Trwa ładowanie...

To nowotwory będą nas zabijać. Już nie choroby serca, a rak jest główną przyczyną śmierci w krajach wysokorozwiniętych

Nowotwory zaczynają być główną przyczyną zgonów w krajach wysokorozwiniętych.
Nowotwory zaczynają być główną przyczyną zgonów w krajach wysokorozwiniętych. (iStock)

Naukowcy na podstawie najnowszych badań przewidują, że w ciągu najbliższych dziesięcioleci to nowotwory staną się najbardziej śmiercionośną z chorób. Kanadyjscy badacze analizowali dominujące przyczyny zgonów i wcześniejszy przebieg chorób u tysięcy osób w krajach o niskich i wysokich dochodach. Przyglądali się m.in. mieszkańcom Szwecji, Kanady, Polski, Indii i Zimbabwe.

1. To nowotwory są główną przyczyną zgonów w krajach wysokorozwiniętych

Naukowcy opublikowali wyniki swoich analiz w czasopiśmie "Lancet" zapowiadając, że mamy do czynienia z "epidemiologiczną zmianą" o charakterze globalnym. Choroby serca na razie stanowią najczęstszą przyczynę śmierci wśród osób w średnim wieku, odpowiadając za ok. 40 proc. zgonów na świecie, to głównie zawały i udary mózgu.

Zawał serca. 7 znaków ostrzegawczych
Zawał serca. 7 znaków ostrzegawczych [8 zdjęć]

Zawał mięśnia sercowego jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. I chociaż coraz więcej mówi się

zobacz galerię

Jednak najnowsze obserwacje pokazują, że w krajach wysokorozwiniętych to rak jest najbardziej śmiercionośną z chorób. Na choroby nowotworowe umiera ponad dwukrotnie więcej osób niż na choroby serca, jak np. na zawał. To prawidłowość, którą zaobserwowano u mieszkańców wyłącznie bogatszych państw. Odwrotne obserwacje dotyczą państw biedniejszych. Tu ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia jest 3-krotnie większe niż zgon na skutek nowotworu.

2. Wysokie cięnienie, za duży cholesterol, brak ruchu przyczyniają się do rozwoju chorób serca

Zobacz film: "Dieta a udar mózgu. Niepokojące wyniki badań"

Choroby układu krążenia, takie jak zawał, udar, niewydolność serca, dusznica bolesna były główną przyczyną śmierci blisko 18 mln osób na 55 mln zgonów na świecie w 2017 r. Najczęstszą przyczyną problemów sercowo-naczyniowych jest nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i siedzący tryb życia.

3. W krajach biedniejszych zawał serca i udar mózgu wciąż zbierają śmiertelne żniwo

W krajach zamożniejszych lekarze zaobserwowali w ostatnim czasie spadek ilości poważnych problemów z układem krążenia. Zdaniem badaczy wynika to przede wszystkim z wdrożenia odpowiedniego systemu leczenia m.in. statynami regulującymi poziom cholesterolu oraz beta-blokerami regulującymi ciśnienie krwi.

Choroby serca wciąż stanowią kluczowy problem zdrowotny w krajach biedniejszych. Może to wynikać nie tylko z niższej świadomości społecznej, ale również z gorszego dostępu do służby zdrowia i leków.

" Chociaż długoterminowe strategie zapobiegania i leczenia chorób sercowo–naczyniowych okazały się skuteczne w krajach o wysokich dochodach, konieczna jest zmiana postępowania w celu złagodzenia nieproporcjonalnie wysokiego odsetka chorób układu krążenia w krajach o niskich i średnich dochodach" - stwierdza dr Salim Yusuf, główny autor badania, prof. z Uniwersytetu McMastera.

Kanadyjscy naukowcy wysunęli swoje wnioski na podstawie badania Prospective Urban and Rural Epidemiologic (PURE), które rejestruje życie tysięcy ludzi z 21 krajów na pięciu kontynentach, m.in. z Argentyny, Chin, Polski, RPA, Szwecji i Turcji. Badacze analizowali przypadki 160 tys. uczestników programu w latach 2005-2016. Średnia wieku obserwowanych to 50 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze