Przejdź na WP

Objawy tocznia - charakterystyka, symptomy, rozpoznanie, leczenie

Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Objawy tocznia mogą atakować różne części ciała i narządy, głównie skórę, nerki, stawy i układ nerwowy. Choroba ta w Europie występuje u około 1 na 2500 osób.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Objawy tocznia - charakterystyka

Toczeń w odniesieniu do wieku osoby ma różne nazwy, np. toczeń dziecięcy, toczeń młodzieńcy, toczeń okresu dziecięcego. Najczęściej objawy tocznia pojawiają się jednak jednak u kobiet w wieku 15-55 lat.

Toczeń nie jest chorobą zakaźną. Może zostać wywołany przez różne czynniki, np. zaburzenia hormonalne, stres, czynniki środowiskowe (nadmierna ekspozycja na słońcu), zakażeniami wirusowymi, lekami, substancjami chemicznymi. TRU i objawy tocznia mogą być także chorobą dziedziczną.

Jest to choroba, która doprowadza organizm do stanów zapalnych w tkankach i narządach. Toczeń przechodzi się etapami, począwszy od zaostrzeń, czyli rzutów objawów tocznia, aż po prawie całkowite ich załagodzenie, czyli remisję. Tylko w bardzo ciężkich przypadkach toczeń może zagrażać życiu.

Co jeść, aby mieć zdrowe stawy?
Co jeść, aby mieć zdrowe stawy? [7 zdjęć]

Dieta z pewnością pomaga dbać o nasze stawy, a część produktów pozwala wręcz zapobiegać m.in. bólom stawów...

zobacz galerię

2. Objawy tocznia - symptomy

Toczeń może rozwijać się nawet kilka lat. Przewlekłe zmęczenie i złe samopoczucie to jedne z pierwszych objawów tocznia. Głównie u dzieci zdarza się, że dodatkowo może występować gorączka, utrata wagi i brak apetytu. Częstymi objawami tocznia jest również nadwrażliwość na światło. Na ciele wystawionym na słońce pojawia się wtedy wysypka i owrzodzenie. Najczęściej wysypka, będąca objawem tocznia, pojawia się na twarzy, układa się w kształcie motyla, obejmując nos i policzki. Toczniowi może niekiedy towarzyszyć wypadanie włosów.

Objawy tocznia mogą również pojawiać się, np. w okolicach:

Objawy tocznia wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej
Objawy tocznia wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej

3. Objawy tocznia - rozpoznanie

W rozpoznaniu objawów tocznia pomaga badanie krwi i moczu. Dodatkowo wykonywane są, np. badania skóry, błon śluzowych, RTG stawów i EKG. Jednak nie zawsze pojawiają się odpowiednie objawy tocznia związane z tą chorobą, które sugerują, że chory musi udać się do lekarza. W tym celu, aby łatwiej było zdiagnozować toczeń. Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne stworzyło listę kryteriów, czyli objawów tocznia, które pomagają w rozpoznaniu choroby, są to:

 • wysypka w kształcie motyla,
 • nadwrażliwość na światło,
 • rumień krążkowy (łuszcząca się skóra),
 • owrzodzenie błon śluzowych (jama ustna i nos),
 • zapalenie opłucnej,
 • zajęcie nerek,
 • bóle głowy, drgawki, problemy z koncentracją,
 • zaburzenia komórek krwi (leukopenia),
 • zaburzenia odporoności,
 • obecność przeciwciał ANA.

To musisz wiedzieć

4. Objawy tocznia - leczenie

W tej chwili na rynku nie ma dostępnego leku do zwalczenia objawów tocznia. Niektóre leki pozwalają zapobiegać powikłaniom związanym z toczniem, np. trwałych uszkodzeń komórek. Głównym objawem tocznia jest stan zapalany, dlatego konieczne jest jego zwalczenie. W tym celu używa się leków, taki jak, nesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki przeciwmalaryczne lub kortykosteroidy.

Choroba leczona we wczesnym etapie wchodzi w okres remisji i a objawy tocznia zostają złagodzone. Chory jednak zostaje pod kontrolą lekarską, najlepiej reumatologa. Ponieważ jest to choroba przewlekła, zalecane są stałe kontrole lekarskie i oberwowanie objawów tocznia.

Osobom chorym na toczeń zaleca się również odpowiednią dietę, w której należy ograniczyć spożywanie białka i kontrolować cholesterol. Ważne jest również, unikanie przebywania na słońcu, ochrona przed stresem, wykonywanie szczepień ochronnych, rzucenie nałogów (głównie palenia tytoniu), a także wsparcie innych (czasem psychologiczne). Takie działania niwelują nasilenie objawów tocznia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy