bagatelizować niektóre dolegliwości. O ile ból brzucha nie zawsze świadczy o poważnym problemie, o tyle są sygnały, które jasno wskazują, że konieczna jest pilna wizyta u lekarza.

spis treści

Pośpiech, brak czasu na posiłek, żywność wysoko przetworzona, zajadanie stresu, smutków i nudy – to problemy XXI wieku. Nikogo nie dziwią coraz częściej pojawiające się bóle brzucha. Należy jednak pamiętać, że takie dolegliwości to nie tylko niestrawność – poza alergiami pokarmowymi, zespołem jelita drażliwego (IBS) czy bólami psychogennymi są jeszcze nowotwory. Trzustki, wątroby, żołądka, jelit – mogą dawać różne objawy, początkowo mało charakterystyczne. Kilka z nich jednak oznacza, że nie ma już czasu na odkładanie wizyty u lekarza.

1. Krew w stolcu

Choroby układu pokarmowego to nie tylko ból brzucha
Choroby układu pokarmowego to nie tylko ból brzucha (Getty Images)
Zobacz film: "5 typów bólu brzucha, których nie można lekceważyć"

Może wskazywać na szereg schorzeńjasnoczerwona nierzadko jest oznaką problemu z chorobą hemoroidalną, ale bywa, że wynika z obfitego krwawienia z przewodu pokarmowego. Czasami krew jest niewidoczna, ale jej objawem są tzw. smoliste (czarne) stolce. Mogą wskazywać na krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego – np. z żołądka.

O czym może świadczyć? O chorobie wrzodowej, żylakach przełyku czy polipach jelita grubego. Może być także oznaką nowotworu przewodu pokarmowego.

Nie wolno bagatelizować tych dolegliwości.

2. Problem z wypróżnieniami

To nie tylko zmiana koloru stolca na czarny albo żywoczerwony – również odbarwiony (żółty, szary lub biały) stolec może wskazywać na poważny problem związany z takimi organami jak wątroba czy trzustka.

Inne problemy dotyczące nieprawidłowości w wypróżnieniach to zmiana częstotliwości wypróżnień. Zaparcia lub biegunki czy naprzemiennie występujące problemy z wypróżnieniami oraz zbyt częste defekacje są poważnym sygnałem.

"Czerwoną flagą", jaką wywiesza nasz organizm, jest jednak pojawienie się tzw. ołówkowatych stolców. Co to znaczy? Zmiana postaci stolca następuje w takim przypadku wskutek blokowania drogi ujścia mas kałowych – np. przez guz w obrębie końcowego odcinka układu pokarmowego.

3. Ból, który nie przemija

Ból, który nawraca lub taki, który nie ustępuje czy pojawia się nocą. Mimo zażycia leków rozkurczowych, mimo zmiany diety i trybu życia. To może być ból wymagający natychmiastowej wizyty u lekarza.

Warto wówczas zadać sobie pytanie: czy to jedyna dolegliwość? Czy nie odnotowaliśmy spadku masy ciała? Zmniejszenia apetytu? Osłabienia? Jeśli choć na jedno pytanie możemy odpowiedzieć twierdząco, to jest to znak, by zwrócić się po pomoc do specjalisty.

4. Inne dolegliwości

Jakie są inne dolegliwości, mogące wskazywać na nowotwór? To może wydać się zaskakujące, ale wiele z nich odczuwamy raz na jakiś czas, nie poświęcając im zbyt wiele uwagi.

  • łagodne mdłości i uczucie przepełnienia po posiłku, brak apetytu – bywają oznakami raka żołądka we wczesnym stadium, później nasilają się, objawiając obrzękiem brzucha czy utratą masy ciała i anemią,
  • ból brzucha, który znika przy pochylaniu się w przód, swędzenie skóry dłoni i stóp, cuchnące stolce – mogą wraz z cukrzycą i żółtaczką wskazywać na raka trzustki,
  • ciemny mocz, odbarwiony stolec, wzdęcia i ból w prawym górnym kwadracie brzucha – poza zażółceniem oczu oraz skóry te objawy mogą mieć źródło w nowotworze wątroby,
  • gazy, ciągłe uczucie parcia i zalegania mas kałowych w jelicie – to mogą być wczesne objawy raka jelita grubego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze