Trwa ładowanie...

Topoli puch - czy to winowajca alergii?

 Agnieszka Gotówka
30.11.2018 09:41
Topoli puch unosi się obecnie w powietrzu
Topoli puch unosi się obecnie w powietrzu (123RF)

"Biały puch" lub "koty" – tak właśnie określa się wszędobylski puch kielichowy topoli. Alergicy sądzą, że to on nasila ich dolegliwości. Czy faktycznie tak jest?

Na przełomie maja i czerwca topola zaczyna gubić "koty". Unoszący się w powietrzu śnieg trudno zignorować. Osiada na ulicach, wdziera się do naszych mieszkań. Sądzi się, że to on odpowiada za uciążliwe objawy alergii: świąd nosa i oczu, kichanie. Alergolodzy jednak uspokajają: to nie "biały puch" jest winowajcą, a pylące trawy i drzewa.

Uciążliwe w tym okresie dla alergików są pyłki brzozy, wierzby i dębu oraz zarodniki grzybów Cladosporium i Alternaria. Na maj przypada również okres pylenia dębów i buków, z całą siłą atakują również trawy. I to one są jednym z najsilniejszych alergenów. Pyłki topoli uczulają stosunkowo słabo, a "biały puch" unoszący się w powietrzu – wcale. Jego zadaniem jest rozsiewanie owoców na znaczne odległości. Z łatwością unosi się w powietrzu. A skoro jest widoczny, to łatwo uczynić go winowajcą uciążliwych dolegliwości.

Przeczytaj również:

Zobacz film: "Alergia. Fakty i mity"

- Kwiatostany topoli, czyli biały puch unoszący się obecnie w powietrzu, jest jednym z rzadszych alergenów. Pojawiają się one na przełomie maja i czerwca, co zbiega się z okresem pylenia traw, których alergeny należą do najsilniejszych – wyjaśnia WP abcZdrowie lek. spec. Anna Krysiukiewicz-Fenger.

10 mało znanych alergenów
10 mało znanych alergenów [12 zdjęć]

Z pewnością większość z nas jest świadoma powszechnie występujących alergii na pyłki, zarodniki pleśni

zobacz galerię

1. Uciążliwa, ale niegroźna

Choć nie ma właściwości uczulających, wszędobylski pyłek w wysokim stężeniu może działać drażniąco na błonę śluzową nosa i spojówek. A to z całą pewnością ma wpływ na samopoczucie alergika. Jak sobie z tym radzić?

Najlepiej jest unikać spacerów wzdłuż topolich szlaków. Odpowiednim momentem na wietrzenie mieszkań lub aktywność na świeżym powietrzu jest wczesny ranek lub pora po deszczu, kiedy to puch jest zbyt ciężki, by unosić się na wietrze. Można również zabezpieczyć oczy dobrej jakości okularami przeciwsłonecznymi.

Przeczytaj również:

Niebezpieczny także wiosną. Czym jest ogrodowy zawał serca?

- Okres maja i czerwca to najtrudniejszy czas dla alergików. Koncentracja alergenów w powietrzu jest bardzo duża, co przejawia się zaostrzeniem alergii wziewnych, takich jak sezonowy alergiczny nieżyt nosa czy spojówek, a także alergicznym zapaleniami krtani oraz zaostrzeniem astmy oskrzelowej – podsumowuje lek. spec. Anna Krysiukiewicz-Fenger.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze