Trwa ładowanie...

Toksyczny szef sprawia, że stajemy się niemili dla innych ludzi

Avatar placeholder
10.01.2017 21:38
Toksyczny szef sprawia, że stajemy się niemili dla innych ludzi
Toksyczny szef sprawia, że stajemy się niemili dla innych ludzi

Prawdopodobnie nie potrzebne nam badania naukowe, aby powiedzieć, że praca dla narcystycznego szefa może mieć negatywny wpływ na wydajność i stan zdrowia psychicznego. Ale to właśnie nowa paca z Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii ustaliła prawdziwy dowód tego, co eksperci  od zdrowia (i prawie każdy, kto kiedykolwiek miał pracę) od dawna podejrzewali.

1. Szef-narcyz prowokuje złe zachowanie wśród pracowników

Nowe badania wykazały, że ludzie, których szefowie przejawiają cechy psychopatyczne i narcystyczne, nie tylko czują się bardziej przygnębieni, ale są też bardziej skłonni do niepożądanych zachowań w pracy - jak jest nieproduktywne czynności i niegrzeczne zachowania wobec innych. Odkrycia, które nie zostały jeszcze opublikowane w czasopiśmie recenzowanym, zaprezentowano na dorocznej konferencji Brytyjskiego Towarzystwa ds. Psychologii Pracy w Liverpoolu.

Aby dotrzeć do tych wniosków, naukowcy przeprowadzili serię trzech badań, z udziałem 1200 osób z wielu różnych krajów, wykonujących różne zawody. W każdym badaniu, uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące ich stanu psychicznego, występowania mobbingu w miejscu pracy, a również osobowości menedżera.

Analiza wykazała, że ludzie pracujący dla menedżerów z tymi ciemnymi cechami (jak są one nazywane w psychologii) mieli niższą satysfakcję z pracy i wyższe wskaźniki depresji. Incydenty złego zachowania w pracy i mobbing były również częstsze wśród tego typu menedżerów.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Siłą napędową tym negatywnych zmian jest to, jak pracodawcy traktują swoich pracowników.

Toksyczny szef obniża standardy pracy w firmie
Toksyczny szef obniża standardy pracy w firmie (Shuterstock)

Współczynnik napędową tych konsekwencji wydaje się być sposobem te traktowane szefów swoich pracowników. "Liderzy o wielu ciemnych cechach mogą być problemem dla firmy.  Ci, którzy osiągają wysokie wyniki w testach na psychopatię  i narcyzm mają silne pragnienie władzy, a często brak empatii. Ta toksyczna kombinacja może spowodować, że osoby te, wykorzystują innych, są nadmiernie krytyczne i generalnie zachowują się agresywnie" – mówi autor badań Abigail Phillips w komunikacie prasowym.

2. Jak sobie radzić w toksycznym środowisku pracy?

Więc co zrobić, jeśli znajdziesz się w okolicy jednego z tych okropnych „mrocznych leaderów”? Psycholog Ben Dattner z Nowy Jork, trener personalny i autor książki „Wzloty i  upadki w pracy”, ma kilka sugestii.

Zobacz także

Po pierwsze, należy mieć rozsądnie oczekiwania. "Nie próbujmy uzyskać jakiegokolwiek wsparcia, zachęty lub pomocy od narcystycznego szefa, więc upewnij się, że dostajesz to gdzie indziej: od ludzi takich jak rodzina, przyjaciele, mentorzy społeczności i trenerzy personalni " - mówi Dattner.

Następnie próbuj zobaczyć sytuację w pozytywnym świetle. "To  być może korzystne,  dłuższej perspektywie, dla twojej kariery.  To będzie emocjonalnie wyczerpujące, ale nawet źli szefowie mogą być technicznie utalentowani i mieć wiedzę, zatem można się czegoś nauczyć z ich doświadczeń" – dodaje.

Pomaganie narcystycznym ludziom dobrze wyglądać przed innymi oraz może wspomóc pracę całego zespołu. Możesz to zrobić, służąc jako spokojna przeciwwaga dla impulsywności szefa.

Co najczęściej zaburza naszą koncentrację w pracy?
Co najczęściej zaburza naszą koncentrację w pracy? [10 zdjęć]

Stres to nieunikniony bodziec, który często prowadzi do destrukcyjnych zmian w organizmie człowieka

zobacz galerię

"Jeśli potrafisz ochronić swojego szefa przed sobą samym i nie będzie to wyglądało jak sztuczna poza, on cię doceni – a to może oznaczać awans albo podwyżkę” – przekonuje Dattner.

Dattner mówi, że to nic dziwnego, że nowe badanie wykazało związek między narcystycznymi zachowaniami i toksycznym środowiskiem. To nie jest też  pierwsze badania które pokazuje, że niegrzeczne zachowanie w miejscu pracy jest zaraźliwe. A więc jeśli czujesz się zastraszany przez swojego szefa, że to dobry pomysł, aby zwrócić uwagę również na swoje zachowanie w pracy.

"Ludzie, którzy czują się pozbawieni prawa lub są eksploatowani, okazują się znacznie mniej skłonni do pozytywnego zachowania wśród innych osób. Ale nie łapcie się na tę przynętę – nie zniżajcie się do poziomu swojego narcystycznego szefa. Jest to kuszące, ale może zaszkodzić twojej karierze i perspektywom na przyszłość" – ostrzega Dattner.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze