Trwa ładowanie...

Trądzik a solarium

Avatar placeholder
19.04.2020 12:45
Trądzik a solarium
Trądzik a solarium

Pierwsze wizyty w solarium powodują, że wygląd cery z trądzikiem poprawia się. Jednak później dochodzi do zdwojonego przez gruczoły łojowe, a zmiany grudkowe przybierają na intensywności. Początkowe skuteczne leczenie trądziku może w efekcie spowodować trudne do usunięcia blizny. Sprawdź, jaki jest związek między[opalaniem a trądzikiem.

spis treści

1. Czy solarium pomaga na trądzik?

Trądzik to poważny problem, który dotyka coraz większą liczbę osób, szczególnie młodych, zmagających się z tzw. trądzikiem młodzieńczym (łac. acne juvenilis). Powoduje on trudne do usunięcia zmiany skórne i grozi bliznami trądzikowymi, które mogą pozostać na całe życie.  Nastolatki próbują najróżniejszych metod usuwania wyprysków - jedną z nich jest właśnie wizyta w solarium. Początkowe efekty mogą wydawać się bardzo pozytywne, ponieważ promienie ultrafioletowe emitowane przez lampy wysuszają zmiany trądzikowe i wyrównują kolor skóry. Jednak to tylko chwilowa poprawa. Solarium nadmiernie wysusza skórę, a przez to powoduje, że gruczoły łojowe odpowiedzialne za wydzielanie sebum pracują ze zdwojoną aktywnością. W kolejnych etapach zwiększają się również zmiany grudkowe, które są przyczyną nieestetycznych zmian trądzikowych. Dodatkowo, jeśli nie zmyjemy dokładnie z twarzy preparatów leczniczych i udamy się na solarium, to na skórze mogą pojawić się bardzo trudne do usunięcia przebarwienia.

Niektórzy twierdzą, że solarium na trądzik pomaga wówczas, jeśli zastosuje się 20 proc. normalnego promieniowania. Jednak, jak wskazują lekarze dermatolodzy, nawet niewielka dawka powoduje uruchomienie opisanych powyżej procesów skórnych. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, by unikać solarium, jest fakt, że w trakcie opalania zatykają się pory skóry, które później wyglądają bardzo nieestetycznie. Ponadto przesuszona skóra jest trudna w nawilżaniu i szybciej się starzeje.

2. Jak leczyć trądzik?

Należy postępować bardzo ostrożnie, ponieważ zmiany przy trądziku młodzieńczym są trudne do usunięcia i mogą powodować trwałe blizny na delikatnej skórze. Na początku należy skonsultować się z dermatologiem, który zadecyduje o indywidualnym sposobie terapii. Pielęgnację odpowiednimi preparatami bardzo często trzeba wspomóc antybiotykoterapią, która przeciwdziała zmianom trądzikowym „od środka”. Leki na trądzik zazwyczaj opierają się na nadtlenku benzoilu, kwasie azelainowym, retinoidach oraz pochodnych witaminy A. Nakładając je na skórę, należy unikać działania promieni słonecznych oraz w niektórych przypadkach nakładania makijażu (zbyt duża warstwa kosmetyków może spowodować, że skóra nie będzie oddychała). Nie należy również przesadzać z ilością używanych preparatów– zmiany grudkowe czy przebarwienia po trądziku nie znikną od większej liczby kosmetyków, ale od ich regularnego stosowania. Nie wolno również wyciskać krost. Konieczna jest również bardzo dokładna i systematyczna higiena twarzy. Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej to niezbędny warunek leczenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze