Trwa ładowanie...

Trening mózgu zwiększa pewność siebie

Avatar placeholder
20.12.2016 14:55
Trening mózgu zwiększa pewność siebie
Trening mózgu zwiększa pewność siebie

Zdrowe odżywianie, ćwiczenia i bycie aktywnym społecznie są czynnikami, które mogą przyczynić się do wzmocnienia pewności siebie. Dla niektórych osób jednak droga do zaufania w swoje umiejętności jest o wiele trudniejsza. Teraz naukowcy sugerują, że może być możliwe, aby trenować mózg do zwiększenia pewności siebie.

W nowym badaniu naukowcy zidentyfikowali wzorce aktywności mózgu, które są w stanie przewidzieć stan pewności siebie danej osoby.

Lider Zaawansowanych Badań Telekomunikacyjnych (ATR) Międzynarodowego Instytutu w Kioto w Japonii, dr Aurelio Cortese, i jego koledzy niedawno opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie "Nature Communications".

Pewność siebie jest ogólnie definiowana jako wiara w swoje własne umiejętności. Uniwersytet w Queensland w Australii opisał pewność siebie jako "wewnętrzny stan tworzony z tego, co myślimy i czujemy na swój temat".

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Naukowcy znaleźli sposób na zwiększenie poczucia pewności siebie
Naukowcy znaleźli sposób na zwiększenie poczucia pewności siebie (Shutterstock)

Mała pewność siebie może prowadzić do nieśmiałości, lęku społecznego, braku asertywności i problemów komunikacyjnych. Może to mieć negatywny wpływ na wiele aspektów życia, w tym relacji i rozwoju zawodowego.

Badania wykazały, że mała pewność siebie może również zwiększać ryzyko wystąpienia problemów psychicznych, takich jak depresja i zaburzenia dwubiegunowe.

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na zwiększenie pewności siebie. Niektórzy ludzie uważają, że dokonywanie zmian, takich jak zmiana diety na zdrowszą lub dołączenie grupy społecznej, może poprawić pewność siebie, podczas gdy inni mogą skorzystać z troski i doradztwa innych.

W najnowszym badaniu dr Cortese i jego współpracownicy sugerują, że może być możliwe, aby zmieniać aktywność mózgu za pomocą pobudzania pewności siebie.

Badacze doszli do swoich ustaleń przez zastosowanie nowej techniki obrazowania znanej jako "dekodowanie neurofeedbacku". Wiąże się ona ze skanami mózgu monitorującymi skomplikowane wzorce aktywności mózgu.

ZOBACZ TAKŻE:

Zespół testował tę metodę obrazowania na 17 uczestnikach badania, gdy wykonywali proste ćwiczenie percepcyjne. Dzięki temu naukowcy zidentyfikowali specyficzną aktywność mózgu, która była związana z niską i wysoką pewnością siebie.

"Jak jest reprezentowana pewność siebie w mózgu? Chociaż jest to bardzo złożona kwestia, użyliśmy metod zaczerpniętych ze sztucznej inteligencji, aby znaleźć konkretne wzory w mózgu, które mogą wiarygodnie powiedzieć nam, gdy uczestnik miał wysoką lub niską pewność siebie" - wyjaśnia współautor badania dr Mitsuo Kawato, dyrektor Laboratorium Obliczeniowej Nauki o Mózgu w ATR.

 

Następnie naukowcy chcieli sprawdzić, czy mogliby wykorzystać te informacje, aby wywołać wysokie stany zaufania wśród uczestników badania.

Wszyscy uczestnicy wzięli udział w szkoleniach, w których otrzymali niewielką nagrodę pieniężną, gdy wysokie stany pewności siebie zostały wykryte przez dekodowanie neurofeedbacku.

10 rzeczy, które zapewnią ci pewność siebie
10 rzeczy, które zapewnią ci pewność siebie [11 zdjęć]

Czasami zdarzają się chwile, gdy patrzysz w lustro i zastanawiasz się, dlaczego twoja sylwetka nie przypomina

zobacz galerię

Poprzez te treningi, naukowcy odkryli, że byli w stanie nieświadomie zwiększyć pewność siebie uczestników. Innymi słowy, badani byli nieświadomi, że ich mózgi były manipulowane, aby uczynić ich bardziej pewnymi siebie.

"Głównym wyzwaniem było [...], aby korzystać z tych informacji w czasie rzeczywistym, aby sprawić, że wystąpienie stanu pewności siebie jest bardziej prawdopodobne w przyszłości" – powiedział dr Aurelio Cortese

Co ważne, naukowcy podkreślają, że wykorzystali "rygorystyczną psychofizykę" do ilościowego pomiaru zaufania wśród uczestników, jako sposobu na uzyskanie pewności, że wyniki sesji treningowej nie odzwierciedlają po prostu zmiany nastroju.

Rzuca to także światło na procesy w mózgu odpowiedzialne za pewność siebie. Autorzy uważają, że ich odkrycia mogą przybliżyć ich do odkrycia nowych sposobów na poprawę pewności siebie i innych ważnych stanów psychicznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze