Przejdź na WP

Toksyna botulinowa – właściwości, zastosowanie, działanie

Toksyna botulinowa, czyli popularny botoks, nie jest stosowana tylko w dermatologii estetycznej. Leczy się nią również nadpotliwość, kurcze mięśni i tiki, a nawet zeza. Wstrzyknięta w odpowiednie miejsce uwolni nas od najsilniejszych bólów głowy. W jaki sposób działa i jakie są jej właściwości?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Właściwości botoksu

Toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany, to naturalna toksyna produkowana przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Po raz pierwszy użyto jej w 1973 roku. W pierwszych latach po odkryciu toksyny, stosowano ją w leczeniu nietrzymania moczu, porażeń nerwów twarzy czy spazmów mięśniowych.

Wszystko to za sprawą jej właściwości. Powoduje bowiem hamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przesyłanie sygnałów pomiędzy nerwami i mięśniami.

Współczesna medycyna pracuje na preparatach, które są tworzone z wyizolowanych szczepów bakterii, następnie oczyszczonych i pakowanych próżniowo. Ilość podanych dawek zależy od zabiegu – np. w tych z dziedziny dermatologii estetycznej stosuje się maksymalnie 60 jednostek. To bezpieczna dawka dla organizmu.

2. Działanie jadu kiełbasianego

Dzięki toksynie botulinowej dochodzi do rozluźniania się mięśni, co z kolei powoduje rozprostowywanie się zmarszczek. Jest to jednak efekt odwracalny, ponieważ włókno nerwowe zdolne jest do tworzenia nowych połączeń. Właśnie dlatego zabiegi z wykorzystaniem botoksu należy powtarzać co jakiś czas – najlepiej co pół roku.

Z zabiegów medycyny estetycznej mogą również korzystać mężczyźni
Z zabiegów medycyny estetycznej mogą również korzystać mężczyźni (123rf)

 Jak działa jad kiełbasiany?

Toksyna botulinowa rozluźnia zmarszczki mimiczne, osłabia działanie mięśni, opóźniając utrwalanie się zmarszczek i ich pogłębianie się. Jest to związek ingerujący w naturalną działalność naszej skóry, stąd powinien być wykonywany przez lekarza mającego odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie.

Porażenie innych mięśni niż odpowiedzialnych za poszczególne zmarszczki może doprowadzić do powikłań – opadania powieki, opadania kącika ust - mówi dla WP abcZdrowie dr n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog._ _

Nie tylko na zmarszczki. Oto siedem dolegliwości, na które pomoże ci botoks
Nie tylko na zmarszczki. Oto siedem dolegliwości, na które pomoże ci botoks [7 zdjęć]

Nazywana botoksem toksyna botulinowa to znana na całym świecie substancja wykorzystywana w medycynie...

zobacz galerię

Od czego zatem zależy dawkowanie toksyny?

- Najlepsze efekty uzyskujemy u stosunkowo młodych osób, u których zabiegi te są znakomitą profilaktyką opóźniającą pojawienie się efektów starzenia skóry. Dawkę stosowanej toksyny można dobrać indywidualnie do okolicy, siły mięśnia i oczekiwań pacjenta - zatem nie wszyscy korzystający z tych zabiegów muszą wyglądem przypominać „maskę”! - dodaje  dr n. med. D. Nowicka.

- Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej są szybkie i praktycznie bezbolesne. Wykorzystywana igiełka jest mała, cieniutka, a liczba wkłuć nieduża. Zabieg najczęściej wykonywany jest bez specjalnego znieczulenia. Najbardziej popularne okolice to zmarszczka między brwiami, tzw. zmarszczka lwia, poprzeczne zmarszczki czoła oraz „kurze łapki”.

Po zabiegu można natychmiast wrócić do codziennego funkcjonowania – nie będzie widać nic prócz niewielkiego zaczerwienienia lub wybroczyn. Pierwsze efekty działania toksyny widoczne będą po kilku dniach, te najlepsze po około dwóch tygodniach. Utrzymają się do kilku miesięcy, u nielicznych pacjentów nawet rok - komentuje ekspert.

3. Zastosowanie botoksu w chorobach neurologicznych

Toksyna botulinowa najczęściej kojarzona jest z zabiegami dermatologii estetycznej, podczas których dochodzi do likwidacji zmarszczek mimicznych. Stosuje się ją, by wygładzić okolice brwi, czoła, oczu, brody, ust, a nawet szyi.

Okazuje się jednak, że używa się jej również w leczeniu niektórych chorób neurologicznych  - tych, w których dochodzi do nadmiernego napięcia mięśni. Botoks znalazł swoje zastosowanie także w likwidowaniu dolegliwości związanych z nadmierną potliwością pach, dłoni i stóp. Wstrzykuje się go w problematyczne miejsca by wpływając na gruczoły potowe, hamował ich pracę.

Toksyna botulinowa w zastrzykach pozytywnie wpływa na kurcze mięśniowe oraz tiki. Wstrzykuje się ją również dzieciom, najczęściej w spastyczności u pacjentów z porażeniem mózgowym.

4. Botoks na blizny i migreny

Jad kiełbasiany leczy również zeza oraz kurcze powiek. Przyspiesza też gojenie się ran i blizn, dlatego stosuje się go po niektórych zabiegach operacyjnych. Botoks jest bardzo skuteczny w napięciowych bólach głowy.

Lekarze podają go w odpowiednie miejsca (czoło i kark), by zniwelować częstotliwość występowania migreny. Minusem jest jednak konieczność nieustannego powtarzania zabiegów. Botoks przestaje działać po kilku miesiącach, więc bóle głowy wracają na nowo.

Toksyna znalazła swoje zastosowanie również w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, m.in. zaburzeń połykania czy szczeliny odbytu, oraz w drżeniach podniebiennych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy