Trwa ładowanie...

Toksyczne komórki mózgowe mogą powodować wiele chorób neurodegeneracyjnych

Avatar placeholder
31.12.2018 17:05
Toksyczne komórki mózgowe mogą powodować wiele chorób neurodegeneracyjnych
Toksyczne komórki mózgowe mogą powodować wiele chorób neurodegeneracyjnych

Podczas gdy większość z nas nie wie, co to są astrocyty, komórki te występują bardzo obficie w mózgu człowieka. Zespół naukowców kierowany przez uczonych ze Stanford University School of Medicine wykazał, że astrocyty, które pełnią wiele ważnych funkcji w mózgu, mogą przyjmować postać negatywną, niszcząc komórki nerwowe i prawdopodobnie stanowiąc siłę napędową wielu chorób neurodegeneracyjnych. Badania opisujące wyniki zostanły opublikowane 18 stycznia w czasopiśmie „Nature”.

"Nieprawidłowa wersja astrocytów pojawia się w podejrzanej obfitości w niewłaściwych miejscach w próbkach tkanek mózgu pobranych od pacjentów z urazami mózgu i poważnymi zaburzeniami neurologicznymi, z chorobą Alzheimera i Parkinsona i stwardnieniem rozsianym.

Wiemy zatem, że atrocyty nie zawsze odgrywają dobrą rolę” – powiedział główny autor badania Ben Barres, profesor neurobiologii, biologii rozwojowej, neurologii i nauk neurologicznych.

Jak się okazuje, komórki znajdujące się w mózgu mogą się przekształcać powodując wiele nieprawidłowości
Jak się okazuje, komórki znajdujące się w mózgu mogą się przekształcać powodując wiele nieprawidłowości
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Barres spędził trzy dziesięciolecia koncentrując się na badaniach nad komórkami mózgowymi. Do tej pory, przemysł farmaceutyczny jest przede wszystkim skierowany na trafianiu do komórek nerwowych, znanych również jako neurony w leczeniu wielu schorzeń, jak twierdzi Barres.

Jednak szeroki zakres zaburzeń mózgu może być leczony poprzez zablokowanie przeobrażania astrocytów w toksyczne komórki lub przez farmaceutyczne wspomaganie zabijania szkodliwych i toksycznych komórek.

1. Rola astrocytów

Astrocyty pełnią ważną rolę w mózgu. Odpowiadają za zwiększanie, przetrwanie i kształtowanie wspólnych połączeń między obszarami, które tworzą obwody labiryntu w mózgu.

Choroba Alzheimera: przewodnik opiekuna (prezentacja edukacyjna)
Choroba Alzheimera: przewodnik opiekuna (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Czy to może być choroba Alzheimera? To normalne, że nasi bliscy stają się z wiekiem nieco zapominalscy.

zobacz galerię

Wiadomym jest również, że choroby, takie jak urazowe uszkodzenie mózgu, udar mózgu, zakażenie i choroba może przekształcić łagodne astrocyty w niebezpiecznie reaktywne astrocyty z wieloma odmiennymi cechami i zachowaniami. Ale do niedawna, to czy reaktywne astrocyty były dobre czy złe, było kwestią otwartą i niewyjaśnioną.

W 2012 r Barres i jego współpracownicy zidentyfikowali dwa odrębne rodzaje reaktywnych astrocytów, które nazwali A1 i A2. A1 miał wytwarzać substancje prozapalne, A2 jest indukowany przez niedotlenienie mózgu, które pojawia się podczas urazów. A2 produkuje substancje wspomagające wzrost neuronów.

Badania wykazały, że komórki immunologiczne w mózgu, które uaktywniają się w większości urazów mózgu i chorób, zaczynają wypluwać czynniki prozapalne, które zmieniają zachowanie astrocytów.

W serii eksperymentów, naukowcy zidentyfikowali trzy czynniki prozapalne, których produkcja została podniesienia po ekspozycji na astrocyt A1. W mózgu, wszystkie te substancje są produkowane głównie przez komórki immunologiczne.

ZOBACZ TAKŻE

Urazy głowy powodują Alzheimera

Następnie naukowcy potwierdzili, że w przypadku urazu, astrocyty A1, które są niezbędne do tworzenia i funkcjonowania synaps, stały się toksyczne dla neuronów.

Komórki nerwowe kręgowców, zwane komórkami zwojowymi siatkówki przesyłały informacje z siatkówki do punktów przetwarzania widzenia w mózgu.

Dalsze eksperymenty wykazały, że astrocyty A1 tracą zdolność przycinania synaps, które nie są już potrzebne lub nie są już funkcjonalne i których dalsze istnienie podważa efektywną funkcję mózgu.

W rzeczywistości, można stwierdzić, że wiele chorób o podłożu neurologicznym może nie wynikać z komórek nerwowych, lecz z wadliwego funkcjonowania astrocytów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze