Trwa ładowanie...

Tramwaj zwany Pożądaniem edukuje o HIV w internecie

Avatar placeholder
20.05.2020 12:37
Tramwaj zwany Pożądaniem edukuje o HIV w internecie
Tramwaj zwany Pożądaniem edukuje o HIV w internecie

Polscy studenci medycyny kolejny raz realizują kampanię zachęcającą do wykonywania testów w kierunku zakażenia wirusem. W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 pierwszy raz robią to online.

W związku z ograniczeniami wymuszonymi przez pandemię koronawirusa "Tramwaj zwany Pożądaniem"– realizowana już ósmy rok z rzędu kampania edukacyjna na temat HIV/AIDS, przeniosła się do świata wirtualnego. Akcja prowadzona jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland w 15 miastach Polski. Obejmuje webinaria, strony internetowe, koncerty online, działania na Instagramie oraz Facebooku.

Kampania sfinansowana została ze środków przekazanych w konkursie Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences. Wirtualny tramwaj jeździ w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Śląsku, Warszawie, Wrocławiu oraz Zielonej Górze. W każdym z tych miast lokalny Oddział Stowarzyszenia prowadzi własne wydarzenie na Facebooku. Ponadto, na Instagramie IFMSA pojawił się cykl edukacyjnych postów. W latach poprzednich działania w ramach kampanii "Tramwaj zwany Pożądaniem" odbiły się szerokim echem w mediach. W tym roku, mimo, że charakter kampanii jest wirtualny, jej twórcy liczą na zainteresowanie odbiorców, którzy większość czasu spędzają w domach i mogą w każdym momencie zapoznać się z treściami prezentowanymi w internecie.

Koordynatorka projektu "Tramwaj zwany Pożądaniem" - Karolina Mikołap
Koordynatorka projektu "Tramwaj zwany Pożądaniem" - Karolina Mikołap
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

W ubiegłym tygodniu w akcji wzięło udział 6515 internautów. Ponieważ obejmowała tylko 4 oddziały IFMSA, a w bieżącym tygodniu działania będzie prowadzić aż 11 jednostek Stowarzyszenia, organizatorzy liczą na wynik pięciocyfrowy.

Działania w mediach społecznościowych obejmują:

  • webinaria z udziałem ekspertów, tj. pracowników Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych oraz członków organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką HIV/AIDS, czyli np. Katarzyny Koczułap (https://www.instagram.com/kasia_coztymseksem/) oraz mikrobiologa Kamila Sobolewskiego;
  • koncerty online z udziałem Stacha Bukowskiego z Olsztyna z przerwami na przekazywanie treści edukacyjnych;
  • specjalnie stworzone strony internetowe (np. ask.fm/tramwaj20200347, https://ask.fm/tramwajzwanypozadaniembdg) umożliwiające anonimowe zadawanie pytań specjalistom;
  • promowanie aktywności fizycznej jako elementu dbania o zdrowie poprzez transmisje sesji z trenerami fitnessu na Facebooku;
  • cykl postów edukacyjnych zawierających informacje na temat: zasad postępowania po ekspozycji na zakażenie, Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, PrEP (czyli profilaktyki przedekspozycyjnej), objawów najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową;
  • spotkania na Facebooku IFMSA-Poland w wydarzeniach utworzonych przez poszczególne oddziały oraz na ich kontach instagramowych;
  • konkursy z nagrodami na kanałach ogólnopolskich IFMSA-Poland oraz quizy sprawdzające wiedzę uczestników na stronach poszczególnych oddziałów.
Bilet na "Tramwaj zwany Pożądaniem"
Bilet na "Tramwaj zwany Pożądaniem"

- Jako wolontariuszom Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland zależy nam na realizacji naszych celów również w tak nietypowych okolicznościach epidemicznych. W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach i na uczelniach, wiele młodych osób przebywa od paru tygodni w domach. Chcemy wykorzystać okres pandemii SARS-CoV-2, by do nich dotrzeć i przekazać wiarygodne, aktualne informacje na temat zdrowia reprodukcyjnego. Dlatego w tym roku tramwaj wyrusza po torach światłowodowych – powiedziała Karolina Mikołap, Koordynatorka Ogólnopolska Projektu.

Do tradycyjnych spotkań Tramwaju zwanego Pożądaniem w komunikacji miejskiej nawiązuje "Bilet na Tramwaj", który towarzyszy wielu działaniom wirtualnej akcji. Takie same, ale już realne bilety będą wręczane pasażerom Tramwajów podczas przyszłych akcji IFMSA-Poland.

- Wolontariusze Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland co roku dokładają starań, aby w sposób atrakcyjny dla uczestników szerzyć wiedzę na temat profilaktyki HIV/AIDS. Zawsze są niezwykle skuteczni. Nie wątpię, że pomimo odmiennej formy również w tym roku kampania "Tramwaj zwany Pożądaniem" sprawi młodym ludziom dużo radości jednocześnie wyposażając ich w cenną wiedzę. Tylko poprzez edukację dotrzemy do młodzieży z informacją, że HIV może dotyczyć nas wszystkich, ale też, że dzięki nowoczesnym terapiom z tym wirusem można normalnie żyć – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.


Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, "Służba Zdrowia", wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła blisko 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.**

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze