Objawy tocznia - charakterystyka, symptomy, rozpoznanie, leczenie

Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Objawy tocznia mogą atakować różne części ciała i narządy, głównie skórę, nerki, stawy i układ nerwowy. Choroba ta w Europie występuje u około 1 na 2500 osób.

spis treści

1. Objawy tocznia - charakterystyka

Toczeń w odniesieniu do wieku osoby ma różne nazwy, np. toczeń dziecięcy, toczeń młodzieńcy, toczeń okresu dziecięcego. Najczęściej objawy tocznia pojawiają się jednak jednak u kowbiet w wieku 15-55 lat.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Toczeń nie jest chorobą zakaźną. Może zostać wywołany przez różne czynniki, np. zaburzenia hormonalne, stres, czynniki środowiskowe (nadmierna ekspozycja na słońcu), zakażeniami wirusowymi, lekami, substancjami chemicznymi. TRU i objawy tocznia mogą być także chorobą dziedziczną.

Jest to choroba, która doprowadza organizm do stanów zapalnych w tkankach i narządach. Toczeń przechodzi się etapami, począwszy od zaostrzeń, czyli rzutów objawów tocznia, aż po prawie całkowite ich załagodzenie, czyli remisję. Tylko w bardzo ciężkich przypadkach toczeń może zagrażać życiu.

Co jeść, aby mieć zdrowe stawy?
Co jeść, aby mieć zdrowe stawy? [7 zdjęć]

Dieta z pewnością pomaga dbać o nasze stawy, a część produktów pozwala wręcz zapobiegać m.in. bólom stawów...

zobacz galerię

2. Objawy tocznia - symptomy

Toczeń może rozwijać się nawet kilka lat. Przewlekłe zmęczenie i złe samopoczucie to jedne z pierwszych objawów tocznia. Głównie u dzieci zdarza się, że dodatkowo może występować gorączka, utrata wagi i brak apetytu. Częstymi objawami tocznia jest również nadwrażliwość na światło. Na ciele wystawionym na słońce pojawia się wtedy wysypka i owrzodzenie. Najczęściej wysypka, będąca objawem tocznia, pojawia się na twarzy, układa się w kształcie motyla, obejmując nos i policzki. Toczniowi może niekiedy towarzyszyć wypadanie włosów.

Objawy tocznia mogą również pojawiać się, np. w okolicach:

Objawy tocznia wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej
Objawy tocznia wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej

3. Objawy tocznia - rozpoznanie

W roozpoznaniu objawów tocznia pomaga badanie krwi i moczu. Dodatkowo wykonywane są, np. badania skóry, błon śluzowych, RTG stawów i EKG. Jednak nie zawsze pojawiają się odpowiednie objawy tocznia związane z tą chorobą, które sugerują, że chory musi udać się do lekarza. W tym celu, aby łatwiej było zdiagnozować toczeń. Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne stworzyło listę kryteriów, czyli objawów tocznia, które pomagają w rozpoznaniu choroby, są to:

 • wysypka w kształcie motyla,
 • nadwrażliwość na światło,
 • rumień krążkowy (łuszcząca się skóra),
 • owrzodzenie błon śluzowych (jama ustna i nos),
 • zapalenie opłucnej,
 • zajęcie nerek,
 • bóle głowy, drgawki, problemy z koncentracją,
 • zaburzenia komórek krwi (leukopenia),
 • zaburzenia odporoności,
 • obecność przeciwciał ANA.

To musisz wiedzieć

4. Objawy tocznia - leczenie

W tej chwili na rynku nie ma dostępnego leku do zwalczenia objawów tocznia. Niektóre leki pozwalają zapobiegać powikłaniom związanym z toczniem, np. trwałych uszkodzeń komórek. Głównym objawem tocznia jest stan zapalany, dlatego konieczne jest jego zwalczenie. W tym celu używa się leków, taki jak, nesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki przeciwmalaryczne lub kortykosteroidy.

Choroba leczona we wczesnym etapie wchodzi w okres remisji i a objawy tocznia zostają złagodzone. Chory jednak zostaje pod kontrolą lekarską, najlepiej reumatologa. Ponieważ jest to choroba przewlekła, zalecane są stałe kontrole lekarskie i oberwowanie objawów tocznia.

Osobom chorym na toczeń zaleca się również odpowiednią dietę, w której należy ograniczyć spożywanie białka i kontrolować cholesterol. Ważne jest również, unikanie przebywania na słońcu, ochrona przed stresem, wykonywanie szczepień ochronnych, rzucenie nałogów (głównie palenia tytoniu), a także wsparcie innych (czasem psychologiczne). Takie działania niwelują nasilenie objawów tocznia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy