Trądzik po treningu - jak zapobiegać pojawianiu się wyprysków?

Aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia i samopoczucia, ale czy dla naszej skóry? Podczas ćwiczeń dotleniamy organizm, dzięki czemu nasza cera powinna wyglądać lepiej. Niestety, pot i sebum, które wydzielają się podczas wysiłku, powodują powstawanie krostek i zaskórników. Co zrobić, aby nie niszczyć skóry podczas treningu?

Wypryski po ćwiczeniach

Trądzik po treningu to problem wielu regularnie ćwiczących osób. Pryszcze, krostki i zanieczyszczenia pojawiają się najczęściej na twarzy, dekolcie, plecach i pośladkach. Jakie są przyczyny tych zmian? Chociaż z potem pozbywamy się toksyn z organizmu, to również fundujemy naszej skórze problemy z trądzikiem. Winne są sebum, martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia znajdujące się wszędzie wokół nas. Odpowiedzialność za zły stan skóry po ćwiczeniach spoczywa także na nas. Używanie nieodpowiednich kosmetyków i brak dbałości o prawidłową higienę sprawia, że cera twarzy wymaga akcji ratunkowej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Główna zasada – oczyszczanie

Pierwsze co powinnyśmy zrobić przed rozpoczęciem ćwiczeń to dokładne usunięcie makijażu i umycie twarzy. Najlepiej użyć oczyszczających kosmetyków oraz żelu antybakteryjnego. W sytuacjach kryzysowych wystarczą nawilżane chusteczki. Dokładne umycie skóry sprawi, że na twarzy nie będzie żadnych zanieczyszczeń i składników z kosmetyków, które w połączeniu z potem mogą wywoływać stany zapalne. Aby mieć piękną i bezproblemową skórę, należy również po treningu umyć dokładnie twarz. Szczególnie polecane są kosmetyki antybakteryjne, zawierające np. kwas salicylowy i cynk. Produkty o tego typu właściwościach mogą wysuszać skórę, dlatego używając ich, należy pamiętać o jej nawilżaniu. Jeśli masz suchą cerę, lepiej całkowicie zrezygnuj z kosmetyków antytrądzikowych i używaj delikatnych produktów.

Krostki pojawiają się nie tylko na twarzy, ale też na ciele, dlatego wymaga ono odpowiedniej pielęgnacji. Po skończonym treningu należy od razu wziąć prysznic, aby pot i bakterie były jak najkrócej na skórze. Jeśli niedoskonałości na dekolcie i plecach nie są nam obce, powinniśmy używać antybakteryjnego żelu pod prysznic. Na rynku dostępne są kosmetyki przeznaczone specjalnie dla sportowców, których warto używać po sesji na siłowni.

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

W zielonej herbacie zawarte są silne przeciwutleniacze, które wykazują działanie antybakteryjne. Wystarczy, że zaparzysz w filiżance tę herbatę, a po jej...

Problematyczne włosy

Długie włosy nie ułatwiają wykonywania ćwiczeń, dlatego najlepiej związać je w kucyk lub koczek. Problemem są też kosmetyki, które nakładamy na włosy. W czasie treningu pianki, lakiery i żele spływają z głowy wraz z potem i osadzają się na twarzy. Składniki kosmetyków blokują pory skóry, co skutkuje pojawianiem się nowych wyprysków. Warto zwrócić uwagę na szampony, odżywki, maseczki i olejki, których używamy na co dzień. Powinniśmy dokładnie spłukiwać produkty z włosów przy każdym myciu. Resztki kosmetyków osadzają się np. przy czole, a w trakcie treningu wchodzą w reakcje z potem.

Odpowiednie ubranie

Wypryski na plecach i dekolcie to problem wielu kobiet, które dbają o sylwetkę. Pojawianiu się nieestetycznych krostek można zapobiegać, zwracając uwagę na strój, w którym ćwiczymy. Sztuczne tkaniny sprawiają, że bardziej się pocimy i nie zapewniają odpowiedniej wentylacji. Dobrze sprawdza się specjalna odzież dla sportowców, zwłaszcza z włóknami srebra, które hamuje rozwój bakterii. Należy również pamiętać, aby po ćwiczeniach jak najszybciej zdjąć spocone ubranie, wziąć prysznic i przebrać się.

Ćwiczymy, aby mieć piękne i zdrowe ciało, dlatego niedoskonałości powracające po treningach spędzają nam sen z powiek. Wypryski nie będą problemem, jeśli zastosujemy się do kilku prostych zasad. Jak wy radzicie sobie z krostkami po zajęciach fitness?

Porozmawiaj na temat trądziku również na naszym forum.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cera trądzikowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 2 dni temu

12
Artykuły Cera trądzikowa
Cera trądzikowa

Domowe sposoby na pryszcze

Domowe sposoby na pryszcze

i bakteriami, zatykając pory oraz powodując pryszcze. Może to być też wynik tłustej cery lub genetycznych uwarunkowań. Jakakolwiek jest przyczyna pryszczy

Cera trądzikowa

Najskuteczniejsze metody pielęgnacji skóry trądzikowej

Najskuteczniejsze metody pielęgnacji skóry trądzikowej

Dobór odpowiednich kosmetyków W przypadku cery trądzikowej nie należy stosować agresywnie działających preparatów odtłuszczających na bazie alkoholu (...) . Mogą one spowodować nasilenie zmian trądzikowych....

Cera trądzikowa

Problemy z wągrami

Problemy z wągrami

Wągry i zaskórniki to kompleks wielu osób, głównie tych, które posiadają tłustą i mieszaną cerę.

Cera trądzikowa

Problemy z trądzikiem

Problemy z trądzikiem

Trądzik pospolity cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych.

Cera trądzikowa

Blizny potrądzikowe (WIDEO)

Blizny potrądzikowe (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik to rodzaj schorzenia skóry występujący u 80 proc. nastolatków oraz osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Dolegliwości mogą pojawić się u noworodków (trądzik zaskórnikowy) oraz u niemowląt (trądzik torbielowaty i bliznowaciejący). Trądzik wpływa...

Cera trądzikowa

Domowa maseczka

Domowa maseczka

Jeśli mimo regularnego stosowania i wypróbowania różnych domowych maseczek wygląd skóry się nie poprawia, warto udać się do dermatologa i zacząć farmakologiczne leczenie trądziku.

Cera trądzikowa

Trądzik - oczyszczanie cery

Trądzik - oczyszczanie cery

Miejscowe kremy, żele, płyny i leki stosuje się bezpośrednio na skórę. Mogą one zawierać nadtlenek benzoilu, antybiotyki i retinoidy (retin-A, witaminę A, kwas witaminy A).

Cera trądzikowa

Maseczka na twarz

Maseczka na twarz

Kosmetyki na rozszerzone pory powinny zawierać kwasy AHA, które zmniejszają widoczność porów.