Toksyczne komórki mózgowe mogą powodować wiele chorób neurodegeneracyjnych

Podczas gdy większość z nas nie wie, co to są astrocyty, komórki te występują bardzo obficie w mózgu człowieka. Zespół naukowców kierowany przez uczonych ze Stanford University School of Medicine wykazał, że astrocyty, które pełnią wiele ważnych funkcji w mózgu, mogą przyjmować postać negatywną, niszcząc komórki nerwowe i prawdopodobnie stanowiąc siłę napędową wielu chorób neurodegeneracyjnych. Badania opisujące wyniki zostanły opublikowane 18 stycznia w czasopiśmie „Nature”.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

"Nieprawidłowa wersja astrocytów pojawia się w podejrzanej obfitości w niewłaściwych miejscach w próbkach tkanek mózgu pobranych od pacjentów z urazami mózgu i poważnymi zaburzeniami neurologicznymi, z chorobą Alzheimera i Parkinsona i stwardnieniem rozsianym.

Wiemy zatem, że atrocyty nie zawsze odgrywają dobrą rolę” – powiedział główny autor badania Ben Barres, profesor neurobiologii, biologii rozwojowej, neurologii i nauk neurologicznych.

Barres spędził trzy dziesięciolecia koncentrując się na badaniach nad komórkami mózgowymi. Do tej pory, przemysł farmaceutyczny jest przede wszystkim skierowany na trafianiu do komórek nerwowych, znanych również jako neurony w leczeniu wielu schorzeń, jak twierdzi Barres.

Jednak szeroki zakres zaburzeń mózgu może być leczony poprzez zablokowanie przeobrażania astrocytów w toksyczne komórki lub przez farmaceutyczne wspomaganie zabijania szkodliwych i toksycznych komórek.

Rola astrocytów

Astrocyty pełnią ważną rolę w mózgu. Odpowiadają za zwiększanie, przetrwanie i kształtowanie wspólnych połączeń między obszarami, które tworzą obwody labiryntu w mózgu.

Choroba Alzheimera: przewodnik opiekuna (prezentacja edukacyjna)

Czy to może być choroba Alzheimera? To normalne, że nasi bliscy stają się z wiekiem nieco zapominalscy. Tylko jak w takiej sytuacji mamy odróżnić pogorszenie...

Wiadomym jest również, że choroby, takie jak urazowe uszkodzenie mózgu, udar mózgu, zakażenie i choroba może przekształcić łagodne astrocyty w niebezpiecznie reaktywne astrocyty z wieloma odmiennymi cechami i zachowaniami. Ale do niedawna, to czy reaktywne astrocyty były dobre czy złe, było kwestią otwartą i niewyjaśnioną.

W 2012 r Barres i jego współpracownicy zidentyfikowali dwa odrębne rodzaje reaktywnych astrocytów, które nazwali A1 i A2. A1 miał wytwarzać substancje prozapalne, A2 jest indukowany przez niedotlenienie mózgu, które pojawia się podczas urazów. A2 produkuje substancje wspomagające wzrost neuronów.

Badania wykazały, że komórki immunologiczne w mózgu, które uaktywniają się w większości urazów mózgu i chorób, zaczynają wypluwać czynniki prozapalne, które zmieniają zachowanie astrocytów.

W serii eksperymentów, naukowcy zidentyfikowali trzy czynniki prozapalne, których produkcja została podniesienia po ekspozycji na astrocyt A1. W mózgu, wszystkie te substancje są produkowane głównie przez komórki immunologiczne.

Następnie naukowcy potwierdzili, że w przypadku urazu, astrocyty A1, które są niezbędne do tworzenia i funkcjonowania synaps, stały się toksyczne dla neuronów.

Komórki nerwowe kręgowców, zwane komórkami zwojowymi siatkówki przesyłały informacje z siatkówki do punktów przetwarzania widzenia w mózgu.

Dalsze eksperymenty wykazały, że astrocyty A1 tracą zdolność przycinania synaps, które nie są już potrzebne lub nie są już funkcjonalne i których dalsze istnienie podważa efektywną funkcję mózgu.

W rzeczywistości, można stwierdzić, że wiele chorób o podłożu neurologicznym może nie wynikać z komórek nerwowych, lecz z wadliwego funkcjonowania astrocytów.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Psychologia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Psychologia
Psychologia

Jak rzucić palenie? (galeria)

Jak rzucić palenie? (galeria)

Chciałabyś rzucić palenie albo opanować swoje łakomstwo? Zapoznaj się z przedstawionymi tutaj wskazówkami, a dowiesz się, jak zerwać z nawykami, które są szkodliwe dla twojego zdrowia. Uwolnij sie od negatywnego wpływu otoczenia Na Uniwersytecie...

Psychologia

Odzyskaj energię w 7 prostych krokach

Odzyskaj energię w 7 prostych krokach

Ćwicz! Może się wydawać, że ćwiczenia wyczerpują nasze zapasy energetyczne, a wiele osób jest „zbyt zmęczonych, żeby ćwiczyć". Jednak w czasie aktywności fizycznej uruchamiany jest szereg procesów, które mobilizują organizm i paradoksalnie stanowią zastrzyk...

Psychologia

Oblicza Starości - poruszająca wystawa, która oswaja ze starością

Oblicza Starości - poruszająca wystawa, która oswaja ze starością

Starość jest piękna Starość niejedno ma oblicze - to właśnie chciałaby udowodnić prof. zw. Małgorzata Garda wraz ze studentami i osobami związanymi z Pracownią Cyfrowej Edycji Obrazu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu Adama Mickiewicza...

Psychologia

Dlaczego ludzie się rozstają? Kilka rzeczy, które musisz wiedzieć

Dlaczego ludzie się rozstają? Kilka rzeczy, które musisz wiedzieć

Rozstanie Dlaczego ludzie się rozstają? Nie chodzi tylko o wypalenie uczuć. W badaniach psychologicznych jako przyczynę rozstania respondenci najczęściej podają brutalne traktowanie członków rodziny bądź małżonka (to aż 95 proc. wyników). Pozostałe to...

Psychologia

Niesamowite przygody mopsa Mr. Georgesa

Niesamowite przygody mopsa Mr. Georgesa

Mops niejedno ma imię Mops, którego widzicie na zdjęciu został adoptowany przez pewną bardzo kreatywną parę. Przerabiają oni fotografie swojego pupila i trzeba przyznać, że doskonale im to wychodzi. Pokazują oni psa w różnych stylizacjach, a jednocześnie...

Psychologia

9 korzyści z codziennego śmiechu

9 korzyści z codziennego śmiechu

Dobry humor zwalcza lęki Poczucie humoru zmienia perspektywę postrzegania problemu i w tym tkwi główny sekret tej strategii. Każdy z nas boryka się z jakimiś problemami. To od punktu widzenia w dużym stopniu zależy, czy potraktujemy je w ogóle jako trudność,...

Psychologia

Spokojny sen - galeria

Spokojny sen - galeria

Wypoczynek ma ogromne znaczenie. Powinno się wysypiać każdego dnia, aby przez niedobór snu nie doprowadzać do zbytniego przemęczenia organizmu.

Psychologia

Problemy

Psychologia nie istniałaby bez rozpatrywania gmatwaniny ludzkich przeżyć oraz poznawania emocjonalnej natury człowieka. Zagadnienia, które bierze (...) na warsztat psychologia, to m.in. stres, bezsenność, poczucie własnej...

Psychologia

Relacje z partnerem

Związki międzyludzkie to nie tylko narzeczeństwo, zaloty czy małżeństwo. Często prawdziwa miłość rozpoczyna się od koleżeństwa czy przyjaźni. Relacje partnerów przed ślubem często dotyczą snucia planów na przyszłość. Narzeczeni patrzą na siebie przez...

Psychologia

Nietypowe polskie tradycje świąteczne

Nietypowe polskie tradycje świąteczne

Każdy powtarzalny zwyczaj rodzi pewną rutynę i przyzwyczajenia. W czasie Świąt Bożego Narodzenia Polacy powszechnie kultywują przekazywane im przez rodziców i dziadków tradycje. Dla wielu rodzin w dalszym ciągu jest to szczególny czas, przeznaczony na...